Երևան-Սևան մայրուղում տեղի ունեցած պայթյունի գործով երեք անձանց նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնում Երևան-Սևան մայրուղում տեղի ունեցած պայթյունի դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործով երեք անձ կալանավորվեց՝ մի խումբ անձանց կամ կազմակերպված խմբի կողմից, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով սպանության փորձ կատարելու մեղադրանքով:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Երևան-Սևան մայրուղու 15-րդ կմ հատվածում գտնվող կամրջի տակ նախապես տեղադրվել էր ռազմամթերք հանդիսացող պայթուցիկ նյութ, որը 2019թ. օգոստոսի 02-ին` ժամը 12:30-ի սահմաններում, պայթեցվել էր՝ Մ.Մանուկյանի «Ռենջ Ռովեր» մակնիշի ու նրան ուղեկցող «Նիսսան» և «Պատրուլ» տեսակի ավտոմեքենաների ընթացքի ժամանակ:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ երեք անձանց՝ ծնված 1974թ., 1963 և 1966թթ.., մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ և 7-րդ կետերով և 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորում ընտրելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են մեծածավալ քննչական գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, դեպքին հնարավոր մասնակցություն ունեցած այլ անձանց շրջանակը, նրանց ինքնությունը պարզելու, հայտնաբերելու և նրանցից յուրաքանչյուրի գործողություններն անհատականացնելու ուղղությամբ:

По делу о взрыве на трассе Ереван - Севан в отношении 3 лиц избрана мера пресечения в виде ареста
Поддержи А1+!По уголовному делу, расследуемому в Абовянском следственном отделе Котайкского областного следственного управления Следственного комитета РА по факту взрыва на трассе Ереван - Севан, трое арестованы по обвинению в попытке убийства группой лиц или организованной группой, способом, представляющим опасность для жизни многих людей.
Ранее комитет сообщал, что под мостом, находящимся на 15-ом км трассы Ереван - Севан, заранее было установлено взрывное вещество, которое 2 августа 2019 г. около 12:30 было взорвано во время проезда автомобилей марок “Рендж Ровер” М. Манукяна и сопровождающих его “Ниссан” и “Патруль”.
По совокупности добытых достаточных доказательств трем лицам - 1974 г. р., 1963 г.р. и 1966 г.р., предъявлено обвинение по пунктам 6 и 7 части 2 статьи 34-104 и части 2 статьи 235 УК РА. Следователь представил в суд ходатайство об избрании в отношении них меры пресечения в виде заключения под стражу.
Предпринимаются крупномасштабные следственные действия и оперативно-розыскные мероприятия для выяснения всех обстоятельств инцидента, круга лиц, имевших возможное участие в инциденте, их личности, выявления и индивидуализации действий каждого из них.
Информация о принимаемых процессуальных решениях по уголовному делу периодически будет предоставляться.