Երևանի նախկին քաղաքապետի ապօրինի որոշմամբ օտարվել է «Հաղթանակ» զբոսայգու 10.000քմ հողատարածքը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում տվյալներ են ձեռք բերվել, որ Երևան քաղաքի գլխավոր հատակագծով հասարակական նշանակության կանաչ տարածքների գոտում ներառված` Երևան քաղաքի Ազատության պողոտա 2/5 հասցեում գտնվող 10.000քմ հողատարածքը Երևանի քաղաքապետի 12.03.2008թ. որոշմամբ, «Հաղթանակ» զբոսայգու զբաղեցրած տարածքի վերաճշտման պատճառաբանությամբ թողարկված նոր գլխավոր հատակագծով, անհիմն և ապօրինի կերպով դուրս է թողնվել հիշյալ զբոսայգու տարածքից;
Այնուհետև Երևանի քաղաքապետի կողմից ծառայության շահերին հակառակ կայացված մեկ այլ՝ 08.04.2008թ. որոշմամբ օրենսդրությամբ նախատեսված սահմանափակումների ցանկում ընդգրկված և օտարման ոչ ենթակա վերը նշված հողատարածքը կադաստրային արժեքով` 164.760.000 ՀՀ դրամով /այսինքն` 1քմ-ն ընդամենը 16.476 ՀՀ դրամով/, ուղղակի վաճառքի միջոցով օտարվել է «Գոլդեն Փելիս» Հյուրանոց» ՍՊ ընկերությանը:
29.05.2015թ.-ին հիշյալ ընկերությունն այդ հողատարածքի գրավադրմամբ ՀՀ-ում գործող առևտրային բանկերից մեկից ստացել է 2.800.000 ԱՄՆ դոլար վարկ: Հետագայում ընկերության և բանկի միջև կնքված մի շարք համաձայնագրերով վարկային պայմանագրում կատարված փոփոխություններով համագործակցության գումարը հետզհետե ավելացել է՝ հասնելով մինչև 12 միլիարդ ՀՀ դրամի, ինչը շուրջ 70 անգամ գերազանցում է տվյալ հողատարածքի ձեռք բերման արժեքը:
Նկատի ունենալով, որ նախաքննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալներում առերևույթ առկա են Երևանի նախկին քաղաքապետի կողմից պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու ենթադրյալ հանցագործության հատկանիշներ, որպիսի արարքով էական վնաս է պատճառվել Երևան համայնքի օրինական շահերին, 30.08.2019թ.-ին որոշում է կայացվել վերը նշված դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով քրեական գործ հարուցելու մասին:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքներն ամբողջ ծավալով բացահայտելու և մեղավորներին ի հայտ բերելու ուղղությամբ:

Незаконным решением бывшего мэра Еревана отчужден земельный участок в 10.000 кв. м парка “Победа”
Поддержи А1+!В ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому в Специальной следственной службе РА, были получены данные о том, что 10.000 кв. м земельного участка, расположенного по адресу проспект Азатутяна 2/5 и согласно генеральному плану города Ереван, находящегося в зоне зеленых территорий общественного значения, 12.03.2008 г. по новому генеральному плану, разработанному в связи с перераспределением территории, занимаемой парком “Победа”, необоснованно и незаконно были оставлены вне пределов территории упомянутого парка.
Специальная следственная служба Республики Армения сообщила Арменпресс, что 08.04. 2008 мером против интересов службы было принято еще одно решение. Вышеуказанная земля, включенная в перечень ограничений, предусмотренных законодательством, и не подлежащих отчуждению, по кадастровой стоимости 164 760 000 драмов (то есть 1 квадратный метр всего за 16 476 драмов), путем прямой продажи была отчуждена ООО “Гостиница “Голден Палас”.
29.05.2015 г. компания под залог этого земельного участка получила от одного из действующих в РА коммерческих банков кредит в размере 2.800.000 долларов США.
В дальнейшем сумма сотрудничества с изменениями, внесенными в кредитный договор, заключенный между компанией и банком, постепенно увеличилась до 12 млрд драмов, что примерно в 70 раз превышает стоимость приобретения данного земельного участка.
Учитывая, что в фактических данных, полученных в ходе предварительного следствия, очевидны признаки предполагаемого преступления - злоупотребления бывшим мэром Еревана должностным положением (в 2008 году должность мэра Еревана занимал Ерванд Захарян), в результате чего законным интересам общины Ереван был нанесен существенный ущерб, 30.08.2019 г. было принято решение о возбуждении уголовного дела по части 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА.
Следствие продолжается. Предпринимаются необходимые следственные и другие процессуальные действия для полного раскрытия обстоятельств инцидента и выявления круга виновных.