Փոխհատուցում են պահանջում․ արծվաշենցիները հավաքվել են կառավարության մոտ (տեսանյութ)
Գեղարքունիքի մարզի Արծվաշեն գյուղի (գրավված է Ադրբեջանի կողմից) նախկին բնակիչները հավաքվել են կառավության մոտ։ Նրանք 6 միլիարդ դրամի փոխհատուցում են պահանջում իշխանություններից։
Նրանց ձեռքին «Արծվաշենցիները պահանջատեր են», «Պարզել Արծվաշենի հանձման հանգամանքները», «Պահանջում ենք արծվաշենցիների ունեցվածքի կորուստի փոխհատուցում» գրառումներով պաստառներ են։
«Արծվաշեն և որդիներ» հայրենակցական միության նախագահ Յուրա Ղուլյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ անցյալ տարի սեպտեմբերին 20-ին արծվաշենցիները եկել էին կառավարություն շենքի մոտ, սակայն դեռևս իրենց խնդրի լուծումը չեն ստացել։
«Արծվաշենցին այս պահին անտեսված է։ Այս պահին ինչ տեսնում եք պաստառներին, դրա մասին է վկայում։ Ուզում եմ ասել, որ մեր նախորդ հանդիպումը, որ եղավ մեր հարգարժան վարչապետի հետ, պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց 20-օրյա ժամկետում հարցը նախապատրաստել, և մեր պատվիրակությանն ընդունել։ Մենք հույսով-հավատով եկել էինք»,- նշեց Ղուլյանը՝ հավելելով, որ հուսախաբված են։
Հայրենակցական միության նախագահը հիշեցրեց, որ 2009 թվականին կառավարության ընդունած որոշման համաձայն՝ արծվաշենցիների նյութական կորուստների փոխհատուցման գումար սահմանվել է 6 միլիարդ դրամը, 2011-ին տրվել 708 միլիոնը, որից օգտվել են 2000 հոգի, յուրաքանչյուրին բաժին է հասել մոտ 360 հազար դրամ։
2002-04 թվականներին, ըստ նրա, ընդհանուր առմամբ տրվել է 50 միլիոն դրամի փոխհատուցում։
Վերադառնալով սեպտեմբերի ամսվա իրադարձություններին՝ Ղուլյանն ասաց, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումը կառուցողական մթնոլորտում է անցել։
«Մեր հարգարժան վարչապետը մեր պատվիրակության ներկայությամբ իր օգնականներին, խորհրդատուներին, խորհրդականներին հրահանգեց 7-օրվա ընթացքում նախապատրաստել արծվաշենցիների խնդիրը, այսինքն՝ նախապատրաստելու հանձնարարական տվեց․ արխիվից հանել, ֆինանսների նախարարին  և այդպես շարունակ։ Ասեցին՝ 7 օր, վարչապետն ասեց՝ 7 օրը քիչ է․ ասեց՝ 20 օրվա ընթացքում։ 20 օր անց պետք է, որ մենք հանդիպում ունենայինք, բայց հանդիպումն այդպես էլ տեղի չունեցավ»,- ընդգծեց նա։
Ղուլյանն ասաց, որ հետագայում հանդիպել են նաև այլ պաշտոնատար անձանց հետ (Տարածքային կառավարման նախարար, մարզպետ), սակայն որևէ փոխհատուցում մինչև այժմ չի տրվել։ Արծվաշենցիները այժմ հանդիպում են պահանջում  վարչապետի կամ գոնե փոխվարչապետի հետ։

Требуют компенсации: арцвашенцы собрались около правительства (видео)
Бывшие жители села Арцвашен Гегаркуникской области (захвачено Азербайджаном) собрались напротив правительства. Они требуют от правительства компенсации на сумму 6 миллиардов драм.
У них в руках плакаты с надписями «Арцвашенцы требуют», «Выяснить обстоятельства сдачи Арцвашена», «Требуем компенсации имущества арцвашенцев».
Председатель  земляческого союза «Арцвашен и сыновья» Юра Гулян в беседе с журналистами сказал, что в прошлом году 20-го сентября арцвашенцы пришли к зданию правительства, однако до сих пор не получили решения своей проблемы.
«Арцвашенцев в настоящий момент игнорируют. В настоящий момент то, что мы видим на плакатах, свидетельствует об этом. Хочу сказать, что наша предыдущая встреча, которая была с нашим уважаемым премьер-министром, была достигнута договоренность подготовить вопрос в 20-дневный срок, и принять нашу делегацию. Мы пришли с надеждой и верой», - отметил Гулян, добавив, что они разочарованы.
Председатель земляческого союза напомнил, что согласно постановлению, принятому правительством в 2009 году, сумма компенсации материальных потерь была установлена 6 миллиардов драм, в 2011 году были выданы 708 миллионов, которыми воспользовались 2000 человек, каждому досталось около 360 тысяч драм.
В 2002-04 года, по его словам, в общей сложности, была выдана компенсация на сумму 50 миллионов драм.
Возвращаясь к сентябрьским событиям, Гулян сказал, что встреча с премьер-министром Николом Пашиняном прошла в конструктивной атмосфере.
«Наш уважаемый премьер-министр в присутствии нашей делегации распорядился своим помощникам, советникам, консульнтантам в течение 7 дней подготовить проблему арцвашенцев, то есть дал поручения к подготовке: достать из архива, министру финансов и так далее. Сказали: 7 дней, премьер-министр сказал: 7 дней мало, сказал в течение 20 дней. Через 20 дней мы должны были встретиться, но встреча так  и не состоялась», - подчеркнул он.
Гулян сказал, что в дальнейшем встретились и с другими должностными лицами (министр территориального управления, губернатор), однако никакой компенсации до сих пор не было дано. Арцвашенцы сейчас требуют встречи с премьером или хотя бы с вице-премьером.