77106438_726778034480544_698503442020171776_n
Մոտ 30 տարի առաջ Բաքվից բռնի տեղահանվախ եւ Հայաստան եկած փախստականներն այսօր Կառավարության շենքի մոտ էին։
Հայաստան գալուց ի վեր՝ նրանք ապրում են հանրակացարաններում։ Ասում են՝ պարբերաբար խոստումներ են լսել տարբեր տարբեր կառավարություններից, որ իրենց հատկացվելու են բնակարաններ, սակայն խոստումներն անկատար են մնացել։
Այսօր Կառավարության նիստի օրակարգում 1988-1992 թվականներին Ադրբեջանից բռնի տեղահանված և բնակարանի առաջնահերթ կարիք ունեցող անձանց մշտական օթևանով ապահովելու նպատակով բնակարանների գնման վկայագրերի տրամադրման կարգի հաստատման վերաբերյալ նախագիծն էր:
Նախագծով սահմանվում են 2019 թվականի բյուջեով նախատեսված պահուստային ֆոնդից բնակարանների գնման վկայագրերի տրամադրման պայմանները։
2004 թվականին Կառավարությունը հաստատել է բռնագաղթած անձանց առաջնահերթ բնակարան տրամադրելու ծրագիր, սակայն 2009 թվականից հետո ծրագրի իրականացման համար ՀՀ պետական բյուջեում ծրագրեր չեն նախատեսվել։
Ըստ 2013թ. տվյալների՝ ծրագրի շրջանակում հաշվառվել է 895 ընտանիք, որից 641-ը Երևանում և 254-ը մարզերում համարվել են առաջնահերթ կարիքավորներ:
Նախագիծն իրականացվելու է փուլ առ փուլ։ Այս փուլում լուծվելու է 112 ընտանիքի բնակարանային խնդիր՝ շուրջ 1․5 միլիարդ դրամի  չափով։
Այսօրվա նիստում նախագիծն ընդունվեց, չնայած այն բանին, որ կառավարության դիմաց հավաքված քաղաքացիները մտավախություն ունեին, որ իրենց բնակարանների հարցը այս անգամ ևս չի լուծվի։
Նրանք տեղեկացրին, որ այս պահին բնակվում են հանրակացարաններում, բավականին ծանր պայմաններում, հանրակացարաններն արդեն վաճառված են, և իրենք ամեն պահի կարող են անօթևան դառնալու վտանգի առաջ կանգնել։

77106438_726778034480544_698503442020171776_n
Беженцы, насильственно переселенные из Баку и приехавшие в Армению около 30 лет назад, сегодня были у здания Правительства.
С тех пор, как они приехали в Армению, они живут в общежитиях. Говорят: периодически слышали обещания от различных правительств, что им выделят квартиры, однако обещания остались невыполненными.
Сегодня на повестке дня заседания Правительства был проект относительно утверждения порядка предоставления сертификатов на покупку квартир с целью обеспечения постоянным жильем лиц, насильственно перемещенных из Азербайджана в 1988-1992 и приоритетно нуждающихся в жилье.
Проектом устанавливаются условия предоставления сертификатов на покупку квартир из предусмотренного бюджетом 2019 года резервного фонда.
В 2004 году Правительство утвердило программу приоритетного предоставления жилья беженцам, однако после 2009 года для реализации программы в государственном бюджете РА не были предусмотрены программы.
Проект будет осуществляться поэтапно. На данном этапе будет решен квартирный вопрос 112 семей – в размере около 1,5 миллиарда драмов.
На сегодняшнем заседании проект был утвержден, несмотря на то, что у граждан, собравшихся напротив правительства, был опасение, что их квартирный вопрос не решится и на этот раз.
Они сообщили, что в настоящий момент проживают в общежитиях, в довольно тяжелых условиях, общежития уже проданы, и они в каждый момент могут оказаться под угрозой остаться без крыши.