Նամակ՝ Բրիտանիայի դեսպանատանը․ ակցիա՝ ի պաշտպանություն Ամուլսարի (տեսանյութ)
Մի խումբ քաղաքացիներ այսօր Ամուլսարի շահագործման դեմ բովանդակությամբ նամակներ են հանձնել Կառավարություն՝ ուղղված վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Մեծ Բրիտանիայի դեսպանություն՝ ուղղված Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության կառավարությանը։
Նրանք դժգոհում են, որ ՀՀ-ում Միացյալ թագավորության դեսպանատան աշխատակիցները, ներառյալ ներկա եւ նախկին դեսպանները, «Լիդիան ինթերնեյշնլ»-ի հետ պարբերաբար կապի մեջ են եղել Ամուլսարի հանքի հարցով, ինչպես իրենք են նշում, 2013-ից մինչև 2018 թվականը։
«Նամակը փոխանցել ենք՝ պահանջելով, որպեսզի կատարվեն դրանում գրված բոլոր պահանջները՝ կատարվի աուդիտ թաքնված փաստերի վերաբերյալ, քրեական գործեր հարուցվեն, և չեղյալ հայտարարվի այդ պայմանագիրը։ Այժմ ես ուզում եմ մեր բողոքի ձայնը ձեզ հասցնել բանավոր, հետո կհանձնենք գրավոր, հետո մի հատ էլ բանավոր, հետո երկու հատ էլ գրավոր ու այդպես անընդհատ մինչև հասնի տեղ»,- նշեց ակցիայի մասնակից Աշոտ Աշոտյանը։ Վերջինիս խոսքով՝ այս ակցիան թեև փոքրաթիվ է, բայց հավաքվել են գիտնականներ, մտավորականներ։
Հավաքվածներն առաջ են բերում իրենց դժգոհության պատճառ դարձած տարբեր հանգամանքներ, այդ թվում՝  առողջության հարցը։
«Այս տարիներին հանքերի շահագործումից Հայաստանում մոտավորապես 8 անգամ աճել է չարորակ ուռուցքների թիվը»,- ասաց ակտիվիստ Կարինե Այվազյանը։

Письмо посольству Великобритании: акция в защиту Амулсара (видео)
Группа граждан сегодня передали письма с содержанием против эксплуатации Амулсара, в Правительство - адресованные Николу Пашиняну, и в посольство – адресованные правительству Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии.
Они недовольны тем, что сотрудники посольства Великобритании в РА, включая нынешнего и прежнего послов, регулярно были на связи с «Лидиан интернейшенел» по вопросу Амулсарского рудника, как они отмечают, с 2013-го по 2018 год.
«Мы передали письмо с требованием, чтобы были выполнены все написанные в нем условия: должен быть проведен аудит относительно скрытых фактов, возбуждены уголовные дела, и признан недействительным этот договор. Сейчас я хочу довести наш голос протеста до вас устно, затем мы передадим письменно, затем вновь устно, потом дважды письменно и так постоянно, пока не дойдет до места», - отметил участник акции Ашот Ашотян. По словам последнего, несмотря на то, что эта акция малочисленна, собрались ученые, представители интеллигенции.
Собравшиеся выдвигают различные обстоятельства, ставшие причиной их недовольства, в том числе вопрос здоровья.
«За эти годы из-за эксплуатации рудников в Армении приблизительно в 8 раз возросло число злокачественных опухолей», - сказала активист Карине Айвазян.