Արմեն Սարգսյանը կկարողանա՞ այնքան ֆինանսական միջոցներ գտնել, որ STARMUS-ը Երևանում անցկացվի (տեսանյութ)
«Իմ գործընկերները ԱՄՆ-ում շատ են դժգոհում Թրամփի վարչախմբից, նա գիտությունից հեռու մարդ է և գիտնականների հետ մշտական պայքարի մեջ է։ Բայց դա չի նշանակում, որ ԱՄՆ-ում ազգային գիտական ֆոնդը միանգամից զրոյի է հավասարվել։Ոչ»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասում է Կանարյան կղզիների աստղաֆիզիկայի ինստիտուտի աստղաֆիզիկոս, Լա Լագունա համալսարանի դոկտոր, պրոֆեսոր Գարիկ Իսրայելյանը։
Աստղաֆիզիկոսը նաև չի ուզում, որ իր հիմնադրած՝ համաշխարհային հռչակ վայելող STARMUS փառատոնին մասնակցեն համաշխարհային քաղաքական հսկաները, լինի դա ԱՄՆ նախագահը կամ մեկ ուրիշը։
«Ես չեմ ուզում, որ մեր փառատոնին Սթիվեն Հոքինգից և Նիլ Ամստրոնգից հետո քաղաքական դեմքեր հայտնվեն, նրանք իրավունք չունեն մեր հարթակը զբաղեցնելու, մենք դա շատ բարձր ենք պահում»,- ասում է պրոֆեսորը։
Գ․Իսրայելյանը STARMUS փառատոնը հիմնադրել է 2011թ․ և այդ տարի այն տեղի է ունեցել Կանարյան կղզիներում՝ Տեներիֆեում։
STARMUS-ի խորհրդի անդամներ են տիեզերագնաց Ալեքսեյ Լեոնովը, Queen ռոք խմբի անդամ Բրայան Մեյը, աշխարհահռչակ գիտնական Էմանուել Շարպանտյեն, աստղաֆիզիկոսներ Ջիլ Թարտերն ու Ռոբերտ Ուիլյամսը, երաժիշտ Փիթեր Գեբրիելը։
Հինգերորդ փառատոնը տեղի է ունեցել այս տարի՝ հունիս ամսին, Շվեյցարիայում, որին մասնակցել է նաև ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը։
Եվ նա այնքան է ոգևորվել, որ Գ․Իսրայելյանին հրավիրել է հաջորդը կազմակերպել Հայաստանում՝ 2020թ․-ին։
Ընդամենը երկու օր առաջ Գ․Իսրայելյանը հանդիպել է նախագահ Արմեն Սարգսյանին «Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել գալիք տարի Հայաստանում նախատեսվող STARMUS-ի 6-րդ փառատոնի կազմակերպչական հարցերին և ժամկետներին»,- նշված էր նախագահականի հաղորդագրության մեջ:
Մինչդեռ գիտնականը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ դեռ վերջնական պարզ չէ, փառատոնը Հայաստանում տեղի կունենա՞, թե ոչ, քանի որ դեռ ֆինանսավորման հարցերը չեն լուծվել, և պայմանագիրը չի կնքվել։ Դա պարզ կդառնա մեկ ամսից։
Նշենք, որ STARMUS-ը նվիրված է եղել մարդկության կողմից տիեզերք կատարած թռիչքի 50-ամյակին։ Փառատոնին մասնակցել են տիեզերագնացներ Ալեքսեյ Լեոնովը, Վալենտինա Տերեշկովան, Նիլ Արմսթրոնգը, Բազզ Օլդրինը և այլ հայտնի մարդիկ։
Յուրաքանչյուր փառատոնին մասնակցել են նաև 10-15 նոբելյան դափնեկիրներ։ Իսկ Գ․Իսրայելյանը մասնակցելու է հոկտեմբերի 6-9-ը Երևանում տեղի ունենալիք ՏՏ 23-րդ համաշխարհային համաժողովին։ Նա մասնակցելու է որպես «ականավոր խոսնակ» և բացման օրը ելույթ է ունենալու։

Сможет ли Саркисян найти столько финансовых средств, чтобы STARMUS прошел в Армении? (видео)
«Мои коллеги в США очень недовольны администрацией Трампа, он – человек, далекий от науки, и находится в постоянной борьбе с учеными. Но это не значит, что в США национальный научный фонд сразу сравнялся с нулем. Нет»,- в беседе с «А1+» говорит астрофизик Института астрофизики Канарских островов, доктор университета Ла Лагуна, профессор Гарик Исраелян. Астрофизик также не хочет, чтобы в основанном им всемирно известном фестивале STARMUS участвовали мировые политические гиганты, будь то президент США или кто-либо другой.  «Я не хочу, чтобы на нашем фестивале после Стивена Хокинга и Нила Амстронга появились политические лица, они не имеют права занимать нашу площадку, мы это держим очень высоко»,- говорит профессор. Г. Исраелян основал фестиваль STARMUS в 2011г. и в том году он прошел на Канарских островах, в Тенерифе. Члены совета STARMUS-а космонавт Алексей Леонов, член рок-группы Queen Брайан Мэй, всемирно известный ученый Эммануэл Шарпантьев, астрофизики Джил Тартен и Роберт Уильямс, музыкант Питер Гэбриел. Пятый фестиваль прошел в этом году, в июне, в Швейцарии, в котором принял участие и президент РА Армен Саркисян. И он так воодушевился, что пригласил Г. Исраеляна организовать следующий в Армении – в 2020г.
Всего два дня назад Г. Исраелян встретился с президентом Арменом Саркисяном.  «Во время встречи были затронуты организационные вопросы и сроки предусматриваемого в предстоящем году в Армении 6-го фестиваля STARMUS-а»,- было указано в президентском сообщении. Между тем ученый в беседе с нами сказал, что пока окончательно не ясно, состоится ли фестиваль в Армении или нет, поскольку пока не решены вопросы финансирования и не заключен договор. Это станет ясно через месяц. Отметим, что STARMUS посвящен 50-летию полета человечества в космос. В фестивале принимали участие космонавты Алексей Леонов, Валентина Терешкова, Нил Армстронг, Базз Олдрин и другие известные лица. В каждом фестивале участвовали также 10-15 нобелевских лауреатов. А Г. Исраелян будет участвовать в 23-м мировом форуме ИТ, который состоится в Ереване 6-9-го октября. Он будет участвовать в качестве «выдающегося спикера» и выступит в день открытия.