Նաիրի Հունանյանը երբեք ոչինչ չի ասելու, որովհետև նա ոչ ադեկվատ է. Նաիրա Զոհրաբյան (տեսանյութ)
ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահին բավարարել է Քրեակատարողական վարչության և Պրոբացիայի ծառայության բացասական եզրակացությունները Նաիրի Հունանյանի՝ պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակման դիմումի վերաբերյալ։
Ծառայությունների որոշումները, ըստ Նաիրա Զոհրաբյանի, ազնիվ և արժանապատիվ են։
«Միգուցե ինքը փորձի բողոքարկել որոշումը դատարանում` օգտվելով իր իրավունքից, բայց վստահ եմ, որ ՀՀ-ում չի լինի դատարան, որ Նաիրի Հունանյանի դիմումը բավարարի, դա Հայաստանի պետականությանը կլինի ապտակ»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ընդգծեց պատգամավորը։
Նաիրա Զոհրաբյանը մեզ հետ զրույցում վերհիշեց՝ երբ որպես լրագրող լուսաբանում էր Հոկտեմբերի 27-ի դատավարությունը, Նաիրի Հունանյանը ցուցմունքները պարբերաբար փոխում էր։
«Նաիրի Հունանյանը ժամը մեկ ցուցմունք էր փոխում, ստում էր, տալիս էր մարդկանց անուններ, հետո հերքում էր, ասելով՝ ուժի և բռնության ազդեցության տակ եմ այդ անունները տվել։ Ինձ համար հիմա հասկանալի չէ որոշ շրջանակների ոգևորությունը, որ ստահակը, եթե խոսի, կարող է ճշմարտություն ասել։ Նաիրի Հունանյանը երբեք ոչինչ չի ասելու, որովհետև նա ոչ ադեկվատ, ստոր կենդանի է»,- ասաց պատգամավորն ու հավելեց, որ չի ցանկանում և երբևէ չի էլ ցանկանա այցելել «Հոկտեմբերի 27-ի» գործով ցմահ ազատազրկման դատապարտված Նաիրի Հունանյանին։
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորից հետաքրքրվեցինք նաև, թե հնարավո՞ր է, որ խմբակցությունը Սահմանադրական դատարանի դատավոր Վահե Գրիգորյանի լիազորությունները դադարեցնելու վերաբերյալ նախաձեռնի որևէ գործընթաց։
Նշենք, որ ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, որ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը և այլ ընդդիմադիր պատգամավորներ քննարկում են Վահե Գրիգորյանի լիազորությունները դադարեցնելու նպատակահարմարության հարցը, քանի որ նա ՍԴ աշխատանքներին չի մասնակցում, միևնույն ժամանակ աշխատավարձ է ստանում և ծառայողական մեքենայից օգտվում։
Նաիրա Զոհրաբյանը տեղեկացրեց, որ Վահե Գրիգորյանի վերաբերյալ որևէ նախաձեռնություն խմբակցությունում չի քննարկվել։ Նա նաև ասաց, որ չեն էլ քննարկելու, որովհետև «ՍԴ-ի թնջուկը պետք է լուծվի իրավական ճանապարհով»։
«Մենք չենք ուզում քաղաքական միջամտություն, դա նշանակում է, որ մենք չենք պատրաստվում որևէ կերպ միջամտել ՍԴ-ի թնջուկի լուծմանը»,- ընդգծեց նա։

Наири Унанян никогда ничего не скажет, потому что он неадекватен: Наира Зограбян (видео)
Поддержи А1+!Председателя Постоянной комиссии по защите прав человека и по общественным вопросам НС удовлетворили отрицательные заключения Уголовно-исполнительного управления и Пробационной службы относительно заявления об условно-досрочном освобождении Наири Унаняна.
Решения служб, по мнению Наиры Зограбян, честны и достойны.
«Возможно он попытается обжаловать решение в суде, пользуясь своим правом, но уверен, что в РА не будет суда, который удовлетворит заявление Наири Унаняна, это будет пощечиной по государственности Армении», - в беседе с «А1+» подчеркнула депутат.
Наира Зограбян в беседе с нами вспомнила, когда в качестве журналиста освещала судебный процесс 27-го Октября, Наири Унанян периодически менял показания.
«Наири Унанян каждый час менял показание, лгал, называл имена людей, затем опровергал, говоря: я назвал эти имена под влиянием силы и насилия. Для меня сейчас непонятно воодушевление некоторых кругов, что если он заговорит, может сказать правду. Наири Унанян никогда ничего не скажет, потому что он неадекватное, подлое животное», - сказала депутат и добавила, что не хочет и никогда не захочет посетить осужденного на пожизненное лишение свободы по делу «27-го Октября» Наири Унаняна.
Мы также поинтересовались у депутата от фракции «Процветающая Армения», может ли фракция инициировать какой-либо процесс относительно прекращения полномочий судьи Конституционного суда Вагэ Григоряна.
Отметим, что депутат НС Арман Бабаджанян написал на своей странице в фейсбук, что фракция «Процветающая Армения» и прочие оппозиционные депутаты обсуждают вопрос целесообразности прекращения полномочий Вагэ Григоряна, поскольку он не участвует в работе КС, в то же время получает зарплату и пользуется служебным автомобилем.
Наира Зограбян сообщила, что во фракции не обсуждалось никаких инициатив относительно Вагэ Григоряна. Она также сказала, что они и не будут обсуждать, потому что «головоломка КС должна быть решена правовым путем».
«Мы не хотим политического вмешательства, это значит, что мы не собираемся никоим образом вмешиваться в разрешение головоломки КС», - подчеркнул он.