Գնդեվազ համայնքի նախկին ղեկավարը հողատարածք է վաճառել «Լիդիան Արմենիա» -ին
Հաշվի առնելով հանրության  հետաքրքրությունը՝  ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց ձորի մարզային քննչական վարչության վարույթում  Գնդեվազ համայնքի նախկին ղեկավարի կողմից առերևույթ կատարված չարաշահումների դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննության վերաբերյալ, կրկին հայտնում  ենք,  որ  համայնքի ղեկավարը, տեղյակ լինելով, որ «Լիդիան Արմենիա»  ՓԲ ընկերությունը հողատարածքներ է գնում, չարաշահելով իր պաշտոնեական լիազորությունները, շահադիտական նպատակով, պաշտոնեական դիրքը համայնքային ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, հանդիսանալով հողերի օտարման աճուրդ կազմակերպող մարմնի ղեկավար, համայնքի ղեկավարի որոշմամբ և հիմք ընդունելով աճուրդային հանձնաժողովի արձանագրությունը՝ համայնքի արոտավայր հողատարածքներից 9.91 հեկտար հողատարածքը 2014թ. մայիսի 29-ին 410.130 ՀՀ դրամով աճուրդային կարգով վաճառել է իր որդուն, ով իր հերթին նշված հողատարածքը 2015թ. մայիսի 26-ին անհամեմատ թանկ՝ 147 300 838 ՀՀ դրամով, վաճառել է «Լիդիան Արմենիա»  ՓԲ ընկերությանը՝ էական վնաս պատճառելով համայնքին:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ Գնդեվազ համայնքի նախկին ղեկավարին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:
Նախաքննության ընթացքում համայնքին պատճառված վնասից, ընդհանուր առմամբ, վերականգնվել է 70 000 000 ՀՀ դրամ:

Бывший глава Гндеваза продал земельный участок “Лидиан Армения”
Следственный комитет Армении представил подробности предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному по факту злоупотреблений бывшего руководителя общины Гндеваз в следственном управлении Вайоц Дзорской области.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ СК РА, бывший глава общины Гндеваз, будучи осведомленным о том, что ЗАО “Лидиан Армения” покупает земельные участки, злоупотребляя своими должностными полномочиями, используя служебное положение в корыстных целях, вопреки интересам общины, являясь руководителем органа, организующего аукцион по отчуждению земель, решением руководителя общины и принимая за основу протокол аукционной комиссии, 29-го мая  2014 г. земельный участок  пастбища общины площадью 9.91 га продал за 410.130 драмов РА своему сыну, который, в свою очередь, 26 мая 2015 года перепродал указанный земельный участок компании “Лидиан Армения” несравненно дороже - за 147 300 838 драмов, нанеся существенный ущерб общине.
На основании полученных достаточных доказательств бывшему руководителю общины Гндеваз предъявлено обвинение по признакам части 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА. В качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде.
В ходе предварительного следствия ущерб, нанесенный общине, был восстановлен в общей сложности в размере 70 000 000 драмов.