76722751_10217293293990108_916189461371420672_n
Քաղաքի բոլոր այն փողոցներում, որոնք 6 եւ ավելի երթեւեկելի գիծ ունեն, հետիոտնային անցումների կարգավորումը կվերանայվի: Ֆբ-յան իր էջում գրել է Երևանի քաղաքապետի մամլո քարտուղար Հակոբ Կարապետյանը:
Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն այսօր Ավագանու հետ հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարեց, որ երթեւեկության անվտանգության բարձրացման նկատառումներով, հանձնարարել է գույքագրում ենք բոլոր խնդրահարույց հետիոտնային անումները:
Քաղաքապետը նշեց, որ պետք է բացառել 6 եւ ավելի երթեւեկելի գոտի ունեցող փողոցների վրա չկարգավորվող հետիոտնային անցումների գոյությունը: Այդ հատվածներում կամ տեղադրվի ձեռքով կարգավորվող լուսացույց, կամ կկառուցվեն վերգետնյա կամ ստորգետնյա անցումներ: Քաղաքապետարանը այս հարցում սերտորեն համագործակցում է ոստիկանության ՃՈ ծառայության հետ:
Հայկ Մարությանը նշեց նաեւ, որ երթեւեկության հետ կապված այս եւ այլ կարգի խնդիրները, այդ թվում՝ խցանումները, զգալիորեն կապված են տրանսպորտային համակարգի անբավարար վիճակի հետ: Նրա խոսքով, քաղաքի ֆունկցիոնալության հետ առնչվող մի շարք հարցեր համակարգային լուծում կստանան տրանսպորտի ռեֆորմին զուգահեռ, որը կիրականացվի հնարավորինս արագ:
Հարցի վերաբերյալ քաղաքապետի առաջին տեղակալ Հրաչյա Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ մինչեւ տարեվերջ վերջնականապես պարզ կլինի տրանսպորտային ռեֆորմի իրականացման ֆինանսական աղբյուրների հարցը եւ մոտակա ժամանակներս քաղաքապետարանը հանրությանը կներկայացնի տրանսպոտի հարցով առկա լուծումներն ու ժամկետները:
Փոխքաղաքապետ Սարգսյանը հայտնեց նաեւ, որ օրերս հանդիպում է ունեցել ուղեւորափոխադրող մասնավոր կազմակերպությունների հետ, որի ընթացքում բարձրացվել է գործող համակարգում ուղեւորների սպասարկման մակարդակը հնարավորինս բավարար վիճակում պահելու հարցը:

76722751_10217293293990108_916189461371420672_n
На всех улицах города, имеющих 6 и более линий движения, регулирование пассажирских переходов будет пересмотрено. Написал на своей странице в фейсбук пресс-секретарь мэра Еревана Акоп Карапетян.
Мэр Еревана Айк Марутян сегодня во время вопросов и ответов с Советом старейшим заявил, что  из соображений повышения безопасности движения поручил инвентаризацию всех проблемных пешеходных переходов.
Мэр отметил, что следует исключить существование нерегулируемых пешеходных переходов на улицах с 6 и более зон движения. На этих участках либо будет установлен регулируемый вручную светофор либо буду построены надземные или подземные переходы. Мэр в этом вопросе тесно сотрудничает со службой дорожной полиции.
Айк Марутян также отметил, что эта и другие подобные проблемы, связанные с движением, в том числе пробки, значительно связаны с неудовлетворительным состоянием транспортной системы. По его словам, ряд вопросов, связанных с функциональностью города, получат системное решение параллельно с транспортной реформой, которая будет осуществлена как можно скорее.
Относительно этого вопроса первый заместитель мэра Рачья Саркисян сообщил, что до конца года окончательно станет ясен вопрос финансовых источников осуществления транспортной реформы и в ближайшее время мэрия представит общественности имеющиеся решения и сроки по транспортному вопросу.
Вице-мэр Саркисян также сообщил, что на днях он встретился с частными компаниями по пассажирским перевозкам, во время чего был поднят вопрос сохранения уровня обслуживания пассажирах на по возможности удовлетворительном уровне.