Քաղաքապետը ուղևորափոխադրող ընկերություններին առաջարկներ է ներկայացրել
Երևանի քաղաքապետը հանդիպել է մայրաքաղաքի երթուղիները սպասարկող տրանսպորտային ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ: Քննարկվել են առաջիկա անելիքների, տրանսպորտային համակարգում սպասվող փոփոխությունների ու նոր երթուղային ցանցի հետ կապված հարցեր:
Քաղաքապետ Մարությանը ներկայացրել է այն հիմնական փոփոխությունները, որոնք նախատեսվում են նոր երթուղային ցանցով: Միասնական ցանցն ապահովելու է ինտեգրված սակագնային և տոմսային ճկուն համակարգ, տրանսպորտային նոր ցանցով ներկայումս գործող 111 ավտոբուսային երթուղու փոխարեն առաջարկվում է 42-ը, էապես կնվազի նաև տրանսպորտային միջոցների քանակը: Կգործարկվի 845 ավտոբուս և 101 տրոլեյբուս: Ավտոբուսների քանակի մեջ ներառված են նաև պահուստային միջոցները, որոնք ընդհանուրի 15 տոկոսն են կազմում:
«Բոլոր բանակցություններում թե կառավարության, թե ձեզ հետ, կարևորում եմ քաղաքի ու քաղաքացիների շահը: Մայրաքաղաքի համար այս նախագիծը պետք է հնարավորին մատչելի լինի, բնակիչների համար ապահովի առավելագույն հարմարավետություն, և քաղաքն ու բնակիչները պետք է զերծ մնան ինչ-որ կոլապսներից, տրանսպորտային խնդիրներից: Հաշվի ենք առնում նաև բնապահպանական խնդիրները՝ էկոլոգիապես մաքուր տրանսպորտային միջոց ունենալու համար»,- նշել է Մարությանը:
«Երթուղային նոր ցանցի սպասարկման հարցում կարծիքներն ու մոտեցումները դեռևս տարբեր են»,- նկատում է քաղաքապետն ու ընդգծում՝ կա երկու տարբերակ՝ կամ այն իր վրա կվերցնի համայնքը, կամ կլինի համայնք և մասնավոր հատված համագործակցություն:
«Հաշվի ենք առել առաջադեմ պետությունների փորձը՝ բնակչության սպասարկման այս ոլորտում, որը ևս ստրատեգիկ նշանակություն ունի: Պետությունը պետք է միշտ վերահսկողություն ունենա այս ամեն ինչի նկատմամբ»,- նշում է քաղաքապետը:
Տրանսպորտային նոր ցանցի ներդրման համար կպահանջվի առնվազն երկու տարի.վարկի տրամադրում, մրցույթի միջոցով նոր շարժակազմի ձեռքբերում, ինչպես նաև անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ապահովում: Մինչ այդ, Երևանի քաղաքապետը մի շարք առաջարկներ է ներկայացրել մայրաքաղաքի երթուղիները սպասարկող տրանսպորտային ընկերություններին:
Հաջորդ տարվանից շուրջ 400 միկրոավտոբուս պետք է դուրս գա երթուղային ցանցից, քանի որ դրանց շահագործման ժամկետներն (15 տարի)ավարտվում են: Սա այն դեպքում, երբ այսօր քաղաքային երթուղին սպասարկում է շուրջ 900 միկրոավտոբուս: Այսինքն՝ գրեթե կեսը:
«Բնականաբար մեզ ձեռք է տալիս, որ այն երթուղիները, որոնք ունեն նման միկրոավտոբուսներ, սեփական միջոցներով փոխարինեն և սկսեն աշխատել մինչ նոր ցանցի ներդրումը: Առնվազն երկու տարի դուք կարողանալու եք այս եղած շարժակազմով աշխատել, որը ձեռք կբերեք, կփոխարինեք»,- նշել է քաղաքապետը:
Ներկայումս գործող ընկերությունները կարող են թարմացնել շարժակազմը և շարունակել սպասարկել եղած երթուղիները, ինչպես նաև՝ ձեռք բերել նոր ցանցի պահանջներին համապատասխանող շարժակազմ և մասնակցել երթուղային նոր ցանցի սպասարկմանը:
Հարցուպատասխանի միջոցով մասնակիցները ներկայացրել են նաև իրենց դիտարկումները՝ գործող և նոր երթուղային ցանցի ու ներկայացված առաջարկների վերաբերյալ:
Առաջիկայում մայրաքաղաքի երթուղիները սպասարկող տրանսպորտային ընկերությունները կներկայացնեն իրենց տեսլականը՝ համայնքի հետ համագործակցության նոր ծրագրերի իրականացման հարցում:

Мэр представил предложения компаниям-грузоперевозчикам
Поддержи А1+!Мэр Еревана встретился с представителями транспортных компаний, обслуживающих маршруты столицы.
Были обсуждены вопросы, связанные с предстоящими задачами, ожидаемыми изменениями в транспортной системе и с новой маршрутной сетью.
Мэр Марутян представил основные изменения, которые предусмотрены новой маршрутной сетью. Единая сеть обеспечит гибкую интегрированную тарифную и билетную систему, вместо 111 автобусных маршрутов, действующих в настоящее время по новой транспортной сети, предлагаются 42, существенно снизится и количество транспортных средств. Будут задействованы 845 автобусов и 101 троллейбус. В числе автобусов будут также и резервные средства, которые составят 15% от общего числа.
“Во всех переговорах, как с правительством, так и с вами, я придаю важность интересам города и граждан. Для столицы этот проект должен быть максимально доступным, он должен обеспечить жителям максимальный комфорт, и город и жители не должны подвергаться каким-либо коллапсам, транспортным проблемам. Мы также учитываем и экологические проблемы, чтобы иметь экологически чистые транспортные средства”, - отметил Марутян.
“В вопросе обслуживания новой маршрутной сети мнения и подходы пока разные”, - отметил мэр и подчеркнул, что есть два варианта: либо ею будет заниматься община, либо община совместно с частным сектором.
“Мы учли опыт передовых государств в этой сфере обслуживания населения, что также имеет стратегическое значение. Государство всегда должно иметь контроль над всем этим”, - отметил мэр.
Для внедрения новой транспортной сети потребуется не менее двух лет. Предоставление кредита, приобретение нового подвижного состава посредством конкурса, а также обеспечение необходимых инфраструктур. До претворения этого мэр Еревана транспортным компаниям, обслуживающим маршруты столицы представил ряд предложений.
Со следующего года около 400 микроавтобусов должны выйти из маршрутной сети, так как истекает срок их эксплуатации (15 лет).
“Естественно, нам выгодно, чтобы те маршруты, которые имеют подобные микроавтобусы, заменили бы их на собственные средства и начали работать до внедрения новой сети. Как минимум два года вы сможете работать этим подвижным составом, которым замените, старый”, - отметил мэр.
Действующие в настоящее время компании могут обновить состав и продолжать обслуживать имеющиеся маршруты, а также приобрести подвижный состав, соответствующий требованиям новой сети и принять участие в обслуживании новой маршрутной сети.
Участники представили и свои соображения относительно действующей и новой маршрутной сети и представленных предложений.
В ближайшее время транспортные компании, обслуживающие маршруты столицы, представят свое видение реализации новых программ сотрудничества с общиной.