«Ասիական բանկի տվյալներով՝ Հայաստանում աղքատության ցուցանիշը 29,4 տոկոս է» (տեսանյութ)
«ՓՄՁ և Կանանց ձեռնարկատիրության զարգացումը Հայաստանում» խորագրով լայնածավալ համաժողովին Հայաստանի գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանն անդրադարձավ փոքր և միջին ձեռնարկատիրություններին վերաբերող խնդիրներին։
Մակարյանի կողմից ներկայացված տվյալների համաձայն (ելույթին կից տվյալները ցուցադրվում են մեծ էկրանով)՝ 2018 թվականի դրությամբ արդյունաբերության մեջ զբաղվածության թիվը նվազել է, գյուղատնտեսության մեջ «վերուվարներով» միջին ցուցանիշ է գրանցվում։
«Ծառայության ոլորտն է, որ որոշակիորեն կարողանում է զբաղվածությունը խթանել»,- նշեց նա։
Աղքատության շեմին անդրադառնալով ու հղում անելով Ասիական բանկի տվյալներին՝ Մակարյանն ասաց, որ Հայաստանում աղքատությունը կազմում է 29,4 տոկոս։
«Ազգային ցուցանիշը, մեր ազգային վիճակագրությունը, իր մեթոդաբանությամբ ու Սոցիալական հարցերի և աշխատանքի նախարարության ծրագրի շրջանակներում, բերում է 25,9 տոկոս, մոտավորապես 3,7 տոկոս պակաս, քան Ասիական բանկը»,- ներկայացրեց Մակարյանը։
Ըստ ազգային վիճակագրական տվյալների՝ աղքատությունը Շիրակի մարզում 44,3 տոկոս է, Կոտայքում՝ 31, Լոռիում՝ 29,7 տոկոս և այլն։ Գյուղատնտեսության ոլորտում կանանց զբաղվածությունը 10 տոկոսով ավելի է տղամարդկանց հետ համեմատ։
«Մենք անընդհատ խոսում ենք հայրենադարձություն խթանելուց և այլն․․․ Որը կարևոր է նաև փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման համար, որովհետև դա հնարավորություն է տալիս ներքին սպառման շուկան մեծացնել, ընդլայնել շուկան, նոր սպառողներ, նոր քաղաքացիներ»,- ընդգծեց միության նախագահը։ Ներգաղթի ու հայրենադարձության խնդիրը, ըստ Գագիկ Մակարյանի, կարելի է լուծել փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման միջոցով։

«По данным Азиатского банка, показатель бедности в Армении – 29,4%» (видео)
На широкомасштабном форуме, озаглавленном “Развитие МСБ и женского предпринимательства в Армении” председатель Союза работодателей Армении Гагик Макарян обратился к проблемам, относящимся к малым и средним предприятиям.
Согласно представленным Макаряном данным (прилагаемые к выступления данные демонстрируются на большом экране), по положению на 2018 года число занятости в промышленности снизилось, в сельском хозяйстве “с колебаниями” регистрируется средний показатель.
«Сфера услуг в некоторой степени может стимулировать занятость»,- отметил он.
Обратившись к порогу бедности и ссылаясь на данные Азиатского банка, Макарян сказал, что в Армении бедность составляет 29,4%.
«Национальный показатель, наша национальная статистика, со своей методологией и в рамках программы Министерства социальных вопросов и труда, приводит 25,9%, приблизительно на 3,7% меньше, чем Азиатский банк»,- представил Макарян.
Согласно национальным статистическим данным, бедность Ширакской области составляет 44,3%, в Котайке – 31%, в Лори – 29,7% и др. Занятость женщин в сфере сельского хозяйства на 10% превосходит по сравнению с мужчинами.
«Мы постоянно говорим о стимулировании репатриации и др…. Что важно также для развития малого и среднего предпринимательства, потому что это дает возможность увеличить рынок внутреннего потребления, расширить рынок, новые потребители, новые граждане»,- подчеркнул председатель союза. Проблему иммиграции и репатриации, по мнению Гагика Макаряна, можно решить посредством развития малого и среднего предпринимательства.