Հայկական կողմը պետք է վարի նախաձեռնողական քաղաքականություն․ իրանագետը՝ Իրան-ԱՄՆ լարվածության մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԻրանագետ Ահարոն Վարդանյանը չի բացառում, որ վերջին օրերին Իրան-ԱՄՆ լարվածությունը կարող է աշխարհագրորեն ընդլայնվել։
«Մենք ականատես են ենք լինում դասական հիբրիդային պատերազմի, երբ երկու երկիր իրար դեմ պատերազմում են երրորդ երկրի տարածքում։ Չի բացառվում, որ աշխարհագրական տարածվածությունը կարող է ընդլայնվել, օրինակ ընդգրկել Սիրիան, Լիբանանը, Իսրայելը, մանավանդ, որ Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հայտարարել է` եթե Իրանի վրա ամերիկյան հարձակում լինի, ապա այս կորպուսը հարվածելու է Դուբային, Հայֆային և Թել-Ավիվին»,- լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց իրանագետը։
Թե ի՞նչ ազդեցություն այն կարող է ունենալ տարածաշրջանի, մասնավորապես՝ Հայաստանի վրա, Ահարոն Վարդանյանը նկատեց, որ Հայաստանին որոշակի վտանգ սպառնում է։
«Մանավանդ` եթե մի փոքր հետ գնանք, և հիշենք այն տեսագրությունը, երբ իրանական հակահետախուզությունը բացահայտում էր ամերիկյան հետախուզության որոշակի գործունեություն մեր երկրում։ Սա հաշվի առնելով, կարծում եմ, որ հայկական կողմը պետք է չափազանց զգույշ լինի և դրանով հանդերձ` վարի նախաձեռնողական քաղաքականություն՝ խորհրդակցություններ ունենա տարածաշրջանային երկրների հետ և կարողանա ստեղծված իրավիճակից ելք գտնել»,- ասաց նա։
Իրանագետը հավելեց, որ հայ դիվանագետները իրավիճակին տիրապետում են և դիվանագիտական ճկունությամբ կարող են ճիշտ կողմնորոշվել։ Անդրադառնալով Թեհրանից Կիև ուղևորվող «Ուկրաինական միջազգային ավիաուղիներ» ընկերության «Բոինգ-737» ինքնաթիռի կործանմանը, և հարցին, թե պատահականությո՞ւն էր սա, Ահարոն Վարդանյանը դժվարացավ հստակ ասել, որվհետև ինքնաթիռի կործանման պատճառները դեռ հայտնի չեն։
Իրանագետ Գարիկ Միսակյանն էլ հավելեց, որ թեև պատճառների մասին դեռ հստակ նորություն չկա, բայց իրանական կողմը տեխնիկական պատճառների մասին է բարձրաձայնում։ Թե ինչո՞ւ պետք է բացառել Իրաքում հրթիռակոծված «Այն Ասադի» և «Էրբիլի» ռազմաբազաների կապ ունենալը ինքնաթիռի կործանման հետ, իրանագետը նշեց, որ հարվածները եղել են Իրաքի տարածքում, իսկ ինքնաթիռը Թեհրանում է կործանվել, և այնտեղ որևէ ռազմական գործողություն տեղի չի ունեցել։
Իրան-ԱՄՆ լարվածությունը հնարավո՞ր է 3-րդ համաշխարհային պատերազմի պատճառ հանդիսանա․ իրանագետ Ահարոն Վարդանյանը նշեց․
«Կարծում եմ՝ այս լարվածությունը չի հանգեցնի 3-րդ համաշխարհային պատերազմի, որովհետև ներկայումս պատերազմները տեղի են ունենում հիբրիդային պատերազմ կոչված երևույթով և երկրները ոչ թե անմիջապես են բախվում իրար, ակլ տարբեր ազդեցության գոտիներում գտնվող ուժերի միջոցով, պարզապես կարող է տեղի ունենալ բախումների ընդլանում»։

Армянская сторона должна вести инициативную политику: ирановед о напряженности Иран - США (видео)
Поддержи А1+!Ирановед Аарон Варданян не исключает, что напряженность Иран-США последних дней может географически расшириться.
«Мы становимся свидетелями классической гибридной войны, когда две страны воюют друг с другом на территории третьей страны. Не исключено, что может быть расширена географическая распространенность, к примеру, охватить Сирию, Ливан, Израиль, тем более, что Корпус исламских революционных стражей Ирана заявил: если будет американское нападение на Иран, этот корпус нанесет удар по Дубаю, Хайфе и Тель-Авиву», - на встрече с журналистами отметил ирановед.
Какое влияние это может иметь на регион, в частности, на Армению, Аарон Варданян отметил, что Армении угрожает некоторая опасность.
«В особенности, если мы пойдем немного назад и вспомним видеозапись, когда иранская контрразведка раскрывала некую операцию американской разведки в нашей стране. Учитывая это, думаю, что армянская сторона должна быть крайне осторожной и при этом вести инициативную политику: вести совещания с региональными странами и суметь найти выход из сложившейся ситуации», - сказал он.
Ирановед добавил, что армянские дипломаты владеют ситуацией и с дипломатической гибкостью могут правильно ориентироваться. Обратившись к крушению самолета «Боиинг-737» компании «Украинские международные авиалинии», и к вопросу, случайность ли это, Аарон Варданян затруднился точно сказать, поскольку причины крушения самолета пока не известны.
Ирановед Гарик Мисакян добавил, что хотя пока нет точных новостей относительно причин, но иранская сторона говорит о технических причинах. Почему нужно исключить связь обстрелянных в Ираке баз «Айн Асади» и «Эрбили» с крушением самолета, ирановед отметил, что удары были на территории Ирака, а самолет потерпел крушение в Тегеране, и здесь не было никаких военных действий.
Может ли напряженность Иран-США стать причиной 3-й мировой войны? Ирановед Аарон Варданян отметил:
«Думаю, что эта напряженность не приведет к 3-й мировой войне, потому что в настоящее время войны происходят такого явления, которое называется гибридной войной, и страны не непосредственно сталкиваются друг с другом, а посредством сил, находящихся в различных зонах влияния, просто может произойти расширение столкновений».