Խաղերը Արցախում անցկացնելու որոշումը կայացվել է 2016-ին՝ Ապրիլյան պատերազմից հետո․ Բակո Սահակյան (տեսանյութ)
wԱրցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի Ողջույնի խոսքը Համահայկական 7-րդ ամառային խաղերի բացման հանդիսավոր արարողության ժամանակ /ք.Ստեփանակերտ, 6 օգոստոսի 2019թ./ Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո՛ վարչապետ, Սիրելի՛ հայրենակիցներ, Տիկնա՛յք եւ պարոնա՛յք, Այսօր հիշարժան օր է Արցախի կյանքում. Համահայկական ամառային խաղերն առաջին անգամ անց են կացվում մեր հանրապետությունում: Ստեփանակերտում են գտնվում մայր Հայաստանից, Արցախից եւ Սփյուռքից բազմաթիվ մարզիկներ ու մարզիչներ, երկրպագուներ ու պարզապես մարդիկ, ովքեր սիրում են սպորտը: Այստեղ չկան հյուրեր, այստեղ բոլորն իրենց տանն են, իրենց պապենական օջախում: Բարի գալուստ Արցախ աշխարհ: Հայ ժողովուրդը սպորտի հանդեպ ունի ընդգծված վերաբերմունք: Դեռեւս վաղնջական ժամանակներում Հայաստանում կազմակերպվում էին համաժողովրդական խաղեր, իսկ հայ մարզիկները մասնակցում էին տարբեր սպորտային մրցաշարերի, այդ թվում նաեւ անտիկ ժամանակաշրջանի Օլիմպիական խաղերին, ինչի մասին վկայում են պահպանված արձանագրությունները: Համահայկական խաղերն իրենց բնույթով կարելի է համարել մեր սպորտային անցյալը, ներկան ու ապագան իրար կապող կարեւոր մի օղակ: Համահայկական 7-րդ ամառային խաղերն Արցախում անցկացնելու որոշումը կայացվել է 2016 թվականին, Ապրիլյան պատերազմից հետո, ինչն ինքնին խորհրդանշական է: Սա յուրովի մի պատասխան է ագրեսիային եւ բռնությանը: Սպորտը, մարմնավորելով ուժ, կամք, կազմակերպվածություն ու միասնականություն, միաժամանակ հանդիսանում է ատելության ու թշնամանքի հակապատկերը: Այն չի ճանաչում սահմաններ եւ խոչընդոտներ, միավորում է տարբեր ազգերի ու երկրների: Մեր պարագայում դա եւս մեկ խթան է՝ ուղղված Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության շարունակական ամրապնդմանը: Ճակատագրի բերումով աշխարհի տարբեր ծայրերում ապրող մեր քույրերն ու եղբայրներն այս միջոցառման շրջանակներում հնարավորություն են ստանում մոտիկից ճանաչելու իրենց հայրենիքը, շփվելու իրար հետ, հաստատելու նոր ու ջերմ կապեր, դրական լիցքեր ստանալու հայրենի հողից՝ դառնալով ավելի համախմբված, ուժեղ ու անպարտելի: Հենց դրանում է մեր ժողովրդի ուժը, հենց դրանում է մեր միասնականության զորությունը, դրանում է մեր հաղթանակների իմաստը: Այդպես եղել է, այդպես կլինի այսուհետ։ Խաղերի պատշաճ անցկացման ուղղությամբ կատարվել է մեծ ու ծավալուն աշխատանք, եւ ես ուզում եմ երախտագիտություն հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր ջանք ու եռանդ չեն խնայել այս ամենը կյանքի կոչելու համար: Սիրելի՛ հայրենակիցներ, Մեկ անգամ եւս ողջունում եմ Համահայկական 7-րդ ամառային խաղերի բոլոր մասնակիցներին եւ մաղթում մեծագույն հաջողություններ: Վստահ եմ, որ այս օրերը կվերածվեն սպորտային մեծ տոնի՝ հետաքրքիր պահեր պարգեւելով մեզ եւ անմոռանալի հետք թողնելով բոլորիս սրտերում: Անկախ արդյունքներից՝ այս խաղերում չեն լինելու պարտվողներ: Հաղթելու է մեր ողջ ժողովուրդը, հաղթելու են մեր միասնականությունը, մեր կամքն ու վճռականությունը: Կեցցե՜ մեր ժողովուրդը: Կեցցե՜ն մայր Հայաստանը, Արցախը եւ աշխարհասփյուռ հայությունը: Շնորհակալություն:

Решение о проведении в Арцахе 7-ых Всеармянских  летних игр было принято в 2016 году после апрельской войны.Бако Саакян (видео)
Президента Республики Арцах Бако Саакяна
на торжественной церемонии открытия 7-ых Всеармянских летних игр
Многоуважаемый Премьер-министр Республики Армения!
Сегодня знаменательный  день в жизни Арцаха. Впервые Всеармянские летние игры проводятся в нашей республике.
В Степанакерте находятся многочисленные спортсмены и тренеры из Армении, Арцаха и Диаспоры, болельщики и просто люди, которые любят спорт. Здесь нет гостей, здесь все у себя дома, в своем родном очаге. Добро пожаловать в Арцах!
У армянского народа подчеркнутое отношение к спорту. Еще в древние времена в Армении организовывались общенародные игры, а армянские спортсмены принимали участие в разных спортивных соревнованиях, в том числе в Олимпийский играх античности, о чем свидетельствуют сохранившиеся исторические документы.
Всеармянские игры по своему характеру можно назвать важным звеном, связующим наше спортивное прошлое, настоящее и будущее.
Решение о проведении в Арцахе 7-ых Всеармянских  летних игр было принято в 2016 году после апрельской войны, что очень символично. Это своеобразный ответ на агрессию и насилие. Спорт, будучи олицетворением силы, воли, организованности и единства, в то же время является антиподом ненависти и вражды. Он не знает границ и препятствий, объединяет разные нации и страны.
В нашем случае это также хороший стимул для последовательного укрепления триединства Армения – Арцах – Диаспора.
Наши сестры и братья, проживающие по воле судьбы в разных частях света, получат в рамках этого мероприятия возможность ознакомиться со своей родиной, пообщаться друг с другом, наладить новые и дружественные связи, зарядиться положительной энергией от родной земли, став более консолидированными, сильными и непобедимыми.
Именно в этом состоит сила нашего народа, нашего единства, смысл наших побед. Так было и будет впредь.
Для надлежащего проведения игр была осуществлена большая и масштабная работа, и я хочу выразить признательность всем тем, кто не пожалел сил для воплощения в жизнь этого проекта.
Вновь приветствую всех участников 7-ых Всеармянских летних игр и желаю больших успехов.
Уверен, что эти дни превратятся в большой спортивный праздник, подарив нам интересные моменты и оставив неизгладимый след в наших сердцах.
Вне зависимости от результатов в этих играх не будет проигравших. Победит весь наш народ, победит наше единство, наша воля и наша решительность.