Ընթանում է Նազիկ Ամիրյանի գործով դատական նիստը. փաստաբաններն ինքնաբացարկ հայտնեցին դատավորին (տեսանյութ)
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ նստավայրում, դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, ընթանում է Երկրապահ կամավորականների միության նախագահ Մանվել Գրիգորյանի կնոջ՝ Հայաստանի նետաձգության ազգային ֆեդերացիայի նախագահ Նազիկ Ամիրյանի գործով դատական նիստը։
Նազիկ Ամիրյանի փաստաբանական խմբի անդամ Գուրգեն Գրիգորյանը ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրեց Նախագահող դատավորին՝ պատճառաբանելով, որ գործն անջատելով խախտել է Մանվել Գրիգորյանի և Նազիկ Ամիրյանի արդար դատաքննության իրավունքը։ Փաստաբանն ասաց, որ դատարանի կողմից հաշվի չի առնվել մեղադրյալ կողմի առարկություները գործերն անջատելու հարցում։
Իր հերթին փաստաբան Լևոն Բաղդասարյանը հիշեցրեց «Ա1+»-ի դատական նիստերը, որոնք ուղեկցվում էին դատարանի վրա գործադիր իշխանության կողմից ճնշումներով։ Բաղդասարյանը նույնպես միացավ ինքնաբացարկի միջնորդությանը։ Փաստաբանների նշում էին, որ գորղերի անջատումով չի լինի արդար դատաքննության։ «Միանում եմ պաշտպանությանը», - իր հերթին նշեց Նազիկ Ամիրյանը։
Դատախազ Վահե Դոլմազյանը դեմ արտահայտվեց միջնորդությանը՝ պատճառաբանելով, որ ամբաստանյալ կողմերը չեն կարող միմյանց հետ մրցակցել դատական գործընթացում, քանի որ մրցակցող կողմերը լինում են մեղադրող կողմը և պատասխանող կողմը։ «Կարող ենք անցկացնել օբյեկտիվ դատական քննություն առանձին-առանձին», - նշեց Դիլմազյանը՝ հավելելով, որ հնարավոր է առանձին հետազոտել  գործերով ապացույցները և համադրել։ Դատախազ անհիմն համարեց պաշտպանական կողմի միջնորդությունը։
Նշենք, որ գործը նոյեմբերի 26-ին անջատվել էր Մանվել Գրիգորյանի գործից՝ վերջինիս առողջական խնդիրներով պայմանավորված հետաձգումներից ելնելով։ Գործի անջատվելուց հետո սա առաջին նիստն է, քանի որ դեկտեմբերի 3-ին նշանակված նիստը չէր կայացել։
Դատավորը գնաց խորհրդակցական սենյակ ինքնաբացարկի միջնորդության վերաբերյալ որոշում կայացնելու։
Ավելի ուշ դատարանը մերժեց պաշտպանների միջնորդությունը։
Նիստը հետաձգվեց, այն տեղի կունենա դեկտեմբերի 24-ին։
Հիշեցնենք, որ Նազիկ Ամիրյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։
«Դատաքալեքս» համակարգում տեղադրված հաղորդագրության համաձայն՝ Ամիրյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա ապօրինի կերպով՝ «Զենքի մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված սահմանափակումների շրջանցմամբ, ամուսնու՝ Մանվել Գրիգորյանի, որդու՝ Արման Գրիգորյանի և քննությամբ չպարզված այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, ապօրինի կերպով ձեռք են բերել, փոխադրել և իրենց պատկանող երեք տներում ապօրինի կերպով պահել հրազեն, ռազմամթերք, ակոսափող հրազենի փամփուշտներ, պայթուցիկ նյութեր,ինչպես նաև կատարել է տարբեր տեսակի հափշտակություններ։

Проходит судебное заседание по делу Назик Амирян: адвокаты заявил самоотвод судье (видео)
Поддержи А1+!В резиденции Кентрон и Норк-Мараш Ереванского городского суда общей юрисдикции, под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна, проходит судебное заседание по делу супруги председателя Союза добровольцев Еркрапах Манвела Григоряна, председателя Национальной федерации Армении по стрельбе из лука Назик Амирян.
Член группы адвокатов Назик Амирян представил ходатайство о самоотводе председательствующему судье, мотивируя тем, что отделив дело он нарушил право Манвела Григоряна и Назик Амирян на справедливое судебное расследование. Адвокат сказал, что суд не учел возражения обвиняемой стороны в вопросе отделения дела.
В свою очередь адвокат Левон Багдасарян напомнил судебные заседания «А1+», которые сопровождались давлением исполнительной власти на суд. Багдасарян также присоединился к ходатайству о самоотводе. Адвокаты отмечали, что посредством отделения дел не будет справедливого судебного расследования. «Присоединяюсь к защите», - в свою очередь отметила Назик Амирян.
Прокурор Вагэ Долмазян высказался против ходатайства, мотивируя тем, что подсудимые стороны не могут состязаться друг с другом в судебном процессе, поскольку состязающимися сторонами бывают сторона обвинения и сторона ответчика. «Мы можем провести объективное судебное расследование по-отдельности», - отметил Дилмазян, добавив, что можно по-отдельности исследовать и сопоставить доказательства по делу. Прокурор счел безосновательным ходатайство стороны защиты.
Отметим, что 26-го ноября дело было отделено от дела Манвела Григоряна, исходя из задержек, обусловленных состоянием здоровья последнего. После отделения дела это – первое заседание, поскольку заседание, назначенное на 3-е декабря, не состоялось.