Պատմական Կիլիկիայի բացառիկ ձեռագրերը աճուրդի կհանվեն Փարիզում
Ֆրանսիայում հայտնաբերվել է 14-րդ դարի Կիլիկյան Հայաստանի բացառիկ պալատական ձեռագրի 2 էջ: Այդ մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում հայտնեց ձեռագիրն ուսումնասիրած Մոնպելիեի համալսարանի միջնադարյան պատմության և արվեստաբանության դոկտոր Էմմա Չուգասզյանը։
Էջերը ֆրանսիացի կոլեկցիոներ Գիյոմ Արալի հավաքածուի մեջ են։ Կոլեկցիոներն ինքն է կապ հաստատել Էմմա Չուգասզյանի հետ և հայտնել, թե կարծում է, որ ձեռք բերած էջերը Կիլիկյան Հայաստանից են։
«Էջերը տեսնելու առաջին իսկ պահից պարզ դարձավ, որ դրանք հենց Կիլիկյան են։ Բայց, որպեսզի դա ապացուցվեր և պարզ դառնար, թե կոնկրետ որ դարի էջեր են՝ անհրաժեշտ էր ավելի խորը ուսումնասիրություն կատարել և փորձել գտնել նկարչին՝ ապացուցելով ձեռագրերի Կիլիկյան լինելը։ Ձեռագիրը չուներ հիշատակարան և միայն էջերն էին»,- նշում է արվեստաբանության դոկտորը։
Ուսումնասիրության ընթացքում պարզել է, որ ձեռագիրն ազդված է Կիլիկյան այլ երկու ձեռագրերից։ Դրանցից մեկը Հեթում 2-րդ արքայի «Ճաշոց»-ն է՝ նկարազարդված 1286-ին։ Մյուսը՝ «Ութ մանրանկարիչների ավետարանն» է՝ 1320 թվականի նկարազարդության ։ Երկուսն էլ այժմ պահվում են Մատենադարանում։
Արվեստաբանն ասում է՝ գտնված երկու էջերն էլ նույն ձեռագրից են․ մանրանկարիչ Սարգիս Պիծակի աշակերտի գրչին են պատկանում։
«Գուցե մի օր, մի մասնավոր հավաքածուի մեջ էլ ի հայտ գա այն ձեռագիրը, որից այս երկու էջերը պոկված են, բայց առայժմ այդ ձեռագրի մասին որևէ տեղեկություն չունենք և որևէ տեղ այդպիսի ձեռագրի նկարագրություն չենք հանդիպում։ Ամեն դեպքում, մենք հստակ գիտենք, որ այն երկու ձեռագրերը, որոնցից ազդված են այս էջերը 13-14-րդ դարում պահվել են Սիսի պալատական ձեռագրատանը։ Սարգիս Պիծակը նույնպես աշխատել է Սիսում։ Այսինքն` սա նույնպես Սիս քաղաքում նկարազարդված ձեռագիր է՝ դատելով նկարչի աշխատանքի որակից, ինչպես նաև այն հանգամանքից, որ նա ձեռքի տակ ունեցել է արքայական գրադարանում պահվող ձեռագրերը»։
Մանրանկարներում պատկերված են «Քրիստոսի զրույցն աշակերտների հետ» և «Հովհաննեսն ու Պրոքորոնը» տեսարանները։ Լուսանցքի շինությունները խորհրդանշում են երկրային Երուսաղեմը, որոնց մեջ երևում է հայկական եկեղեցու պատկերը՝ խորհրդանշելով Երուսաղեմի Սրբոց Հակոբյանց վանքը։
«Հայկական եկեղեցիների նման պատկերը բացառիկ երևույթ է հայկական մանրանկարչության մեջ, քանի որ մինչ այդ հանդիպել են միայն սիմվոլիկ տեմպիետոյի (տաղավարիկի) տեսքով եկեղեցու պատկերներ: Իսկ այստեղ տեսնում ենք ճարտարապետական ճշգրիտ կառուցվածք ունեցող, վեղարաձև գմբեթով հայկական եկեղեցու մոդել»,-ընդգծում է Էմմա Չուգասզյանը։
Էջերն աճուրդի կհանվեն Փարիզում այս տարվա դեկտեմբերին։ Վաճառքի կհանվեն հայկական այլ մանրանկարներ ևս, որոնք հայտնի վարպետների աշխատանքներ են։
«Դեռևս չեմ կարող բացել բոլոր փակագծերը, միայն կասեմ, որ աշխարհում հայտնի թանգարաններում պահվող շատ կարևոր հայկական ձեռագրերի էջեր են լինելու։ Այդ էջերն ավելի քան հարյուր տարի կորած են համարվել։ Որովհետև ինչպես գիտենք, Ցեղասպանությունից հետո շատ դաժան ճակատագրի են ենթարկվել, ձեռագրերի մեծ մասի էջերը պոկվել են, կորել  ու հայտնվել են մասնավոր հավաքածուներում»,- ասում է արվեստաբանության դոկտորը։

Уникальные рукописи исторической Киликии будут вынесены на аукцион в Париже
Поддержи А1+!Во Франции обнаружены 2 страницы уникальной дворцовой рукописи Киликийской Армении XIV века. Об этом в беседе с “А1+” сообщил доктор-медиевист Университета Монпелье Эмма Чугасзян.
Страницы находятся в коллекции французского коллекционера Гийо Марала. Коллекционер сам установил связь с Эммой Чугасзян и сообщил, что думает, что приобретенные страницы из Киликийской Армении.
“Увидев страницы, сразу же стало ясно, что они именно из Киликии. Но для того, чтобы это было доказано и стало ясно, конкретно к какому веку относятся эти страницы, было необходимо провести более глубокое исследование и попытаться найти художника, доказав, что рукописи из Киликии. У рукописи не было памятки и только были страницы”, - отмечает доктор искусствоведения.
Во время исследования выяснилось, что на рукопись оказали влияние две другие киликийские рукописи. Одна из них “Обеденник” царя Хетума II, иллюстрированный в 1826 году. Другая – “Евангелие восьми миниатюристов”, иллюстрации 1320 года. Обе сейчас хранятся в Матенадаране.
Искусствовед говорит, что обе найденные страницы принадлежат тому же почерку, они принадлежат перу ученика миниатюриста Саргиса Пицака.
“Возможно однажды, в какой-нибудь частной коллекции появится рукопись, из которой вырваны две страницы, но пока у нас нет никаких сведений об этой рукописи, и мы нигде не встречаем описания такой рукописи. В любом случае, мы точно знаем, что эти две рукописи, которые повлияли на эти страницы в XIII – XIV веках хранились в дворцовом хранилище рукописей в Сисе. Саргис Пицак также работал в Систе. То есть это рукопись, также проиллюстрированная в городе Сис, судя по качеству работы художника, а также по тому обстоятельству, что у него под рукой были рукописи, хранящиеся в царской библиотеке».
На миниатюрах изображены картины “Беседа Христа с учениками” и “Иоанн и Прохор”. Построения на полях символизируют небесный Иерусалим, в которых видно изображение армянской церкви, символизируя храм Святого Якова в Иерусалиме.
“Подобное изображение армянских церквей – уникальное явление в армянской миниатюре, поскольку до этого встречались только изображения церкви в виде символического темпиетто. А здесь мы видим модель армянской церкви с точной архитектурной структурой, куполом”, - подчеркивает Эмма Чугасзян.
Страницы будут вынесены на аукцион в Париже в декабре сего года. На продажу будут вынесены и другие армянские миниатюры, которые являются работами известных мастеров.
“Пока не могу открыть все скобки, лишь скажу, что в известных музеях мира будут страницы очень важных армянских рукописей. Эти страницы более ста лет считались утерянными. Потому что, как известно, после Геноцида они подверглись очень жестокой судьбе, страницы большинства рукописей оторвались, потерялись и оказались в частных коллекциях” , - говорит доктор искусствоведения.