Օրացույց․ 16-ը դեկտեմբերի․ Ինձ հայրենիքը քցեց. Տիգրան Կարապետյանը` ԱԼՄ-ի փակվելուց հետո (տեսանյութ)
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանին առընթեր գիտատեխնիկական քաղաքականության խորհուրդը 1997-ի դեկտեմբերի 16-ին գումարում է իր առաջին նիստը: Քննարկվում են հայ գիտության ռազմավարական խնդիրները: Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետում նույն օրը ապագա լրագրողները շփվում են գործող լրագրողների հետ : Ընդհանուր զրույցից պարզ է դառնում, որ լրագրող դառնալու համար այս ֆակուլտետն ավարտելը պարտադիր չէ:
1998-ի դեկտեմբերի 15-ին Երեւանում ամուսնանում են առաջին զոհված ազատամարտիկի դուստրն ու մարտակերտցի առաջին խմբի հաշմանդամ Իվանը: Վերջինս երկու տարի գերի է եղել Բաքվում: Պսակադրությունը հովանավորել են պաշտպանության նախարարությունն ու Մալաթիա Սեբաստիա համայնքի թաղապետարանը։ Նույն օրը երիտասարդ կոմունիստները բողոքում են Իրաքին ուղղված Ամերիկայի ռմբակոծություններից: Ամերիկացիներն, ըստ կոմունիստների, ուզում են ցույց տալ, որ իշխում են ամբողջ աշխարհին։
Նույն օրը Երեւանի փողոցներում հավաքված աղբով հանդերձ աղբատար մեքենաների շարասյուն է: Պատճառն այն է, որ չեն թողնում հավաքած աղբը դատարկել Նուբարաշենի աղբանոցում: Վերջինիս փողը՝ 12 միլիոն դրամը, սանմաքրման ձեռնարկությունը չի փոխանցել: Օրվա երկրորդ կեսին գործին միջամտում է քաղաքապետարանը՝ ստիպում է աղբանոցին, ընդունում են աղբը։
1999-ի դեկտեմբերի 15-ին Հրանտ Բագրատյանն ասում է՝ կարելի է միանալ Ռուսաստան-Բելառուս միությանը, բայց պետք է որոշել՝ Արցախը մեզ հե՞տ է, թե՝ ոչ։ Նույն օրը իբրեւ բարի կամքի նշան Հայաստանի իշխանությունները ազատ են արձակում ադրբեջանցի ռազմագերի Ռաիլ Ֆարաջեւին: 19-ամյա այս տղան ձերբակալվել է 1998-ի մայիսին Վայոց Ձորի Խաչիկ գյուղի մոտ: Սակայն Հայաստանում շարունակում է մնալ ադրբեջանցի եւս 8 ռազմագերի: Մեր ԱԱԾ-ն ասում է՝ եթե Ադրբեջանը բաց թողնի մերոնց, մենք կշարունակենք ազատել նրանց գերիներին։
«Հայաստանի ավիացիան ամբողջովին քայքայված, մասնատված եւ հիմնականում կոռումպացված է»,-2000-ի այս օրը 4-ամսյա պաշտոնավարումից հետո հայտարարում է Հայաստանի քաղավիացիայի պետը: Բազմաթիվ քարտուղարուհիներ, բջջայինների անիմաստ զանգեր եւ սպառված վառելիքի դիմաց միշտ 14 տոկոս հավելյալ վճար,-ահա պարտքերի պատճառը։ Հաջորդ տարի այս օրն ավարտվում են «Զվարթնոց» օդանավակայանը «Աէրոպորտուս Արխենտինա» ընկերությանը հավատարմագրային կառավարման հանձնելու նախապատրաստական աշխատանքները: 120 օրվա ընթացքում 30 տարբվա կառավարման ժամկետով օդանավակայանը եւ բեռնահամալիրը կհանձնվեն Էդուարդո Էռնեկյանին, որին այսօր ընդունել էին նախագահն ու վարչապետը: Էռնեկյանը մտադիր է պահպանել «Զվարթնոցի» շենքը եւ այն վերածել բիզնես կենտրոնի, նոր «Զվարթնոցը կկառուցվի բարձրակարգ սպասարկման սրահի շենքի տեղում: Էռնեկյանն ասում է՝ գիտի, որ իր բռնած գործը ռիսկային է։
2001-ի այս օրը Բաքվից Երեւան է ժամանում Ամերիկայի պաշտպանության նախարար Դոնալդ Ռամսֆելդը: Նրան Սերժ Սարգսյանի հետ ընդունում է Ռոբերտ Քոչարյանը: Հանդիպումից հետո լրագրողները Ռամսֆելդին հարցնում են՝ ժամանակը չէ՞, որ Թուրքիան վերացնի Հայաստանի շրջափակումը: Այս մարդը դժվարացավ պատասխանել կամ գուցեայդպես էլ չհասկացավ հարցը։
Ֆինանսների նախարարության մոտ նույն օրը բողոքի ցույց են անում «Հանրակացարաններ» ՓԲԸ աշխատակիցները: Նրանք 8 ամիս աշխատավարձ չեն ստացել: Գրեթե բոլորն էլ փախստականներ են, որոնց միջին աշխատավարձը 7 հազար դրամ է: Նախարարությունից ասում են՝ կպատասխանենք մեկ շաբաթից։

Календарь: 16-е декабря. Меня родина кинула: Тигран Карапетян после закрытия АЛМ (видео)
Совет научно-технической политики при Левоне Тер-Петросяна 16-го декабря 1997 года созывает свое первое заседание. Обсуждаются стратегические проблемы армянской науки. На факультете журналистики в тот же день будущие журналисты общаются с действующими журналистами. Из общей беседы становится ясно, что для того, чтобы стать журналистом оканчивать этот факультет необязательно.
15-го декабря 1998 года  в Ереване женятся дочь погибшего воина-освободителя и инвалид первой мартакертской группы Иван. Последний два года был пленником  Баку. Венчание спонсировали министерство обороны и городская администрация общины Малатия-Себастия. В тот же день молодые коммунисты жалуются на обстрел Ирака Америкой. Американцы, по мнению коммунистов, хотят показать, что властвуют над всем миром.
В тот же день на улицах Еревана собралась цепочка мусорных машин с мусором. Причина в том, что не разрешают выбросить мусор на Нубарашенскую свалку. Деньги последних 12 миллионов драм, предприятие по саночистке не перечислило. Во вторую половину дня  вмешивается мэрия – заставляет свалку, принимают мусор.
15-го декабря 1999 года Грант Багратян говорит: можно присоединиться к союзу Россия-Беларусь, но нужно решить: Аршак с нами или нет? В тот же день в качестве знака доброй воли власти Армении освобождают военнопленного Раила Фараджева. Этот 19-летний юноша был арестован в мае 1998 года у села Вайоцдзорского села Хачик. Однако в Армении продолжают оставаться еще 8 азербайджанских военнопленных. Наша СНБ говорит: если Азербайджан отпустит наших, мы продолжим освобождать наших военнопленных.
«Авиация Армении полностью разрушена, разрозненна и в основном коррумпирована», - в этот день 2000 года после 4-месячного пребывания в должности заявляет начальник гражданской авиации Армении. Многочисленные секретарши, бессмысленные звонки на сотовые телефоны и 14% переплата за исчерпанное топливо – вот причина долгов. В следующем году в этот день завершаются подготовительные работы по передаче аэропорта «Звартноц» компании «Аэропортус Архенитна» на доверительное управление. В течение 120 дней аэропорт и грузовой комплекс со сроком правления 30 лет будут переданы Эдуардо Эрнекяну, которого сегодня приняли президент и премьер-министр. Эрнекян намерен сохранить здание «Звартноц» и превратить его в бизнес-центр, новый «Звартноц» будет построен на месте здания салона высококлассного обслуживания. Эрнекян говорит: знает, что его дело рискованное.
В этот день 2001 года из Баку в Ереван прибыл министр обороны Америки Дональд Рамсфельд. Его с Сержем Саркисяном принимает Роберт Кочарян. После встречи журналисты спрашивают Рамсфельда: не время ли, чтобы Турция устранила блокаду Армении. Этот человек затруднился ответить или возможно так и не понял вопрос.
У здания Министерства финансов в тот же день проводят акцию протеста сотрудники ЗАО «Общежития». Они 8 месяцев не получали зарплату. Почти все – беженцы, средняя зарплата которых – 7 тысяч драм. Из министерства говорят: ответим через неделю.
В этот день 2010 года в результате конкурса, объявленного Национальной комиссии телевидения и радио, лишается эфира АЛМ. «Фактически Родина меня кинула», - говорит руководитель АЛМ Тигран Карапетян. Он заверяет, что внедрил 15 миллионов долларов в это телевидение, за этим стоят политические причины.