Մինչև չբացահայտվեն կազմակերպիչները, հնարավոր չէ Հայաստանը կարգի բերել. Վահան Շիրխանյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ի իրադարձությունների 20-ամյակի կապակցությամբ «Եռաբլուր» էր այցելել 1999 - 2000 թվականներին Արտադրական ենթակառուցվածքները համակարգող նախարար, փոխվարչապետ, ռազմական, պետական գործիչ Վահան Շիրխանյանը։
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին Շիրխանյանն անդրադառձավ Ազգային ժողով ներխուժած խմբի ղեկավար, «Հոկտեմբերի 27»-ի գործով ցմահ դատապարտված Նաիրի Հունանյանի վաղաժամ ազատ արձակման դիմումին՝ նա ասաց, որ բացասական է վերաբերվում դրան. «Նա պետք է փտի բանտում»,- ասաց նա։
«Հոկտեմբերի 27»-ի գործը, ըստ նրա, պետք է վերաբացվեր Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած իշխանության ձևավորման օրվանից, որովհետև Հայաստանի խտացված բոլոր խնդիրներն առաջացել են հենց հոկտեմբերյան իրադարձություններից հետո։
«Մինչև չբացահայտվեն կազմակերպիչները, հնարավոր չէ Հայաստանը կարգի բերել, պետական շինություն սկսել, հասարակություն առողջացնել», - շեշտեց քաղաքական գործիչը։
Նա պարզաբանեց, որ «Հոկտեմբերի 27»-ից հետո միլիարդատեր դարձած մարդիկ շարունակում են իրենց ձեռքում պահել Հայաստանի ֆինանսական շուկաները և որ դա խանգարում է երկրի զարգացմանը։
Անդրադառնալով Մեղրիի փոխանակման ծրագրին և դիտարկմանը, թե Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները փորձել է ճնշում գործադրել, որպեսզի Վազգեն Սարգսյանը համաձայնի Մեղրիի փոխանակմանը՝ Վահան Շիրխանյան ասաց, որ Ռուսաստանի շնորհիվ է, որ դա չիրագործվեց, և որ ամերիկյան կողմի հետ փոխանակման հարցում Ռոբերտ Քոչարյանը պայմանավորվածություն է ունեցել։

Пока не будут выявлены организаторы, невозможно привести Армению в порядок: Ваан Ширханян (видео)
В связи с 20-летием событий 27-го октября 1999 года «Ераблур» посетил занимавший в 1999-2000 годах должности министра, координировавшего Производственные инфраструктуры, вице-премьера, военный, государственный деятель Ваан Ширханян.
Отвечая на вопросы журналистов Ширханян обратился к заявлению о досрочном освобождении главы группы, ворвавшейся в Национальное собрание, пожизненно заключенного по делу «27 октября» Наири Унаняна, он сказал, что отрицательно относится к этому: «Он должен гнить в тюрьме», - сказал он.
Дело «27 октября», по его словам, должно было быть вновь открыто со дня формирования власти во главе с Николом Пашиняном, потому что все концентрированные проблемы Армении возникли именно после октябрьских событий.
«Пока не будут выявлены организаторы, невозможно привести в порядок Армению, начать государственное строительство, оздоровить общество», - подчеркнул политический деятель.
Он пояснил, что люди, ставшие миллиардерами после «27 октября», продолжают удерживать в своих руках финансовые рынки Армении, и что это мешает развитию страны.
Обратившись к программе обмена Мегри и наблюдению, что Соединенные Штаты Америки пытались оказать давление, чтобы Вазген Саркисян согласился на обмен Мегри, Ваан Ширханян сказал, что это не случилось благодаря России, и что в вопросе обмена у Роберта Кочаряна была договоренность с американской стороной.