Կրեմլը ուզում էր Կարապետյանների միջոցով հեռացնել Սերժ Սարգսյանին, բայց Փաշինյանն ավելի ճկուն գտնվեց․ Ժիրայր Սեֆիլյան (տեսանյութ)
«Քաղաքական այդ փոփոխությունների արդյունքը պետք է լիներ ոչ թե Նիկոլ Փաշինյան վարչապետով, այլև Կարեն Կարապետյան վարչապետով։ Եվ շնորհիվ Նիկոլ Փաշինյանի ճարպկության և ժողովրդի աննախադեպ ակտիվության՝ բոլորի խաղաքարտերը խառնվեցին»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Սասնա Ծռեր» համահայկական կուսակցության ղեկավար անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանը։
Նրա խոսքերով՝ «Սասնա ծռերի» կողմից 2016թ․ ՊՊԾ գնդի գրավումից հետո Մոսկվայում հասկացան, որ Սերժ Սարգսյանը չպետք է լինի Հայաստանի վարչապետը։
Եվ այդ դեպքերից ընդամենը մեկ-երկու ամիս հետո Կարեն Կարապետյանը նշանակվեց վարչապետ։ Եվ դրանից հետո պարբերաբար պատվիրակություններ են եկել Երևան հորդորելու Սերժ Սարգսյանին, որ հրաժարվի վարչապետ դառնալու մտադրությունից։ Բայց այդ հորդորները, նրա խոսքով, տեղ չհասան, Մոսկվան որոշեց Սամվել և Կարեն Կարապետյանի միջոցով գործի անցնել ու ժողովրդի ճնշման միջոցով հասնել այդ նպատակին։
«Բայց ժողովրդական շարժման և Նիկոլ Փաշինյանի միջոցով հնարավոր եղավ ձերբազատվել նախկին իշխանություններից։ Կրեմլը չուզելով ստիպված համաձայնեց Նիկոլ Փաշինյանի հետ, բայց առաջին օրվանից նպատակ դրեց հեռացնել նրան։ Վլադիմիր Պուտինի վերջին այցից հետո էլ ունեն այդ նպատակը։ Ձգտում են ցածրացնել Փաշինյանի վարքագիծն ու ի վերջո հեռացնել նրան»,- հավելեց Ժիրայր Սեֆիլյանը։
Վերջինս գտնում է, որ Արցախի ԱԽ նախկին քարտուղար Վիտալի Բալասանյանի հայտարարությունները, ՀՀ իշխանություններին ուղղված քննադատությունները պետք է դիտարկել հենց այդ կոնտեքստում։
Հիշեցնենք, որ Վ․Բալասանյանը մի քանի օր առաջ տված հարցազրույցում ասել էր, թե «Սասնա Ծռերի» անդամներ Ժիրայր Սեֆիլյանի և Գարեգին Չուգասզյանի հետ հանդիպելով՝ Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է ահաբեկել բոլորին․
«Որ տեսեք, ես ունեմ մարտական թև, կարող եմ մի փոքր հրաման տալ, և «Սասնա ծռերը» կամ մնացածը ձեր հարցերը ֆիզիկապես կլուծեն: Ուզում եմ լուր տամ բոլորին, մանավանդ` Նիկոլ Փաշինյանի կողմնակից «Սասնա ծռեր»-ին` չփորձեն նմանատիպ խոսակցություններ ծավալել կամ քննարկել, րոպե առաջ պատասխան են տալու»,- ասել էր Վիտալի Բալասանյանը։
«Եվ որևէ մեկը չկարծի, թե Վիտալի Բալասանյանն Արցախի գետնի վրա հենք ունի, նա այնտեղ խեղկատակի դերում է և պարբերաբար այս կամ այն կլանի խոսնակի վերածված անձ է»,- հակադարձում է Ժիրայր Սեֆիլյանը։
Նա նաև ասում է, թե «քանի որ Կրեմլը կորցրել է Երևանը, այսօր մեծ էներգիա է ծախսում Արցախը Հայաստանից պոկելու համար»։ Իսկ իրենք ցանկանում են Արցախում վերկուսակցական թիմ ձևավորել, որը կմասնակցի ընտրություններին։

Кремль хотел посредством Карапетянов устранить Сержа Саркисяна, но Пашинян оказался более ловким: Жирайр Сефилян (видео)
«Результат этих политических изменений должен был быть не с премьером Николом Пашиняном, а с премьером Кареном Карапетяном. И благодаря ловкости Никола Пашиняна и беспрецедентной активности народа, все карты смешались», - в беседе с «А1+» сказал руководящий член панармянской партии «Сасна црер» Жирайр Сефилян.
По его словам, после захвата полка ППС со стороны «Сасна црер» в 2016 г. в Москве поняли, что Серж Саркисян не должен быть премьер-министром Армении.
И всего через пару месяцев после этих событий премьером был назначен Карен Карапетян. И после этого периодически в Ереван прибывали делегации, чтобы призвать Сержа Саркисяна отказаться от намерения стать премьер-министром. Но все эти призывы, по его словам, не дошли до места, Москва решила посредством Самвела и Карена Карапетяна перейти к делу и достичь этой цели посредством народного давления.
«Но посредством народного движения и Никола Пашиняна стало возможно освободиться от прежних властей. Кремль вынужденно согласился с Николом Пашиняном, но с первого же дня поставил цель устранить его. И после последнего визита Владимира Путина у них есть эта цель. Стремятся принизить поведение Пашиняна и в конечном итоге устранить его», - добавил Жирайр Сефилян.
Последний считает, что заявления бывшего секретаря СБ Арцаха Виталия Баласаняна, критика, адресованная властям РА, должна рассматриваться именно  этом контексте.
Напомним, что В. Баласанян в интервью несколько дней назад сказал, что встречаясь с членами «Сасна црер» Жирайром Сефиляном и Гарегином Чугасзяном, Никол Пашинян пытается терроризировать всех.
«Что смотрите, у меня есть боевой фланг, могу дать небольшой приказ, и «Сасна црер» или остальные физически решат ваши вопросы. Хочу сказать всем, в особенности сторонникам Никола Пашиняна «Сасна црер» не пытайтесь разворачивать подобные разговоры или обсуждать, вы немедленно получите ответ», - сказал Виталий Баласанян.
«И пусть никто не думает, что у Виталия Баласаняна есть опора на арцахской земле, и там он в комической роли, и является лицом, периодически превращающимся в спикера того или иного клана», - противопоставляет Жирайр Сефилян.
Он также говорит, что «поскольку Кремль потерял Ереван, сегодня тратит большую энергию для того, чтобы оторвать Арцах от Армении». А они хотят сформировать в Арцахе надпартийную команду, которая примет участие в выборах.