Եթե Նաիրի Հունանյանը վտանգ ներկայացներ բացահայտման համար, կենդանի չէր մնա․ Գրիգոր Հարությունյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Պետք է նայել, թե Հոկտեմբերի 27-ի դեպքերից հետո ովքեր շահեցին։ Շահեց Ռոբերտ Քոչարյանը։ Նա լավ գիտեր, որ նախագահ չի ընտրվել։ Ժողովուրդը նրան չէր ընտրել, ընտրել էր Կարեն Դեմիրճյանին»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց ՀԺԿ փոխնախագահ Գրիգոր Հարությունյանը՝ անդրադառնալով Հոկտեմբերի 27-ի ողբերգական դեպքերին։
Գ․Հարությունյանի պնդմամբ Ռ․Քոչարյանն ամեն ինչ արեց, որ գործը կազմակերպիչների մասով չբացահայտվի։ Ավելին, նրա ներկայացմամբ Հոկտեմբերի 27-ի դեպքերը տեղի են ունեցել պատկան մարմինների, հատկապես Ազգային անվտանգության նախարարության թողտվության պայմաններում։ «Հոկտեմբերի 27-ը հնարավոր էր կանխել՝ ԱԱՆ մայորը Նաիրի Հունանյանի մասին զեկուցագիր էր ներկայացրել»,- ասում է նա։
Վերջինս հիշեց, որ այդ օրը Էջմիածնում տեղի էին ունենում կաթողիկոսի ընտրությունները։ Եվ հարց բարձրացրեց, թե նման դեպքում երբ բազմաթիվ արտասահմանյան հյուրեր էին եկել մեր երկիր, ինչո՞ւ Հայաստանում չէր ազգային անվտանգության նախարար Սերժ Սարգսյանը։ «1999թ․հոկտեմբերի 27-ին Սերժ Սարգսյանն ի՞նչ էր անում Հորադիզում»,- հարցրեց նա։
Անդրադառնալով այդ գործով դատապարտվածների կամ վկաների անվտանգության ապահովման անհրաժեշտությանը՝ ասաց, որ եթե Նաիրի Հունանյանը Հոկտեմբերի 27-ի բացահայտման համար վտանգավոր լիներ, մինչև հիմա կենդանի չէր մնա։

Если бы Наири Унанян представлял опасность для разоблачения, он не остался бы в живых: Григор Арутюнян (видео)
Если бы Наири Унанян представлял опасность для разоблачения, он не остался бы в живых, считает Григор Арутюнян. «Нужно посмотреть, кто выиграл после событий 27-го октября. Выиграл Роберт Кочарян. Он прекрасно знал, что не был избран президентом. Народ избрал не его, он избрал Карена Демирчяна», - в беседе с «А1+» сказал вице-председатель СПА Григор Арутюнян, обратившись к трагическим событиям 27-го октября. По утверждению Г. Арутюняна, Р. Кочарян сделал все, чтобы дело по части организаторов не было раскрыто. Более того, в его представлении, события 27-го октября имели место в условия попустительства соответствующих органов, в особенности Министерства национальной безопасности.
«27-е октября можно было предотвратить: майор СНБ представил отчет о Наири Унаняне»,- говорит он. Последний вспомнил, что в этот день в Эчмиадзине проходили выборы католикоса. И поднял вопрос, в подобном случае когда многочисленные иностранные гости прибыли в нашу страну, почему не был в Армении министр национальной безопасности Серж Саркисян. «27-го октября 1999г. Серж Саркисян что делал в Горадизе? »  - спросил он. Обратившись к необходимости обеспечения безопасности осужденных или свидетелей по этому делу, сказал, что если б Наири Унанян был опасен для раскрытия 27-го октября, он не остался бы в живых до сих пор.