Երկրի կայունությունը կախված է հենց փոքր և միջին ձեռներեցության կայացածության աստիճանից․ տնտեսագետ (տեսանյութ)
Տնտեսագետ, քաղաքական գործիչ, «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության անդամ Վահագն Խաչատրյանը նվազագույն աշխատավարձ կատեգորիան չի ընդունում։
Նրա խոսքով՝ իշխանություններն այն որպես գործիք սովորաբար օգտագործում են ստվերի դեմ պայքարում, որպեսզի տնտեսվարողներին պարտադրեն խաղի կանոններ, որն անընդունելի է։
«Հանրապետությունում, երբ որոշում է կայացվում նվազագույն աշխատավարձը դարձնել 90 հազար կամ ավելի բարձր, դրանից լավ բան չեմ սպասում։ Ասեմ ձեզ, որ տնտեսվարողների ազատության սահմանափակում է սա, ազատ տնտեսական գործունեություն վարելու սահմանափակում է սա»,- ասաց Խաչատրյանը։
Նա քաղաքական գնահատականներ հնչեցրեց նախորդ իշխանություններին։ Տնտեսագետի պնդմամբ՝ նախորդ իշխանությունների քաղաքական խնդիրն է եղել, որպեսզի փոքր և միջին ձեռնարկատիրությունը չզարգանա։
«Համաշխարհային բանկի 2018 թվականի մի զեկույցում գրված էր շատ պարզ, որ Հայաստանը եզակի օրինակ չէ, և աշխարհում կային շատ երկրներ՝ 60-ից ավել, որտեղ իշխանությունների հիմնական նպատակը եղել է, որ իրենց ժողովուրդը լինի աղքատ։ Որպեսզի կարողանան իրենց քաղաքական խնդիրները լուծել 5000 դրամներով»,- շարունակեց քաղաքական գործիչը։
Իշխանությունները, տնտեսագետի պնդմամբ, պետք է ոչ թե խանգարեն տնտեսվարողներին, այլ ազատություն տան։
«Ի վերջո քաղաքական առումով մի մեծ ճշմարտություն կա, որ երկրի կայունությունը կախված է հենց փոքր և միջին  ձեռներեցության կայացածության աստիճանից»,- ընդգծեց Վահագն Խաչատրյանը։

Стабильность страны зависит именно от степени становления малого и среднего бизнеса (видео)
Экономист, политический деятель, член партии «Армянский национальный конгресс» Ваагн Хачатрян не признает категории минимальной зарплаты.
По его словам, власти обычно используют ее  в качестве инструмента в борьбе с теневой экономикой, чтобы навязать хозяйствующим субьектам правила игры, что неприемлемо.
«Когда в республике принимают решение сделать минимальную зарплату 90 тысяч драм или выше, я не жду от этого ничего хорошего. Скажу вам, что это – ограничение свободы хозяйствующих субьектов, это – ограничение ведения свободной экономической деятельности», - сказал Хачатрян.
Он озвучил политические оценки предыдущих властей. По утверждению экономиста, политической проблемой прежних властей было, чтобы малый и средний бизнес не развивался.
«В докладе Всемирного банка от 2018 года было очень ясно написано, что Армения – это не уникальный пример, и в мире есть множество стран – более 60-и, где основной целью властей было, чтобы их народ был бедным. Чтобы они могли решить свои политические проблемы за 5000 драм», - продолжил политический деятель.
Власти, по утверждению экономиста, должны не мешать хозяйствующему субьекту, а дать свободу.
«В конечном итоге,  в политическом плане есть большая истина, что стабильность страны зависит именно от степени становления малого и среднего бизнеса», - подчеркнул Ваан Хачатрян.