Հիացմունքի աստիճան հետաքրքրություն կար․ փոխնախարարը WCIT-ի մասին (տեսանյութ)
«Օտարերկրյա պաշտոնյաները բաց տեքստով ասում էին, որ ուզում են Հայաստանից սովորել և Հայաստանի փորձը տանել իրենց հետ»,- ասում է ՀՀ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Արմեն Աբրոյանը՝ անդրադառնալով WCIT համաժողովի պաշտոնական հյուրերի տպավորություններին՝ Հայաստանի ՏՏ ոլորտից։
Ասում է՝ նախարարները հիացած էին նաև Digitec-ով։
«Այլ երկրների նախարարները Հայաստանը դիտարկում էին որպես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և թվայնացման ոլորտներում առաջադեմ պետություն։ Նախարարներից մի քանիսի մոտ ցանկություն առաջացավ Հայաստանի պետական ծառայությունների թվայնացման փորձը ուսումնասիրել և հնարավորության դեպքում նաև ներդնել իրենց մոտ։ Մենք շատ արագ կազմակերպեցինք հանդիպում ոլորտի ներկայացուցիչ կազմակերպությունների հետ,  ցույց տվեցինք նաև որոշ գործիքներ։ Նրանք պատրաստակամություն են հայտնել գնել որոշ, արդեն պատրաստի գործիքներ, որոնք ստեղծել են հայաստանյան կազմակերպությունները»,- նշեց Արմեն Աբրոյանը։
Նա ավելացրեց, որ այս օրերին Աֆղանստանի և Եթովպիայի նախարարների հետ ստորագրել են  «Արմաթ» լաբորատորիաների ներդրման համաձայնագրեր։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում  նախարարի տեղակալը խոսեց նաև նախարարության ապագայի ծրագրերի և ողջ Հայաստանն ինտերնետ կապով ապահովելու մասին։

Что последует за WCIT? Детализирует замминистра (видео)
Поддержи А1+!«Иностранные чиновники открытым текстом говорили, что хотят научиться у Армении и забрать с собой опыт Армении», - говорит заместитель министра высоких технологий и промышленности РА Армен Аброян, обратившись к впечатлениям официальных гостей форума WCIT от ИТ-сферы Армении.
Говорят: министры восхищены и Digitec-ом.
«Министры других стран рассматривали Армению как передовое государство в сфере информационных технологий и диджитализации. У нескольких министров возникло желание изучить опыт оцифровки государственных услуг Армении и в случае возможности внедрить у себя. Мы очень быстро организовали встречу с организациями, представляющими отрасль, показали также некоторые инструменты. Они выразили готовность найти некоторые уже готовые инструменты, которые создали армянские организации», - отметил Армен Аброян.
Он добавил, что в эти дни с министрами Афганистана и Эфиопии подписали соглашение о внедрении лабораторий «Армат».
В беседе с «А1+» замминистра говорил и о будущих программах министерства и об обеспечении интернет-связью всей Армении.