Հայերեն կարդալ ու գրել սովորել եմ դպրոցում․ ԵՊՀ-ում հայերենս գրեթե չի զարգացել․ Սմբատ Գոգյան
«Մարդիկ ցանկանում են ունենալ ընտրելու հնարավորություն, սակայն հիմնականում խուսափում են ընտրել։ Ընտրությունը ենթադրում է նաև պատասխանատվություն, իսկ Հայաստանում վերջին տասնամյակների ընթացքում պատասխանատվություն ստանձնելը չի խրախուսվել։
Օրենքով "հայոց լեզու" առարկայի պարտադիր չլինելը կարող է օգտագործվել ինչպես լավ, այնպես էլ վատ նպատակներով՝ ինչպես ցանկացած փոփոխություն։ Օրինակ բժշկական համալսարանը և կենսաբանության ֆակուլտետը կարող են պահանջել ոչ թե "հայոց լեզու" այլ (օրինակ եմ բերում, չքննադատեք դիլետանտ ձևակերպման համար) "լատիներենում և հայերենում կենսաբանական տերմինների զուգադրական համեմատություն" ծրագիր, ինչը հետագայում կբերի բազմաթիվ տերմինների ճիշտ և համակարգային թարգմանության։ Դասընթացը մշակելու համար էլ 1-2 իմաստալից ատենախոսություն կգրվի համեմատական լեզվաբանությունից, մրոցին էլ կքչանա։
Այսօրվա դրությամբ ավելի կարևոր է կենտրոնանալ այս տիպի հարցերի շուրջ, թե ի՞նչ նոր հնարավորություններ կբացվեն ու ի՞նչ ենթաօրենսդրական կարգերով հնարավոր կլինի այդ ամենը ճիշտ հիմքի վրա դնել։
- - - - - - - - -
ՀԳ․ Հայերեն կարդալ ու գրել սովորել եմ դպրոցում։ ԵՊՀ-ում հայերենս գրեթե չի զարգացել, որովհետև անցնում էինք ուղղագրություն (մի անգամ էլ Աշուն վերնագրով շարադրություն), հայալեզու մասնագիտական գրականություն էլ գրեթե չկար, իսկ եղածն էլ ռուսականի անհաջող կոնսպեկտ էր։
Փոխարենը դպրոցում անգլերեն գրեթե չեմ սովորել, 1998թ-ին մաթեմատիկայի միջազգային օլիմպիադայի գնալուց բերանս ջուր առած 10 օր ֆռֆռացել եմ, լավ է գոնե գիդը ռուսերեն գիտեր։ Փոխարենը ԵՊՀ-ում անցած օտար լեզու առարկային ավելի շատ կսազեր "անգլերենը գիտական ֆիզիկայում"։ Դասի ժամանակ հիմնականում ֆիզիկայի վերաբերյալ գիտական տեքստեր էինք կարդում ու վերլուծում, չնայած մենք անգլերեն չգիտեինք, իսկ դասախոսը ֆիզիկա»։

Я научился читать и писать по-армянске в школе: в ЕГУ мой армянский почти не развивался: Смбат Гогян
Председатель Высшего квалификационного комитета Смбат Гогян пишет на своей странице в фейсбук:
«Люди хотят иметь возможность выбора, однако в основном уклоняются от выбора. Выбор также предполагает ответственность, а в Армении в последние десятилетия брать на себя ответственность не приветствовалось.
Необязательность предмета «армянский язык» по закону может использоваться как в хороших, так и в плохих целях – как любое изменение. К примеру, медицинский университет и факультет биологии могут потребовать программу не «армянского языка», а (привожу пример, не критикуйте за дилетантскую формулировку) «сопоставительное сравнение биологических терминов в латинском и армянском языках», что в дальнейшем приведет к правильному и системному переводу множества терминов. Для осмысления курса будут написаны 1-2 осмысленные диссертации по лингвистике и очернения будет меньше.
По положению на сегодняшний день важнее сосредоточиться на такого типа вопросах, какие возможности откроются и какими законодательными актами будет возможно поставить все это на правильное основание.
- - - - - - - - -
П.С. Читать и писать по-армянски я научился в школе. В ЕГУ мой армянский не развивался, потому что мы проходили правописание (однажды изложение под названием Осень), профессиональной литературы на армянском языке почти не было, а  был лишь неудачный конспект с русской.
Вместо этого в школе я почти не учил английский, в 1998 году на международной олимпиаде в математике я 10 дней ходил, набрав в рот воды, хорошо, что хоть гид знал русский язык. Вместо иностранного языка в ЕГУ больше подошел бы «английский в научной физике». На уроке мы в основном читали и анализировали научные тексты о физике, хотя мы не знали английского, а преподаватель – физики».