74579357_807361606362946_7716316331070455808_n
«Հոկտեմբերի 27»-ի գործով ցմահ դատապարտված, «Երևան Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկում իր պատիժը կրող Նաիրի Հունանյանը սեպտեմբերի 11-ին վաղաժամկետ ազատ արձակման համար է դիմել։
«20 տարին լրանալուց հետո դատապարտյալը կարող է դիմում ներկայացնել հիմնարկի վարչակազմին պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակման համար։ Դիմումի հիման վրա կազմվում են զեկույցներ և 80 օրյա ժամկետում քննարկվում է դիմումը և պատասխան է տրվում»,- այս մասին «Ա1+»-ին հայտնեցին ՀՀ ՔԿՀ հանրային կապերի բաժնից։
Դիմումին եզրակացություն են տալու թե՛ պրոբացիոն ծառայությունից, թե՛ քրեակատարողական հիմնարկից։ Հարցին, թե արդյոք առավել վտանգավոր պետական հանցագործության համար խնդրագիրը ենթակա չէ՞ մերժման, պատասխանեցին, որ պայմանական վաղաժամ ազատ արձակման քննարկման ժամանակ ամբողջը հաշվի է առնվում։
«Ա1+»-ը նաև հետաքրքրվեց, թե արդյոք Նաիրի Հունանյանի եղբայր Կարեն Հունանյանը դիմե՞լ է վաղաժամկետ ազատ արձակման համար, պատասխանեցին․ «Միայն Նաիրի Հունանյանն է դիմել, Կարենը չի դիմել»։
Հիշեցնենք, որ Նաիրի Հունանյանը ցմահ ազատազրկման էր դատապարտվել 2003 թվականի դեկտեմբերի 2-ին: Դատավոր Սամվել Ուզունյանի հրապարակած դատավճռի համաձայն՝ ամբաստանյալներ Նաիրի եւ Կարեն Հունանյանները, Էդիկ Գրիգորյանը, Վռամ Գալստյանը, Դերենիկ Բեջանովը, Աշոտ Կնյազյանը դատապարտվել էին ցմահ, իսկ Համլետ Ստեփանյանը՝ 14 տարվա ազատազրկման: Նրանք դատապարտվել էին պետական իշխանությունը յուրացնելու, ահաբեկչության, պետական, քաղաքական, հասարակական գործչին սպանելու` նրա գործունեությունը դադարեցնելու, սպանության փորձ կատարելու, ազատությունից ապօրինի զրկելու, ապօրինի զենք-զինամթերք ձեռք բերելու, պահելու, իրացնելու եւ փոխադրելու համար:
1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին ներխուժել էին Ազգային ժողով ու սպանել ԱԺ նախագահ Կարեն Դեմիրճյանին, վարչապետ Վազգեն Սարգսյանին, ԱԺ փոխնախագահներ Յուրի Բախշյանին և Ռուբեն Միրոյանին, Օպերատիվ հարցերով նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանին, պատգամավորներ  Արմենակ Արմենակյանին, Հենրիկ Աբրահամյանին և Միքայել Քոթանյանին։

74579357_807361606362946_7716316331070455808_n
Пожизненно заключенный по делу “27 Октября”, несущий наказание в уголовно-исполнительном учреждении “Ереван Кентрон” Наири Унанян 11-го сентября обратился для досрочного освобождения.
«По истечении 20 лет осужденный может подать заявление администрации учреждения для условно-досрочного освобождения. На основании заявления составляются отчеты и в 80-дневный срок рассматривается заявление и дается ответ»,- об этом «А1+» сообщили из отдела по связям с общественностью УИУ РА.
Заключение по заявлению дадут либо из пробационной службы, либо из уголовно-исполнительного учреждения. На вопрос, не подлежит ли отказу просьба в случае наиболее опасного государственного преступления, ответили, что при рассмотрении условно-досрочного освобождения все учитывается.
«А1+» также поинтересовался, обращался ли брат Наири Унанян Карен Унанян для досрочного освобождения, ответили: “Обратился только Наири Унанян, Карен не обращался”.
Напомним, что Наири Унанян был осужден на пожизненное заключение 2-го декабря 2003 года. Согласно судебному приговору, опубликованному судьей Самвелом Узуняном, подсудимые Наири и Карен Унаняны, Эдик Григорян, Врам Галстян, Дереник Беджанов, Ашот Кназян были осуждены на пожизненное заключение, а Гамлет Степанян – на 14 лет. Они были осуждены за узурпацию государственной власти, терроризм, убийство государственного, политического, общественного деятеля, прекращение его деятельности, совершения покушения на убийство, незаконное лиишение свободы, незаконное приобретение, хранение, реализацию и перемещение оружия и боеприпасов.
27-го октября 1999 года они ворвались в Национальное собрание и убили председателя НС Карена Демирчяна, премьер-министра Вазгена Саркисяна, вице-председателей НС Юрия Бахшяна и Рубена Мирояна, министра по оперативным вопросам Леонарда Петросяна, депутатов Арменак Арменакяна, Генриха Абраамяна и Микаэла Котаняна.