Մարտի 1-ին 30-35 խմբեր են եղել, որոնց համազգեստ է տրվել, սպասում եմ նրանց անուններին․ Արթուր Սաքունց (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցն ասում է, թե տպավորություն կա, որ տարբեր քրեական գործերում ներգրավված նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներն իրենց առողջական խնդիրներն օգտագործում են արդարադատությունից խուսափելու համար։
«Անկախ տարիքից չկա մեկը, որ առողջ լինի։ Նաև սրա մեջ կա որոշակի ցինիզմ՝ գլուխ են գովում, թե արդյունավետ պետական ինստիտուտներ են թողել, բայց իրենց թողած բժշկական համակարգից օգտվելու հնարավորությունը չեն տեսնում։ Կամ էլ այդ խնդիրներով թուըյլտվություն ստանալը դիտարկում եմ փախուստ պատասխանատվությունից»,- ասում է նա։
Խոսելով Մարտի 1- գործով մեղադրվող՝ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի մասին, Ա․Սաքունցն ասում է, թե նա եղել է իշխանությունը զավթած գործիչ, որը համակարգային տեսք տվել կոռուպցիոն դրսևորումներին։ «Մի մասով քրեական գործ է գնում, մյուս մասով էլ դեռ կհարուցվեն»,- ասում է իրավապաշտպանը։
Ա․Սաքունցը, սակայն, տարօրինակ է համարում, որ Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալների շարքում չկա այդ դեպքերի ժամանակ վարչապետ Սերժ Սարգսյանի անունը։
Բացի այդ, նրա ներկայացմամբ, 30-35 ֆորմալ խմբավորումներ են եղել, որոնց համազգեստ է բաժանվել։ «Ես սպասում եմ նաև նրանց անուններին՝ պատգամավորներ ու այլ գործիչներ կային։ Եվ իմ հարցը նոր իշխանություններին՝ ինչու ուշ արվեց այս ամենը, որ շուտ պետք է արվեր»,- հարց է բարձրացնում նա։

1-го марта было 30-35 групп, которым была выдана форма, жду их имена: Артур Сакунц (видео)
Руководитель Ванадзорского бюро Хельсинкской гражданской ассамблеи Артур Сакунц говорит, что складывается впечатление, что бывшие высокопоставленные чиновники, вовлеченные в различные уголовные дела, используют свои проблемы со здоровьем для того, чтобы избежать правосудия.
«Независимо от возраста, нет никого, кто был бы здоров. В этом также есть некоторый цинизм: они хвалятся, что оставили эффективные государственные институты, но не видят возможности пользоваться оставленной ими медицинской системой. Или же получение разрешения по этим проблемам рассматривают как бегство от ответственности»,- говорит он.
Говоря об обвиняемом по делу 1-го Марта бывшем президенте Роберте Кочаряне, А. Сакунц говорит, что он был деятелем, захватившим власть, придавшим системный вид коррупционным проявлениям. “По одной части идет уголовное дело, по другой части – еще будут возбуждены”, - говорит правозащитник.
А. Сакунц, однако, считает странным, что среди обвиняемых по делу 1-го Марта нет имени Сержа Саркисяна, который во время этих событий был премьер-министром.
Кроме того, по его представлению, было 30-35 формальных группировок, которым раздали одежду. “Я жду также их имена: были депутаты и прочие деятели. И мой вопрос новым властям: почему было сделано поздно все то, что должно было быть сделан раньше”, - спрашивает он.