Հայոց ցեղասպանության բանաձևը կրկին չի ընդգրկվել ԱՄՆ Սենատի օրակարգում
ԱՄՆ Սենատը երրորդ անգամ հրաժարվեց քննարկել սենատորներ Մենենդեսի ու Քրուզի առաջադրած Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ համար 150 բանաձևը
Արդյուք մենք ճանաչում ենք Ցեղասպանությունը, որը տեղի է ունեցել, թե պետք է թույլ տանք, որ Թուրքիայի նման երկիրը որոշի մեր սեփական հայացքները, պատմության ընկալումը, բարոյական պարտավորություններն ու հանրային կարծիքը, հարցադրմամբ հանդես եկավ ԱՄՆ Սենատում դեմոկրատ սենատոր Ռոբերտ Մենենդեսը՝ կրկին անգամ Սենատում բարձրացնելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը:
ԱՄՆ Սենատի կանոնակարգի համաձայն օրենսդիրները պետք է նախ կողմ քվեարկեն բանաձևի ընդգրկմանը օրակարգում, որից հետո միայն անցնեն փաստաթղթի բուն քննարկմանն ու քվեարկությանը:
Իր ելույթի ընթացքում սենատոր Մենենդեսը հիշեցրեց, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը վերջերս ճնշող մեծամասնությամբ ընդունեց Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձև և կոչ արեց Սենատի իր գործընկերներին հետևել ստորին պալատի օրինակին՝ կողմ քվեարկելով Սենատի համար 150 բանաձևի ընդգրկամնը օրակարգում:
«Հայոց ցեղասպանությունը տեղի է ունեցել և դա փաստ է: Այն ժխտելը նշանակում է ժխտել ամենասարսափելի պատմական ոճրագործություններից մեկը»,- նշեց սենատոր Մենենդեսը:
Դեմոկրատ սենատորին միացավ իր հանրապետական գործընկեր, սենատոր Թեդ Քրուզը, ով ընդգծեց՝ Հայոց ցեղասպանությունը անհերքելի փաստ է, և ԱՄՆ բարոյական պարտավորություն ունի անմեղ զոհերի հիշատակի առջև: Քննադատելով Թուրքիայի վարած քաղաքականությունը հանրապետական սենատորը վստահություն հայտնեց, որ ճանաչումը որևէ բացասական հետևանք չի ունենա ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերությունների վրա:
«ՆԱՏՕ-ի անդամ 12 երկրներում Ցեղասպանությունն արդեն ճանաչված է։ Այո, Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի դաշնակից է, սակայն դաշնակիցները պետք է ասեն ճշմարտությունը միմյանց»,- ընդգծել է սենատոր Քրուզը:
Բանաձևի առաջադրմանը սակայն դեմ հանդես եկավ Հյուսիսային Դակոտա նահանգից հանրապետական սենատոր Քևին Քրամերը: Նախկին կոնգրեսական, իսկ 2018 թվականից սենատի անդամ Քրամերը գտնում է՝ այսօր ճիշտ ժամանակը չէ բանաձևի ընդունման համար:
«Ես կողմ եմ այս բանաձևի ոգուն ու վստահ եմ, որ իմ 99 մյուս գործընկերները ևս համամիտ են այս բանաձևի հետ: Մենք կարող ենք այն անցկացնել, սակայն հարցն այն է, թե ե՞րբ է պետք դա անել: Իմ կարծիքով այժմ հաստատ դրա ժամանակը չէ»:
Հիշեցնենք, որ, ըստ ԱՄՆ Սենատի կանոնակարգի, մեկ սենատոր կարող է արգելափակել յուրաքանչյուր հարցի քննարկում: Այսպիոսով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի ընդգրկումը Սենատի օրակարգում դեկտեմբերի 5-ին արգելափակվեց Հյուսիսային Դակոտայի սենատորի կողմից:
Արձագանքելով դրան՝ սենատոր Մենենդեսն ընդգծեց, որ դժվար է ընտրել ճիշտ ժամանակ այս քայլի համար: Նա վստահեցրեց, որ կշարունակի պայքարել ԱՄՆ Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում:

Резолюция о Геноциде армян не включена в повестку дня Сената США
Сенат США в третий раз отказался обсуждать резолюцию 150 о Геноциде армян предложенную сенаторами Робертом Менендесом и Тедом Крузом. Согласно регламенту Сената США, законодатели должны сначала проголосовать за внесение резолюции в повестку дня, лишь после этого приступить к самому обсуждению документа и голосованию.
“Признаем ли мы геноцид, который произошел или должны позволить, чтобы такая страна, как Турция, определяла наши собственные взгляды, восприятие истории, моральные обязательства и общественное мнение? ”, - отметил сенатор-демократ в Сенате США Роберт Менендес, вновь поднимая вопрос резолюции о признании Геноцида армян.
Сенатор Менендес напомнил, что Палата представителей Конгресса США недавно подавляющим большинством приняла резолюцию о Геноциде армян и призвала своих коллег в Сенате последовать примеру нижней палаты, проголосовав за включение в повестку дня 150 резолюции Сената.
“Отрицание геноцида означает отрицание одного из самых страшных исторических преступлений”, - отметил сенатор Менендес.
К сенатору-демократу присоединился и его республиканский коллега, сенатор Тед Круз, который подчеркнул, что геноцид армян - неопровержимый факт, и у США есть моральное обязательство перед памятью невинных жертв. Критикуя политику Турции, сенатор-республиканец выразил уверенность, что признание не будет иметь каких-либо негативных последствий для отношений США – Турция.
“В 12 странах-членах НАТО геноцид уже признан. Да, Турция является союзником по НАТО, но союзники должны говорить друг другу правду”, - подчеркнул сенатор Круз.
Против выдвижения резолюции выступил сенатор-республиканец от штата Северная Дакота Кевин Крамер. Бывший конгрессмен, а с 2018 года член сената - Крамер считает, что сегодня не самое подходящее время для принятия резолюции. “Я согласен с этой резолюцией, и уверен, что 99 других моих коллег также согласны с этой резолюцией. Мы можем провести ее, но вопрос в том, когда это надо сделать. Мне кажется, сейчас, определенно, не время для этого”, - сказал он.
Согласно регламенту Сената США, каждый сенатор может заблокировать обсуждение любого вопроса. Таким образом, внесение резолюции о признании Геноцида армян в повестку Сената 5 декабря было заблокировано сенатором от Северной Дакоты. Отвечая на это, сенатор Менендес подчеркнул, что трудно выбрать подходящее время для этого шага. Он заверил, что продолжит бороться за признание Сенатом США Геноцида армян.