69278163_1351206245034212_2261661960539996160_n
Օգոստոսի 24-ին Ստեփանակերտի օդանավակայանում տեղի կունենա 3-րդ ամենամյա «Արցախ Էյրֆեսթ» օդային փառատոնը:
«Ա1+»-ի հետ զրույցում Արցախի մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Արտակ Գրիգորյանը նշեց, որ փառատոնը իր բնույթով եզակի է ոչ միայն Արցախում, այլ նաև Հայաստանում:
«Կարող եմ վստահաբար արձանագրել, որ այս երեք տարիների հետևողական աշխատանքի շնորհիվ Ստեփանակերտի օդանավակայանը կրկին հայտնվեց ինչպես բազմաթիվ տեղացիների, այնպես էլ բազմաթիվ զբոսաշրջիկների ուշադրության կենտրոնում, նպաստեց Արցախում երիտասարդական կյանքի աշխուժացմանը և ստեղծեց մի հարթակ, որտեղ մենք կարող ենք բարձրաձայնել Արցախի փոքր ավիացիայի հեռանկարների մասին»,- ասաց Արտակ Գրիգորյանը՝ հավելելով, որ փառատոնը տարեցտարի մեծացնում է իր ծավալները և ճանաչողականությունը:
Անդրադառնալով փառատոնի ծրագրին՝ «Այս տարի օդային շոուի ժամանակ ցուցադրական թռիչքներ կիրականացնեն ЛК39 և CH701 տեսակի ինքնաթիռները, МИ8 ուղղաթիռը, օդապարիկներ և պարապլաններ: Նախատեսվում է նաև, որ Էջմիածնի ավիամոդելավորման դպրոցի աշակերտները կկազմակերպեն «օդային պատերազմներ»,-խոսելով փառատոնի ծրագրի մասին` տեղեկացրեց Արցախի էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարության աշխատակազմի քաղաքացիական ավիացիայի բաժնի պետ Սամվել Թավադյանը:
Փառատոնն իր պատմության ընթացքում հանդիպել է բազմաթիվ խոչընդոտների, ասում է Արտակ Գրիգորյանը` ստանալով մեծ արձագանք, այդ թվում` հարևան երկրի կողմից: Միեւնույն ժամանակ՝ պարոն Գրիգորյանը վստահ է, որ «Արցախ Էյրֆեսթ»-ը մեծ պոտենցիալ ունի ավելի մեծանալու և դառնալու տարածաշրջանի ամենաճանաչված փառատոններից մեկը:
«Մեկնարկել ենք Արցախում, սակայն վստահ ենք, որ շուտով կկարողանանք ավելի տարածվել՝ թե՛ Հայաստանը, թե՛ Արցախը ավելի գրավիչ դարձնելով օտարերկրյա զբոսաշրջիկների համար»:
Նշենք, որ «Արցախ Էյրֆեսթ»-ը կազմակերպում են Արցախի մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության, Արցախի Էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարությունները՝ «Յելլ Էքսթրիմ Պարկ»-ի, «Սքայ Քլաբ-Պարագլայդինգ ին Արմենիա»-ի և «Սքայբոլ»-ի հետ համատեղ:

69278163_1351206245034212_2261661960539996160_n
24-го августа в Степанакертском аэропорту состоится 3-й ежегодный воздушный фестиваль «Арцах Эйрфест».
В беседе с «А1+» начальник управления туризма Министерства культуры, по вопросам молодежи и туризма Арцаха Артак Григорян отметил, что фестиваль уникален по своему характеру не только в Арцахе, но и в Армении.
«Могу с уверенностью констатировать, что благодаря трем годам последовательной работы Степанакертский аэропорт вновь оказался в центре внимания как многочисленных местных, так и многочисленных туристов, способствовать активизации молодежной жизни в Арцахе и создал платформу, где мы можем говорить о перспективах малой авиации Арцаха», - сказал Артак Григорян, добавив, что фестиваль из года в год увеличивает свои обьемы и узнаваемость.
Обратившись к программе фестиваля: «В этом году во время воздушного шоу показательные полеты совершат самолеты типа ЛК39 и CH701, вертолет МИ8, воздушные шары и парапланы. Также предусматрено, что ученики Эчмиадзинской школы авиамоделирования организуют «воздушные войны», - говоря о программе фестиваля сообщил начальник отдела гражданской авиации аппарата Министерства экономики и производственных инфраструктур Арцаха Самвел Тавадян.
Фестиваль на протяжении своей истории сталкивался с многочисленными препятствиями, говорит Артак Григорян, получив большую реакцию, в том числе со стороны соседней страны. В то же время, господин Григорян уверен, что «Арцах Эйрфест» имеет большой потенциал, чтобы увеличиться и стать одним из самых известных фестивалей в регионе.
«Мы стартовали в Арцахе, однако уверены, что вскоре сможем расшириться, сделав и Армению, и Арцах более привлекательными для иностранных туристов».