21-րդ դարում էլ կարելի է դասական երաժշտություն գրել. Ալեքսեյ Շոր (տեսանյութ)
«Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնի շրջանակներում կայացավ կոմպոզիտոր Ալեքսեյ Շորին նվիրված երեկո։ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ‚ ներկայացրեց հատվածներ Շորի՝ «Բյուրեղապակյա դղյակը» բալետից‚ կոմպոզիտորի Թավջութակի կոնցերտը մենակատար՝ Վիկտոր Ժուլիեն Լաֆերիերի կատարմամբ‚ հատվածներ «Մեծ պաշարում» սիմֆոնիկ շարքից և «Ճանապարհորդության նոթատետր» կոնցերտը դաշնամուրի և նվագախմբի համար Ինգոլֆ Վունդերի մենակատարությամբ։
Համերգից առաջ «Ա1+»-ը զրուցեց Ալեքսեյ Շորի հետ։
Կոմպոզիտորի խոսքով, «Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնը բացառիկ է իր ձևաչափով‚ իսկ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ միշտ ուրախ է համագործակցել։
«Արդեն հաշիվը կորցրել եմ, թե որերորդ անգամ եմ այցելում Հայաստան։ Շատ եմ սիրում հայ հանդիսատեսին։ Առաջին իսկ հանդիպումը շատ «ջերմ» ստացվեց։ Ամառ էր, սարսափելի շոգ էր դահլիճում, սակայն հանդիսատեսը «դիմակայեց»։
Մաթեմատիկոսի և երաժշտի մասնագիտությունների միջև Ալեքսեյ  Շորը նախընտրեց երաժշտությունը։
«Իմ կուռքը՝ Բախն է։ Հետո վիենական դասականների երաժշտությունն եմ նաև սիրում։ Այո, 21-րդ դարում ևս կարելի է գրել մեղեդային երաժշտություն։ Ավանգարդն իմը չէ»,- ասում է կոմպոզիտորը։
Հիշեցնենք, որ Ալեքսեյ Շորին անցյալ տարի շնորհվել է Երևանի Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիայի պատվավոր դոկտորի կոչում: Նա 2018-2019 թվականների համերգաշրջանում Հայաստանի Պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կոմպոզիտոր-ռեզիդենտն է:

И в XXI веке можно написать классическую музыку: Алексей Шор (видео)
В рамках композиторского фестиваля “Современные классики” состоялся вечер, посвященный композитору Алексею Шору. Государственный симфонический оркестр Армении во главе с Сергеем Смбатяном, представил отрывки из балета Шора “Хрустальный замок”, Концерт с виолончелью композитора в исполнении Виктора Жульена Лафариера, отрывки из симфонического ряда “Великая блокада» и концерт “Записная книжка путешествия” для фортепиано и оркестра в сольном исполнении Ингольфа Вундера.
Перед концертом “А1+” побеседовал с Алексеем Шором.
По словам композитора, композиторский фестиваль “Современные классики” уникален в своем формате, а с Государственным симфоническим оркестром Армении всегда весело сотрудничать.
“Я уже потерял счет, в который раз посещаю Армению. Очень люблю армянского зрителя. Первая же встреча получилась очень “теплой”. Было лето, ужасно жарко в зале, однако зритель “выдержал”.
Из профессий математика и музыканта Алексей Шор предпочел музыку.
“Моя страсть – Бах. Затем люблю также музыку венских классиков. Да, в XXI веке тоже можно писать мелодичную музыку. Авангард – не мое”, - говорит композитор.
Напомним, что Алексей Шор в прошлом году удостоился звания почетного доктора Ереванской консерватории имени Комитаса. Он в концертном сезоне 2018-2019 годов является композитором-резидентом Государственного симфонического оркестра Армении.