ԱԺ նախկին պատգամավոր Լևոն Սարգսյանը միայն ՀՀ քաղաքացիություն ունի
Կազմակերպված խմբի կազմում առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու նպատակով ավազակային հարձակում կատարելու և հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելու մեջ մեղադրվող Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Լևոն Սարգսյանը միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ունի: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից:
Ավելի վաղ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հայտնել էր, որ ՌԴ դատարանը բավարարել է հանձնելու հարցը քննարկելու շրջանակներում Լևոն Սարգսյանին 40 օրով կալանավորելու ՌԴ դատախազության միջնորդությունը:
ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության, Ռուսաստանում Հայաստանի ոստիկանության ներկայացուցչության և ՌԴ ՆԳՆ համապատասխան ստորաբաժանումների համատեղ իրականացված լայնածավալ օպերատիվ-որոնողական աշխատանքի արդյունքում նոյեմբերի 21-ին ՌԴ Մոսկվայի մարզի Զելենոգրադ քաղաքում հայտնաբերվել և ձերբակալվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-2-րդ կետերի և 223-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով 2018 թվականի հոկտեմբերի 1-ից հետախուզվող Երևանի բնակիչ, 1968 թվականին ծնված Լևոն Հրաչյայի Սարգսյանը:

Бывший депутат НС Левон Саркисян имеет гражданство лишь Республики Армения
Обвиняемый в совершении разбойного нападения с целью хищения имущества в особо крупных размерах в составе организованной группы и в участии в преступном сотрудничестве бывший депутат Национального собрания Левон Саркисян имеет гражданство лишь Республики Армения.
Ранее Генеральная прокуратура РА сообщила, что суд РФ удовлетворил ходатайство прокуратуры РФ об аресте Левона Саргсяна на 40 дней в рамках рассмотрения вопроса о его выдаче.
В результате широкомасштабной оперативно-розыскной работы Главного управления уголовного розыска Полиции РА, представительства Полиции Армении в России и соответствующих подразделений МВД РФ 21 ноября в Зеленограде Московской области РФ был обнаружен и задержан житель Еревана Левон Грачияевич Саркисян, 1968 г. р., который с 1 октября 2018 года разыскивался по обвинению по пунктам 1-2 части 3 статьи 175 и части 2 статьи 223 УК РА.