Քոչարյանը պետք է երկուսիս էլ պաշտոնանկ աներ. ՆԳ նախկին նախարարն՝ իր և Սերժ Սարգսյանի մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին1999 թվականին Ներքին գործերի նախարարությունը ղեկավարող Սուրեն Աբրահամյանը «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում էր։
Նախկին նախարարն ասաց, որ այն եզակի գործիչներից է, որ մտերիմ հարաբերություններ է ունեցել «Հոտկեմբերի 27»-ի զոհերի հետ։ «Ամեմ անգամ էստեղից գնալուց ահռելի ափսոսանք եմ զգում, որ երկիրն ինչեր կարող էր անել, ինչ ձեռքբերումներ կարող էր ունենալ, որ չունեցավ», - նշեց նա։
Քաղաքական գործչի կարծիքով՝ գործող իշխանությունները չեն հապաղում և շահագրգռված են բացահայտել «Հոկտեմբերի 27»-ը։ ««Հոկտեմբերի 27»-ի թե՛ այն ժամանակ, թե՛ դրանից հետո անընդհատ քաղաքական շահարկումների առիթ էր դառնում, գոնե այս ժամանակ զուտ բացահայտման միտումը, ցանկությունը գերիշխող լինի», - հույս հայտնեց Սուրեն Աբրահամյանը։
Հարցին, թե արդյո՞ք այժմ չկան այդ շահարկումները, հասարակական գործիչն ասաց, որ դա նրանից է, որ հասկացող-չհասկացող խոսում է այս գործից։
«Անընդունելի տարբերակ է։ Ոչ մի տեսակի բացատրություն ինձ համար ընդունելի չէ, մերժել ու վերջ», - այսպես արձագանքեց «Հոկտեմբերի 27»-ի գործով ցմահ դատապարտված, խմբի ղեկավար Նաիրի Հունանյանի՝ վաղաժամկետ ազատ արձակման դիմումի կապակցությամբ։
«Ա1+»-ի դիտարկմանը, թե Կարեն Դեմիրճյանի իրավահաջորդների փաստաբան Աշոտ Սարգսյանն ասել է, որ 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին, երբ զինված խումբը մտել է Ազգային ժողով, անցակետերից մեկի ոստիկանը զինված չի եղել և զենք կրելու թույլտվություն չի ունեցել, Ներքին գործերի նախկին նախարարն ասաց.
«Ես ընդամենը երեք ամսվա Ներքին գործերի նախարար եմ եղել, վարչության պետի պատկերին էլ ծանոթ չեմ եղել։ Եվ ընդհանրապես, երկու նախարարությունների բաժանման գործընթացն էր (ՆԳՆ-ն և ԱԱՆ-ն ավելի վաղ ընդհանուր էին Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ - հեղ.), միանշանակ շատ վատ է կազմակերպված եղել։ Հասկանալի է՝ տեռորիզմն Ազգային անվտանգության գործառույթների մեջ է տեղավորվում, բայց համենայնդեպս Ազգային ժողովի պահպանությունը եղել է բարձիթողի վիճակում»։
Ըստ նրա՝ դա շարքային ոստիկանի մեղքը չէր, բոլորի մեղքն էր։ «Մենք պիտի գնայինք, ես և Սերժ Սարգսյանը (Սարգսյանն այդ ժամանակ ԱԱ նախարարն էր - հեղ.), Ռոբերտ Քոչարյանը պետք է երկուսիս էլ պաշտոնանկ աներ, որպեսզի գործի նախաքննության հետ ոչ մի կանխակալ կարծիք չլիներ», - շարունակեց գործիչը։
Անդրադառնալով իր և Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ, Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի հետ հարաբերությունների մասին՝ Աբրահամյանն ասաց, որ ընկերական հարաբերությունների մեջ է նրա հետ։

Сурен Абраамян, возглавлявший министерство внутренних дел в 1999 году, находился в военном пантеоне “Ераблур”. (видео)
Бывший министр сказал, что он – один из тех немногих деятелей, у которого были близкие отношения с жертвами “27 октября”. “Каждый раз выходя отсюда я испытываю огромное сожаление, что могла сделать страна, какие достижения могла б иметь, которых не имела”, - отметил он.
По мнению политического деятеля, действующие власти не медлят и заинтересованы раскрыть “27 октября”. “ “27 октября” и тогда, и после этого постоянно становилось поводом для политических спекуляций, хотя бы сейчас тенденция, желание к раскрытию преобладало”, - выразил надежду Сурен Абраамян.
На вопрос, нет ли сейчас этих спекуляций, политический деятель сказал, что это от того, что об этом деле говорят все кому не лень.
“Это неприемлемый вариант. Для меня неприемлемо никакое объяснение, отказать и все”, - так отреагировал в связи с заявлением о досрочном освобождении пожизненно осужденного по делу “27 октября”, главаря группы Наири Унаняна.
На наблюдение “А1+”, что адвокат правопреемников Карена Демирчяна Ашот Саркисян сказал, что 27-го октября 1999 года, когда вооруженная группа вошла в Национальное собрание, полицейский одного из пропускных пунктов не был вооружен и не имел разрешения на ношение оружия,  бывший министр внутренних дел сказал:
“Я всего три месяца как был министром внутренних дел, я не знал картины начальника управления. И вообще был процесс разделения двух министерств (МВД и СНБ ранее были общими под руководством Сержа Саркисяна – авт.), однозначно было плохо организовано. Понятно: терроризм входит в функции Национальной безопасности, но тем не менее история Национального собрания была в запущенном состоянии”.
По его словам, это не была вина рядового полицейского. “Мы должны были пойти, я и Серж Саркисян (Саркисян в то время был министром НБ – авт.), Роберт Кочарян  должен был снять с должности нас обоих, чтобы не было никаких предвзятых мнений относительно предварительного расследования дела”, - продолжил деятель.
Обратившись к своим отношениям с председателем Футбольной федерации Армении, бывшим директором Службы национальной безопасности Артуром Ванецяном, Абраамян сказал, что он с ним в дружеских отношениях.