73130716_417326622293125_6690898773255651328_n
«Այն մեղադրանքները, որոնք այս մի տարվա ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանին  ներկայացնում էին,  նա  փորձեց պարզություններ մտցնել։  Գուցե չարժեր դրանց մասին խոսել, գուցե արժեր»,-Ա1+-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Մանվել Սարգսյանը՝ անդրադառնալով Ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝  ուղիղ եթերում հնչեցրած դիտարկումներին։
Անդրադառնալով Փաշինյանի հայտարարությանը, թե Լեռնային Ղարաբաղի բանակցային գործընթացում կա հետաքրքիր դինամիկա, վերլուծաբան ընդգծեց․
«Բոլորը նկատում են, որ տարիուկես սահմանին առավել հանդարտ վիճակ է, նախորդ տարիներին ամեն շաբաթ մենք սպասում էինք, որ սահմանին զիվորի սպանություն կլինի։ Իհարկե, փոխվել է այդ հանգամանքը։ Շատերը փորձում են հասկանալ՝ ինչն է փոխվել, որ Ադրբեջանը հիմա ավելի զգուշավոր է, ինտենսիվ խախտումների չի գնում։ Ես չեմ կարծում, որ դա զուտ ինչ-որ պայմանավորվածությունների խնդիր է, որովհետև որևէ բան Ադրբեջանին հետ չէր պահի, այն պրակտիկայից, որը նա տարիներ շարունակ օգտագործում էր՝ կոչելով ռազմական դիվանագիտություն»։
Քաղաքագետը կարծում է՝ իրավիճակն է փոխվել, քանի որ այդ մոտեցումը բարդացնում էր Ադրբեջանի վիճակը ոչ միայն դիվանագիտական պրոցեսում, այլ նաև ընդհանրապես քաղաքական կյանքում․
«2016 թվականից հետո մեծ փոփոխություններ եղան, վերաբերմունք փոխվեց դեպի կոնֆլիկտային վիճակ։ Էլ չեմ ասում, որ մեծ և ինտենսիվ փոփոխություններ են կատարվում մեր տարածաշրջանում, որտեղ արդեն անպատասխանատու պահվածքը մի քիչ վտանգավոր է դարձել։ Այդ է պատճառը, որ Ադրբեջանը փորձում է զերծ մնալ ավելորդ աղմուկից, որովհետև ավելի ու ավելի շատ է խոսվում, հատկապես ԱՄՆ-ի կողմից, որ շփման գոտում պետք է տեղադրվեն մեխանիզմներ, որոնց միջոցով կարելի կլինի վերահսկել իրավիճակը»։
Ինչ վերաբերում է բուն բանակցություններին, Մանվել Սարգսյանն ասում է՝ այստեղ շատ մեծ անորոշություն է տեսնում․
«Եթե շփման գծում մենք պրոգրեսը տեսնում ենք միանշանակ, ուրիշ հարցերում բավականին դժվար է տեսնել»։
Անդրադառնալով  Փաշինյանի հայտարարություններին, թե պիտի ընդունելի որոշում լինի Հայաստանի, Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար, Սարգսյանն ասաց, որ սա բավականին հաջող դիվանագիտական թեզ է․
«Փաշինյանը, մտնելով բանակցային պրոցես, մի պարզ բանաձև դրեց, որը բարդ վիճակում դրեց Արդրբեջանին։ Ադրբեջանի նախագահը ի վիճակի չէ այդ նույն բանը կրկնել, ի վիճակի չէ բացատրել միջազգային հանրությանը, հատկապես՝ Մինսկի խմբի համանախագահներին՝ ինչու չի դա անում, էլ ի՞նչ բանակցություններ, եթե ի վիճակի չես այդ տարրական բանը ընդունել»։
Սարգսյանի խոսքերով՝ տասնամյակներ շարունակ բանակցությունների նպատակը միայն այն էր, որ գնան հանդիպեն ու գան ասեն, որ մեր ու միջազգային հանրության տեսակետները նույնն են։ Նրա դիտարկմամբ՝ որևէ մեկը խնդիր լուծելու ո՛չ կարողություն ուներ, ո՛չ նպատակ։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի և Արցախի իշխանությունների տեսակետների նույնական  լինելու վերաբերյալ Փաշինյանի հայտարարությանը, Սարգսյանն ասաց․
«Բնական է՝ Հայաստանում իշխանափոխություն է եղել, Արցախում մնացել է Հայաստանի նախկին իշխանության կեսը, պետի տարբեր տեսակետներ լինեին զրույցներ լինեին, հաճախ աղմկոտ, հաճախ տարբեր տեղերից շահարկումների ենթարկվող, իրականության մեջ որևէ բան ո՛չ եղել է, ո՛չ էլ կա»։
Սարգսյանի համոզմամբ՝ Արցախի հարցում Հայաստանի և Արցախի գործող իշխանությունների միջև մոտեցումների որևէ տարբերություն չկա։

73130716_417326622293125_6690898773255651328_n
«Обвинения, которые за этот год представляли Николу Пашиняну, он попытался внести ясность. Возможно не стоило об этом говорить, а может стоило»,- в беседе с А1+ подобную точку зрения выразил политолог Манвел  Саркисян, обратившись к озвученным в эфире наблюдениям премьер-министра Никола Пашиняна о Карабахской проблеме.
Обратившись к заявлению Пашиняна о том, что в переговорном процессе по Нагорному Карабаху есть динамика, аналитик подчеркнул:
«Все замечают, что полтора года на границе была более спокойная ситуация, в предыдущие годы мы каждую неделю ждали, что на границе будет убийство солдата. Конечно, это обстоятельство изменилось. Многие пытаются понять, что изменилось, что Азербайджан сейчас осторожнее, не делает интенсивных нарушений. Я не думаю, что это – чисто проблема какой-то договоренности, потому что ничто не удержит Азербайджан от той практики, которую он использует годами, называя военной дипломатией».
Политолог считает: ситуация изменилась, поскольку этот подход усложнял положение Азербайджана не только в дипломатическом процессе, но и в политической жизни вообще:
«После 2016 года произошли большие изменения, изменилось отношение к конфликтной ситуации. Не говорю и о том, что в нашем регионе происходят большие и интенсивные изменения, где уже безответственное поведение стало немного опасным. В этом причина, что Азербайджан пытается воздержаться от излишнего шума, потому что все больше и больше говорится в особенности со стороны США, что в зоне соприкосновения должны быть установлены механизмы, посредством которых станет возможно контролировать ситуацию».
Что касается самих переговоров, Манвел Саркисян говорит: здесь он видит очень большую неопределенность:
«Если на линии соприкосновения мы видим прогресс однозначно, в других вопросах довольно сложно видеть».
Обращаясь к заявлениям Пашиняна, что должно быть приемлемое решение для народов Армении, Карабаха и Азербайджана, Саркисян сказал, что это – довольно успешный дипломатический тезис:
«Пашинян, вступая в переговорный процесс, поставил простую формулу, которая поставила Азербайджан в сложное положение. Президент Азербайджана не в состоянии повторять то же самое, не в состоянии объяснить международной общественности, в особенности сопредседателям Минской группы, почему он этого не делает, какие еще переговоры, если не в состоянии принять эту элементарную вещь?»
По словам Саркисяна десятилетиями целью переговоров было только то, чтобы пошли встретились и пошли сказали, что наша точка зрения и точка зрения международной общественности была одинакова. По его наблюдению, ни у кого не было ни возможности, ни цели решать задачу.
Что касается заявления Пашиняна  том, что точки зрения властей Армении и Арцаха одинаковы, Саркисян сказал:
«Разумеется, в Армении была смена власти, в Арцахе осталась половина прежней власти Армении, должны были быть различные точки зрения, беседы, часто шумные, часто подвергающиеся спекуляциям с различных мест, в действительности ничего не было и нет».
По убеждению Саркисяна, в вопросе Арцаха между действующими властями Армении и Арцаха нет никакого различия в подходах.