Կրպակներն ապամոնտաժվում են․ այլ տարածք, ըստ աշխատակիցների, դեռ չի առաջարկվել
Դեպի մետրոյի «Բարեկամություն» կայարան տանող աստիճանների վրայի կրպակներն օրերս ապամոնտաժվել են։ Այս առթիվ ֆեյսբուքյան գրառում էր արել Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավար Արամ Դանիելյանը՝ նշելով, որ կրպակները քաղաքաշինական առումով անթույլատրելի են և վտանգում են մետրոյի տարհանման նորմերը։
Իրականացվող աշխատանքներին ծանոթանալու համար «Ա1+ը» շրջայց կատարեց տվյալ տարածքում։ Մետրոյի կայարանին կից գետնանցումից դեպի Կիևյան և Կասյան փողոցներ տանող աստիճանների վրա գտնվող կրպակների մի մասը փակ են, աշխատակիցների խոսքով՝ պատճառները տարբեր են, հիմականում՝ առևտրի պակասն ու բարձր հարկերը։
Ապամոնտաժվում են հիմնականում չշահագործվող կրպակները, իսկ առևտուր իրականացնող կրպակների աշխատակիցներին զգուշացվել է՝ տարածքը պետք է լքել, սակայն նրանց հավաստմամբ՝ դեռևս այլ տարածք չի առաջարկվել։
«Ամսավճարը հավաքողներն ասացին՝ քանդվում են այն տարածքները, որոնք ծածկի տակ չեն և խանգարում են անցորդների ելք ու մուտքին։ Օրինակ՝ դեպի Կիևյան տանող ճանապարհը շատ նեղ է, մի մարդ որ իջնում է, մյուսը չի կարողանում բարձրանա, և քանի որ ծածկ չունի, անընդհատ ջուրը կրպակի վրայից թափվում է։ Առայժմ մերը չեն քանդում, բայց հետո չգիտեմ՝ ինչ կլինի»,- նշեց կրպակներից մեկի աշխատակցուհին։
Կրպակների աշխատակիցները ըմբռնումով են մոտենում խնդրին, ասում են՝ եթե այդպես են որոշել, ուրեմն ճիշտը դա է։ Միևնույն ժամանակ նշում են, որ սահմանված հարկերը բարձր են, իսկ պայմանները, մեղմ ասած, ոչ բավարար․
«Ես գտնում եմ, որ կրպակները պետք է լինեն պետական, ասենք՝ 50 հազար դրամ։ Տանես, բանկում մուծես, գաս, աշխատես։ Գումարն էլ բյուջե կգնա։ Այս տարածքը նայեք, սա արժի 90 հազար դրամ, սա աբսուրդ է, չհաշված կողմնակի ծախսերը․ միասին կազմում է 100 հազարից ավել գումար, այսինքն՝ ես աշխատում եմ իրենց համար։ Եթե ես էդ օրը չվճարեմ, ինձ կհանեն դուրս»,- ասաց աշխատակիցներից մեկը։

Ларьки демонтируют: другую территорию, по словам сотрудников, пока не предложили
Ларьки на лестницах, ведущих на станцию метро “Дружба” на днях были демонтировали. Об этом сделал публикацию в фейсбук глава административного района Арабкир Арам Даниелян, отметив, что ларьки в градостроительном плане недопустимы и представляют собой угрозу для эвакуационных норм метро.
Для ознакомления с проводимыми работами “А1+” совершил обход на данной территории. Часть ларьков, находящихся на лестницах, ведущих из подземного перехода при метро к улицам Киевяна и Касьяна, были закрыты, по словам сотрудников, причины различны, в основном: мало торговли и высокие налоги.
Демонтируются в основном недействующие ларьки, а сотрудников ларьков, осуществляющих торговлю, к предупредили: территорию нужно покинуть, однако, по их заверению, пока другой территории не предложили.
«Собирающие месячную плату сказали: разрушаются те территории, которые не находятся под укрытием и мешают движению прохожих. К примеру, дорога, ведущая к Киевяну, очень узкая, если один человек спускается, другой не может подняться, и поскольку нет покрытия, постоянно с ларька течет вода. Пока наш не разрушают, но что будет потом – не знаю»,- отметила сотрудница одного из ларьков.
Сотрудники ларьков подходят к проблеме с пониманием, говорят: если так решили, значит это правильно. В то же время отмечают, что установленные налоги высокие, а условия, мягко говоря, неудовлетворительные.
«Я считаю, что ларьки должны быть государственными, скажем, 50 тысяч драм. Понесешь в банк, заплатишь, придешь, будешь работать. И деньги пойдут в бюджет. Посмотрите на эту территорию, она стоит 90 тысяч драм, это – абсурд, не считая побочные расходы, все вместе составляет свыше 100 тысяч, то есть я работаю для них. Если в этот день не заплачу, меня вышвырнут»,- сказал один из сотрудников.