Սեպտեմբերի 12-ին ժողովուրդը կիմանա, թե ինչ հրեշավոր մեղսագործություն է կատարվել․ Լևոն Զուրաբյան (տեսանյութ)
ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը Հայաստանի հանրության բոլոր ակտիվ մարդկանց հորդորում է սեպտեմբերի 12-ին գնալ դատարան։ «Սեպտեմբերի 12-ը շատ կարևոր օր եմ համարում, որովհետև այդ օրը կսկսվի Ռոբերտ Քոչարյանի դատավարությունը, որտեղ կներկայացվի ամբողջ մեղադրականը և ժողովուրդը կիմանա, թե ինչ հրեշավոր մեղսագործություն է կատարվել։ Նոր կարդացի, որ «Լրագրողներ հանուն մարդու իրավունքների» կազմակերպությունը հայտարարել է, որ այդ օրը գնում է մասնակցելու այդ դատավարությանը հանուն արդարադատության հաստատմանը և հասարակությանը կոչ են արել գնալ այնտեղ։ Կարծում եմ, դա շատ կարևոր նախաձեռնություն է»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց նա։
ՀԱԿ փոխնախագահի ներկայացմամբ Ռոբերտ Քոչարյանն այդ օրը պետք է հասկանա, որ իրականում ինքը ժողովրդի հետ գործ ունի, որ ժողովուրդը չի ներում, որ ինքը կրակել է նրա վրա, որ ժողովուրդն է արդարադատություն պահանջում։ Դրա համար իրենք միանում են այդ նախաձեռնությանը և մեր հանրության բոլոր ակտիվ մարդկանց հորդորում միանալ այդ կազմակերպությանը։ «Կարծում եմ, ամբողջ հասարակությունն այդ օրը ցույց պետք է տա, թե ինչ է սպասում՝ որպես արդարադատություն»,- հավելեց նա։
Լ․Զուրաբյանը նաև անդրադարձավ Ռ․Քոչարյանին ազատ արձակելու համար ՀՀ իշխանությունների վրա ՌԴ-ի կամ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ճնշումների մասին կարծիքներին։ Խոսակցություններ կան, որ հոկտեմբերին Երևան կժամանի նաև ՌԴ նախագահը մասնակցելու ԵՏՄ վեհաժողովին, և որ նա ցանկանում է հանդիպել Ռ․Քոչարյանին։ Եվ դրա համար ՀՀ իշխանությունների առաջ նախկին նախագահին ազատ արձակելու պահանջ է դրել։ «Ես ռեալ պոլիտիկի կողմնակից եմ․ ճկուն քաղաքականություն պետք է վարել՝ հաշվի առնելով նաև գերտերությունների շահերը, բայց սա այդ դեպքը չէ։ Բայց սա որևէ կերպ կապ չունի ՌԴ պետական շահերի հետ, սա կապ ունի ՀՀ շահերի հետ։ Այստեղ մենք ենք որոշում, մեր ժողովուրդն է որոշում, թե ինչպիսի երկիր ենք ունենալու, ինչպիսի արդարադատություն ենք ունենալու։ Եվ ոչ ոք չպետք է անպատիժ մնա մարդկանց վրա կրակելուց, զանգվածաբար մարդկանց իրավունքները խախտելուց և բազմաթիվ այլ հանցագործություններ կատարելուց հետո»,- ասաց Լ․Զուրաբյանը։
Այնուամենայնիվ ՌԴ-ից Քորչարյանի հարցում ճնշում կա՞ ՀՀ իշխանությունների վրա։ «Կարելի է գուշակել, որ կա, քանի որ ռուսական լրատվամիջոցները բավականին համակրանքով են խոսում նրա մասին, կա աջակցության ինչ որ դրսևորումներ, բայց դա այն դեպքը չէ, որ լեգիտիմ պահանջ համարվի»,- եզրափակեց նա։
Լ․Զուրաբյանը խոսեց նաև Արդարադատության նախարարության ներկայացրած՝ դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների ռազմավարությունից, որտեղ նշված է, թե անցումային արդարադատության շրջանակներում պետք է անդրադարձ կատարվի նաև 1991թ․ հետո ընտրական գործընթացներում կատարված խախտումներին ու հետապնդումներին։

12-го сентября народ узнает, какое ужасное злодеяние было совершено: Левон Зурабян (видео)
Поддержи А1+!Вице-председатель АНК Левон Зурабян призывает всех активных людей армянской общественности пойти 12-го сентября в суд. “12-е сентября я считаю очень важным днем, поскольку в этот день начнется судебный процесс над Робертом Кочаряном, где будет представлено все обвинение и народ узнает, какое ужасное злодеяние было совершено. Я только что прочел, что организация “Журналисты во имя прав человека” заявила, что в этот день идет участвовать в этом судебном процессе во имя установления справедливости и призывают народ пойти туда. Думаю, это очень важная инициатива”, - сказал он в беседе с “А1+”.
Как представляет вице-председатель АНК, Роберт Кочарян в этот день должен понять, что в действительности он имеет дело с народом, что народ не прощает, что он стрелял в него, что народ требует правосудия. Поэтому они присоединяются к этой инициативе и призывают всех активных людей нашей общественности присоединиться к этой организации. “Думаю, вся общественность в этот день должна показать, чего она ждет в качестве правосудия”, - добавил он.
Л. Зурабян также обратился к мнениям о давлении РФ или президента РФ Владимира Путина на власти РА для освобождения Р. Кочаряна. Есть разговоры, что в октябре в Ереван прибудет также президент РФ для участия в ассамблее ЕЭАС, и что он хочет встретиться с Р. Кочаряном. И для этого поставил перед властями РА требование освободить бывшего президента. “Я – сторонник реальной политики, нужно вести гибкую политику, учитывая также интересы сверхдержав, но это – не тот случай. Но это никак не связано с государственными интересами РФ, это связано с интересами РА. Здесь мы решаем, наш народ решает, какая страна у нас будет, какое правосудие у нас будет. И никто не должен оставаться безнаказанным после стрельбы по народу, массового нарушения прав людей и совершения многочисленных иных преступлений”, - сказал Л. Зурабян.
Тем не менее, есть ли давление от РФ на власти РА по вопросу Кочаряна? “Можно догадываться, что есть, поскольку российские СМИ говорят о нем с достаточной симпатией, есть какие-то проявления поддержки, но это не тот случай, когда это можно считать легитимным требованием”, - заключил он.
Л. Зурабян говорил о стратегии реформ судебно-правовой системы, представленной Министерством юстиции, где указано, что в рамках переходного правосудия нужно обратиться также к нарушениям и преследованиям в избирательных процессах после 1991г.