Շիրակի մարզի դատախազը միջնորդագրով դիմել է ՀՀ առողջապահության նախարարին
2019թ մայիսի 24-ին ՀՀ ՔԿ Ախուրյանի քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ՝ նույն օրը Շիրակի մարզի Բասեն գյուղում տեղի ունեցած մահվան ելքով դանակահարության և մեկ անձի ինքնասպանության դեպքերի առթիվ:
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալներով պարզվել է, որ նշված գյուղի բնակիչ Ալբերտ Կանդալյանը 2019թ. մայիսի 24-ին՝ ժամը 05:00-ի սահմաններում, հարևանությամբ բնակվող իր քրոջ և քրոջ որդուն՝ Բասեն գյուղի բնակիչներ՝ Սուսաննա Կանդալյանին և  Վահագն Կանդալյանին սպանելու դիտավորությամբ գնացել է վերջիններիս անասնագոմ և իր մոտ եղած կենցաղային դանակի գործադրմամբ բազմաթիվ հարվածներ է հասցրել այնտեղ գտնվող Սուսաննա Կանդալյանի կրծքավանդակի հետին մակերեսի և պարանոցի առաջային հատվածներին, սպանել նրան: Ապա գնացել է նրանց տուն, դանակի հարվածներ հասցրել տան նախասրահում քնած վիճակում գտնվող Վահագն Կանդալյանի աջ և ձախ թևերին, պատճառել խորանիստ հյուս­վածք­ների վնասումով կտրած-ծակած վերքեր: Սակայն հանդիպելով Վահագն Կանդալյանի դիմադրությանը՝ չի կարողացել հանցագործությունն ավարտին հասցնել, ինչից հետո գնացել է իր տան նկուղ և առաստաղից էլեկտրական լարով կախվելու եղանակով ինքնասպան եղել:
Ալբերտ Կանդալյանի վերաբերյալ նշանակված հետմահու ամբուլատոր դատահոգեբուժական փորձաքննության եզրակացության համաձայն՝  վերջինս 27.06.2009 թվականից հաշվառված է եղել Ախուրյանի բժշկական կենտրոն ՓԲԸ հոգեբուժական կաբինետում «շիզոֆրենիա պարանոիդ ձև» ախտորոշ­մամբ: Գրացված՝ հոգեբույժի վերջին այցերի ժամանակ արտահայտել է վերաբերման, հետապնդման զառանցական մտքեր, գանգատվել է անքնությունից, որոնք կարող են դիտարկվել որպես նրա մոտ առկա հոգեկան հիվանդության սրացման նշաններ:
Ալբերտ Կանդալյանը մշտապես զառանցական բնույթի մտքեր է արտահայտել իր քրոջ՝ Սուսաննա Կանդալյանի վերաբերյալ՝ համարելով, որ նրա օժանդակությամբ կարող են վնասել և սպանել իր երեխաներին ու ընտանիքի այլ անդամներին: Այս հանգամանքը հաշվի առնելով՝ փորձագիտական հանձնաժողովը հան­գել է եզրակացության, որ Ալբերտ Կանդալյանը հանցագործությունը կատարելիս գտնվել է «շիզոֆրենիա պարանոիդ ձև» հիվանդությաը բնորոշ հիվանդագին ապրումների ազդեցության տակ, ինչը զրկել է նրան իր գործո­ղութ­յուն­ներին հաշիվ տալու և դրանք ղեկավարելու ընդունակությունից: Այսինքն իրեն մեղսագրվող արարքը կատարելու պահին նա գտնվել է անմեղսունակ վիճակում: Նախքննությամբ որևէ մեկի կողմից Ա. Կանդալյանին անուղղակի դիտավորությամբ ինքնասպանության հասցնելու կամ հակելու վերաբեր­յալ տվյալներ ձեռք չեն բերվել։
Ելնելով քրաեական գործի նշված փաստական հանգամանքներից՝ որոշում է կայացվել քրեական գործով վարույթը կարճելու և քրեական հետապնդում չիրականացնելու մասին:
Սակայն նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ալբերտ Կանդալյանը բժշկական կենտրոնի հոգեբուժանարկոլոգիական կաբինետում հաշվառվելուց հետո մինչև 11.05.2019 թվականը ստացել է համապատասխան դեղորայք, սակայն բժիշկին մեծամասամբ և հատկապես վերջին շրջանում ներկայացել է ոչ թե հիվանդը, այլ նրա կինը, իսկ բժշկի կողմից հիվանդի բնակարան այցեր չեն կատարվել։
2013 թվականից մինչև 2019 թվականի մայիսի 11-ը հոգեբույժի կողմից արձանագրվել է  Ալբերտ Կանդալյանի ունեցած հիվանդությանը բնորոշ նույն ախտաբանական վիճակները, նա ստացել է նույն դեղատեսակները և նրա վիճակի լավացում տեղի չի ունեցել, ինչը պատշաճ ուշադրության չի արժանացել Ալբերտ Կանդալյանի հսկողությունը և բուժումն իրականացնող հոգեբույժի կողմից: Միջոցներ չեն ձեռնարկվել  նրան հատկացվող դեղորայքի տեսակը փոփոխելու, վերջինիս ստացիոնար բուժօգնությունը կազմակերպելու ուղղությամբ, հոգեբույժը անձամբ չի ընդունել հիվանդին, տնայցեր չի կազմակերպել: Հաշվի չի առնվել այն հանգամանքը, որ Ալբերտ Կանդալյանի մոտ, կատարված դեպքին նախորդող ժամանակահատվածում նկատվել է հիվանդության սրացման վիճակ, այդ մասին պատկան մարմիններին չի իրազեկվել: Դրա հետևանքով տարիներ շարունակ կիրառված բժշկական միջամտության արդյունքում Ալբերտ Կանդալյանի հոգեկան առողջության վիճակը ոչ միայն չի բարելավվել, այլև վերջինս դարձել է հանրության համար վտանգ ներկայացնող հիվանդ, ինչը նպաստել է առանձնապես ծանր հանցանքը կատարելուն։
Հաշվի առնելով այս հանգամանքները՝ Շիրակի մարզի դատախազ Կարեն Գաբրիելյանը միջնորդագրով դիմել է ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանին՝ միջոցներ ձեռնարկելու  Շիրակի մարզի «Ախուրյանի բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ աշխատանքում տեղ գտած թերությունները, դրանց պատճառները վերացնելու, իրենց աշխատանքում թերացած աշխատակիցներին պատասխանատվության ենթարկելու, նշված բժշկական կենտրոնի հոգեբուժանարկոլոգիական կաբինետի աշխատակիցների կողմից հետագայում նմանատիպ երևույթները բացառելու և նման հիվանդների առկայության դեպքում նրանց բժշկական օգնության տրամադրման գործըթնացի նկատմամբ հսկողությունն ուժեացնելու նպատակով։

Прокурор Ширакской области обратился с ходатайством к министру здравоохранения РА
24 мая 2019 года в Ахурянском следственном отделе СК РА было возбуждено уголовное дело по ч. 1 ст. 34-104 и ч. 1 ст. 110 УК РА по факту нанесения ножевых ударов со смертельным исходом в селе Басен Ширакской области и самоубийства одного человека. По данным следствия, выяснилось, что житель этого села Альберт Кандалян 24-го мая 2019 года около 05:00, с намерением убить проживающих по соседству сестру и сына своей сестры, также жителей села Басен Сусанну Кандалян и Ваагна Кандаляна, пришел в хлев последних, применив имеющийся у него бытовой нож нанес многочисленные удары находящейся там Сусанне Кандалян и убил ее. Затем, зайдя в дом, нанес ножевые колото-резаные раны и спящему в доме Ваагну Кандаляну. Однако, встретив сопротивление Ваагна Кандаляна, он не смог довести преступление до конца, после чего пошел в подвал своего дома и повесился на электрическом проводе.
Прокуратура Армении сообщает, что согласно назначенной посмертно амбулаторной судебно-психиатрической экспертизе Альберта Кандаляна, последний с 27.06.2009 года был зарегистрирован в психиатрическом кабинете ЗАО “Ахурянский медицинский центр” с диагнозом параноидальная форма шизофрении. В ходе последних посещений психиатра он выражал бредовые мысли о преследовании, жаловался на бессонницу, что могло рассматриваться как признаки обострения психического заболевания.
Альберт Кандалян всегда выражал бредовые мысли о своей сестре Сусанне Кандалян, считая, что  она может нанести вред или убить детей и других членов семьи. Учитывая это обстоятельство, экспертная комиссия пришла к выводу, что Альберт Кандалян при совершении преступления находился под воздействием болезненных переживаний, характерных для болезни параноидная форма шизофрения, что лишило его способности давать отчет своим действиям и руководить ими. То есть в момент совершения инкриминируемого ему деяния он находился в невменяемом состоянии. По предварительному заключению нет данных о том, что кто-либо мог довести Кандаляна до самоубийства или склонить к этому
Исходя из указанных фактических обстоятельств уголовного дела, принято решение о прекращении производства по уголовному делу и неосуществлении уголовного преследования. Однако предварительное следствие установило, что Альберт Кандалян после регистрации в психиатрическом кабинете медицинского центра до 11.05.2019 г. получал соответствующие лекарства. Он сам не являлся к врачу, особенно в последнее время, за ними приходила его жена. Сам врач не посещал больного.
С 2013 года до 11 мая 2019 года психиатр у Альберта Кандаляна фиксировал те же патологические состояния, он получал те же лекарства, и при это не происходило улучшения его состояния. Что не удостоилось должного внимания со стороны психиатра, осуществляющего надзор и лечение Альберта Кандаляна. Не были приняты меры по изменению вида предоставляемых ему лекарств, организации стационарной медицинской помощи последнего, психиатр лично не принимал больного, не организовывал домашних визитов. Не было учтено и то обстоятельство, что у Альберта Кандаляна в период, предшествующий случившемуся, было отмечено состояние обострения заболевания, об этом компетентным органам не было сообщено. То есть несмотря на многолетнее медицинское вмешательство состояние психического здоровья Альберта Кандаляна не только не улучшилось, но и стало представляющим опасность для общества, что способствовало совершению особо тяжкого преступления.
Учитывая эти обстоятельства, прокурор Ширакской области Карен Габриелян обратился с ходатайством к министру здравоохранения РА Арсену Торосяну.  Он предложил предпринять меры по устранению недостатков в работе ЗАО “Ахурянский медицинский центр” Ширакской области, по устранению их причин, привлечению к ответственности сотрудников, допустивших упущения в своей работе, исключению в дальнейшем подобных явлений сотрудниками психиатрического кабинета указанного медицинского центра и усилению контроля за оказываемой ими медицинской помощью.