Շրջիկ առևտուրը կանոնակարգող օրենքի նախագիծն արդեն ԱԺ-ում է. Հայկ Մարության (տեսանյութ)
Երևանում նախորդ շաբաթ ապամոնտաժվել է 18 ապօրինի կրպակ ու տաղավար: Բացօթյա առևտուրը կանոնակարգելու նպատակով քաղաքապետարանի և վարչական շրջանների ստորաբաժանումների աշխատանքներն ամենօրյա են:
Աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ անդրադառնալով առևտրի շրջիկ մեքենաների գործունեությանը՝ քաղաքապետ Հայկ Մարությանն ընդգծել է, որ բոլոր տնտեսվարողները ևս մեկ անգամ պետք է տեղեկացվեն և զգուշացվեն, որ խնդրի կարգավորմանն ուղղված օրենքի նախագիծն արդեն Աժ-ում է:
«Չնայած օրենքում առկա բացերին, այն, ինչ կատարվում է այսօր քաղաքում, փաստացի շրջիկ առևտուր չէ: Դրանք կրպակներ են՝ անիվների կամ քարերի վրա: Քաղաքը սա չի կարող թույլ տալ: Առաջիկայում կլինեն օրենսդրական փոփոխություններ, որոնցով կկարգավորվի ոլորտը: Լինելու է իսկապես շրջիկ առևտուր՝ այսինքն մեքենաները մշտապես կայանած չեն լինելու նույն վայրում: Իսկ թույլատրելի վայրերը, ժամերն ու մյուս չափորոշիչները կսահմանի քաղաքի ավագանին»,-նշել է քաղաքապետը:
Աղբահանության խնդրի վերջնական կարգավորմանը զուգահեռ քաղաքապետարանը սկսել է աղբի տեսակավորման փորձնական ծրագիրը: Տնտեսվարողների հետ համագործակցությամբ տեսակավորվող ստվարաթղթի տեղափոխման համար կառանձնացվեն նոր մեքենաներ: Բնակիչների համար էլ քաղաքային իշխանությունը մտադիր է առանձին տեսակավորող աղբամաններ ունենալ:
Ֆիզիկական անձանց գույքահարկի վճարման վերջնաժամկետը սահմանվել է դեկտեմբերի 1-ը:
Քաղաքացիներն առաջիկա օրերին կիրազեկվեն նաև բջջային հեռախոսահամարներին ստացվող կարճ հաղորդագրություններով: Երևանի քաղաքապետարանը հիշեցնում է՝ ժամանակին վճարելով գույքահարկն ու հողի հարկը, կխուսափեք տույժերից ու տուգանքներից: Կարևոր է նաև իմանալ, որ քաղաքի խնդիրները հնարավոր է լուծել հենց քաղաքացիների անմիջական մասնակցության ու հարկերի պարտաճանաչ վճարման շնորհիվ:
Երևանի քաղաքապետարանը քայլեր կձեռնարկի՝ կարգավորելու հետիոտնային անցումների անվտանգությունը, կտեղադրվեն քաղաքացիների կանչով աշխատող լուսացույցեր: Զեկուցվել է, որ մինչև տարեվերջ ևս 5 անցում կունենա նման լուսացույց: Հաջորդ տարի նույն մոտեցումը կցուցաբերվի ևս 36 հատվածներում: Քաղաքապետի հանձնարարությամբ ճանապարհային ոստիկանության հետ աշխատանքներ կտարվեն նաև կարգավորելու տվյալ հատվածներում թույլատրելի առավելագույն արագությունը:
Քաղաքապետը հանձնարարել է մշակել և ներկայացնել Ամանորի տոնական միջոցառումների ծրագիրը, որը կհետաքրքրի ոչ միայն Երևանի բնակիչներին, այլև քաղաքի հյուրերին:
«Այս տարի Ամանորը պետք է նշվի յուրահատուկ ձևով, ունենանք ծրագիր, որ մեր քաղաքացիները, այլընտրանք փնտրելու փոխարեն, Ամանորն անցկացնեն հենց քաղաքում՝ Հանրապետության հրապարակում: Այդ օրերին Երևանը հյուրընկալում է նաև արտերկրից ժամանած մեր բազմաթիվ հայրենակիցներին ու այլ զբոսաշրջիկներին: Այս առումով շատ կարևոր է տոնական օրերը հետաքրքիր դարձնել նաև տուրիզմի զարգացման տեսանկյունից»,-նշել է քաղաքապետը:
Խոսելով առաջիկա անելիքների մասին՝ քաղաքապետ Հայկ Մարությանը նշել է, որ բոլոր ոլորտներում անհրաժեշտ են հստակեցնել մոտեցումները:
«Արձակուրդի ընթացքում, լինելով եվրոպական որոշ քաղաքներում, ունեցա ոչ պաշտոնական մի շարք հանդիպումներ՝ աղբահանության, տրասնպորտի, առևտրի և մի շարք այլ ոլորտների առաջատար մասնագետների հետ, ծանոթանա իրենց փորձին: Մեկ օրում կամ մեկ տարում այդ ամենին հասնել, իհարկե, հնարավոր չէ, սակայն, ձգտելով եվրոպական չափանիշներին, հնարավոր է կոնկրետ քայլերով գնալ դեպի նպատակ: Հնարավոր է՝ հիմա սկսած աշխատանքի արդյունքը երևա տասը տարի հետո: Բայց այդ արդյունքն ունենալու համար պետք է սկսել այսօր: Պետք է հանգիստ աշխատենք՝ իմանալով, թե ուր ենք գնում»,-ընդգծել է Երևանի քաղաքապետը:

Законопроект о киосках на колесах направлен в парламент: Айк Марутян (видео)
На прошлой неделе в Ереване было демонтировано 18 незаконно действующих киосков и ларьков. В этом направлении соответствующие подразделения мэрии и административных районов столицы продолжают ежедневный контроль.
В ходе очередного рабочего совещания, коснувшись деятельности передвижных торговых точек, мэр Айк Марутян подчеркнул, что все предприниматели еще раз должны быть предупреждены о том, что направленный на решение данной проблемы законопроект передан в Национальное собрание.
«Несмотря на пробелы в законе, киоски на колесах, по сути, не являются передвижными торговыми точками. Однако для города это неприемлемо. В ближайшее время будут внесены законодательные изменения, которые будут регулировать этот сектор. Торговые киоски на колесах не всегда будут находиться на одном месте. Остальные критерии торговли-место, часы работы, утвердит Совет старейшин Еревана»,-отметил мэр столицы.
Параллельно с окончательным решением проблемы с мусором, столичная мэрия запустила пилотную программу по сортировке мусора. В сотрудничестве с предпринимателями, для перевозки отсортированных картонных отходов будут предоставлены специальные машины. Для жителей городские власти намерены предоставить отдельные сортировочные урны.
Предельный срок по уплате налога на имущество для физических лиц установлен до 1-го декабря.
Мэрия Еревана примет меры по регулированию безопасности пешеходных переходов, будут также установлены светофоры, работающие по требованию пешеходов. Было доложено, что до конца года на 5 переходах будут установлены подобные светофоры, а в следующем году будут установлены еще на 36 участках. По поручению мэра столицы совместно с дорожной полицией будет определена максимально разрешенная скорость на данных участках.
В ходе рабочего совещания мэр поручил подготовить и представить Новогоднюю программу праздничных мероприятий.
Коснувшись дальнейших работ, мэр Айк Марутян отметил, что по всем направлениям и во всех сферах необходимо прояснить подходы работ.
«Во время моего отпуска я побывал в некоторых европейских городах, где провел ряд неформальных встреч с ведущими специалистами различных сфер городского хозяйства (вывоз мусора, транспорт, торговля) и познакомился с их опытом. Конечно, за день или год невозможно достичь всего этого, однако, стремясь к европейским стандартам, можно двигаться к цели конкретными шагами. Возможно, что результат начатой сегодня работы будет виден спустя 10 лет, но, чтобы получить такой результат, мы должны начать сегодня»,-подчеркнул мэр Еревана.