72973540_2328133637500299_1675437227154341888_n
«Հին քարտեզով նոր քաղաք չես կարող գտնել։ Այս կառավարությունը եթե փորձում է կառուցել նոր տնտեսական համակարգ, պետք է տնտեսական նոր մոդել առաջարկի։ Իսկ այս կառավարությունը շարունակում է նախորդ կառավարությունների նեոլիբերալ տնտեսական կուրսը,  ըստ որի՝ հարուստները պետք է ավելի հարստանան, որ մնացածին պահեն», անդրադառնալով տնտեսական հեղափոխության գաղափարին՝ նշում է տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը։
Ասում է ՝ նման ձևով ոչ մի երկիր չի զարգացել, Հայաստանը ևս չի զարագանալու։ Տնտեսությունը, ըստ տնտեսագետի, պետք է ներառական լինի, և դրա աճից պետք է օգտվեն բոլորը։
«Մենք այս 8 ամիսների կտրվածքով ունենք 7 % տնտեսական ակտիվություն, սակայն այդ ակտիվությունից չի օգտվել հասարակության մեծ մասը»։
Տնտեսագետն անդրադարձավ նաև այն հայտարարություններին, թե Հայաստանն ունի զբոսաշրջիկների թվի աճ, ասաց՝ պետք է հիշենք, որ մենք ունեինք զբոսաշրջության ծրագիր, համաձայն որի՝ 2017-2022 թվականների ընթացքում պետք է ապահովեինք զբոսաշրջիկների թվի տարեկան 18 % աճ։
«Հիմա կես տարվա տվյալներով մենք ունենք 12,3 %։ Անշուշտ, շատ ողջունելի է, որ ունենք զբոսաշրջիկների թվի երկնիշ աճ, բայց մենք չենք կարողանում ապահովել մեր պլանավորած 18 ցուցանիշը», ասաց Սուրեն Պարսյանը։
Ըստ նրա՝ այս կառավարությունը կամ դնում է շատ ցածր պլան և գերակատարելով ցույց է տալիս, որ մեծ հաջողություն է գրանցել կամ ընդհանրապես պլանը շատ բարձր է դնում և դրան չհասնելու դեպքում որևէ մեկնաբանություն չի կատարում։
Տնտեսագետն անդրադարձավ նաև նոր ներդրումներ ներգրավելուն ուղղված կառավարության գործողություններին։ Նա նշեց, որ չկա ինստիտուցիոնալ մարմին, որի հետ կարող է աշխատել Հայաստան եկած ներդրողը։
«Եթե ներդրողն ուզում է Հայաստանում որևէ բիզնես սկսել, ինքը փորձում է հանդիպել Փաշինյանի կամ Ավինյանի գրասենյակի հետ։ Սա լուրջ չէ, խոշոր ներդրումների դեպքում՝ նաև երաշխիք չէ այս ուղղությամբ»,- ասա տնտեսվարողն ու ավելացրեց՝ մենք չենք կարողանում Հայաստանում պահել եղած ներդրումները։
«Այս տարվա 6 ամիսների կտրվածքով՝ Հայաստանում գործող ներդրողների գումարները երկրից դուրս են գալիս՝ դիվիդենտների տեսքով ։ Այս տարի 30 մլրդ  դրամի չափով դիվիդենտ է Հայաստանից դուրս եկել։ Ֆիզիկական անձինք ավելի շատ գումար են դուրս հանում»։
Սուրեն Պարսյանն ասաց՝ նշված երևույթը տնտեսական լուրջ խնդիրներ է առաջացնում, քանի որ դուրս եկած գումարների տեղը լրացնող այլ գումարներ չկա այս պահին։
Տնտեսագետն անդրադարձավ Սիրիայում այս պահին ընթացող պատերազմի հնարավոր ազդեցությանը ևս։ Նշեց՝ պետական համակարգը պետք է պատրաստ լինի երկրում ընդունել հնարավոր ներգաղթյալ սիրիահայերին և նրանց համապատասխան սոցիալական փաթեթներ տրամադրել։ Իր խոսքով՝ այդ գումարը պետք է հստակեցվի 2020 թվականի պետական  բյուջեով։
«Տնտեսական առումով մեզ համար շատ կարևոր կլինի, եթե Սիրիայում զինադադար լինի։ Այս դեպքում Հայաստանը հնարավորություն կունենա նաև օրինակ շինանյութի արտահանում սկսել այդ ուղղությամբ՝ պատերազմի վերականգնման ծրագրերին մասնակցելու համար»,- ասաց Սուրեն Պարսյանը։

72973540_2328133637500299_1675437227154341888_n
«Невозможно найти новый город на старых картах. Если это правительство пытается построить новую экономическую систему, оно должно предложить новую экономическую модель. А это правительство продолжает неолиберальный экономический курс предыдущих правительств, согласно которому богатые должны еще больше обогатиться, чтобы содержать оставшихся», обратившись к идее экономической революции, отмечает экономист Сурен Парсян.
Говорит: подобным образом ни одна страна не развивалась, и Армения не будет развиваться. Экономика, по мнению экономиста, должна быть инклюзивной, и ее ростом должны пользоваться все.
«У нас в разрезе этих 8 месяцев имеется 7% экономическая активность, однако этой активностью не воспользовалась большая часть общества».
Экономист также обратился к заявлениям о том, что у Армении имеется рост числа туристов, сказал: мы должны помнить, что у нас был план туризма, согласно которому в 2017-2022 годах мы должны были обеспечить 18%-й рост числа туристов в год.
«Сейчас по данным за полгода у нас есть 12,3%. Бесспорно, приветствуется, что у нас есть двухзначный рост числа туристов, но мы не можем обеспечить запланированный нами показатель 18»,  сказал Сурен Парсян.
По его словам, это правительство либо ставит очень низкий план и перевыполняя показывает, что мы зарегистрировали успех, либо вообще ставит план учень высоки, и в случае его недостижения, не дает комментариев.
Экономист обратился также к действиям правительства, направленным на привлечение новых инвестиций. Он отметил, что нет институционального органа, с которым может работать пришедший в Армению инвестор.
«Если инвестор хочет начать в Армении какой-либо бизнес, он пытается встретиться с офисом Пашиняна или Авиняна. Это несерьезно, в случае крупных инвестиций – также не является гарантией в этом направлении», - сказал бизнесмен и добавил: мы не можем удержать в Армении имеющиеся инвестиции.
«В разрезе 6 месяцев сего года суммы действующих в Армении инвесторов вновь уходят в виде дивидендов. В этом году из Армении вышли дивиденды в размере 30 млрд драм. Физические лица выводят больше денег».
Сурен Парсян сказал: указанное явление вызывает серьезные экономические проблемы, поскольку в настоящий момент нет денег, которые восполнили бы выведенные деньги.
Экономист обратился и к возможному влиянию нынешней войны в Сирии. Отметил: государственная система должна быть готова принять в стране возможных иммигрантов из сирийских армян и предоставить им соответствующие социальные пакеты. По его словам, эта сумма должна быть конкретизирована в государственном бюджете 2020 года.
«В экономическом плане для нас будет очень важно, если в Сирии будет прекращение огня. В этом случае Армения получит возможность также начать в этом направлении, к примеру, экспорт стройматериалов для участия в программах восстановления после войны», - сказал Сурен Парсян.