Մի քիչ Ազնավուր, մի քիչ Պիաֆ ու Կոմիտաս. Ֆրանսիական Բուրգ Դե Պեաժի փողային նվագախումբը Ազնավուրի հրապարակում էր (տեսանյութ)
Մասնագիտությամբ  բժիշկներ, ինժեներներ, ուսանողներ և թոշակառուներ են։ Ազգությամբ ֆրանսիացիներ են՝  Բուրգ Դե Պեաժ քաղաքից։ Նրանց  միավորողը երաժշտության հանդեպ սերն է, և իրենց փողային սիրողական նվագախմբի հիմնադիր ու գեղարվեստական ղեկավար Անի Յախինյանը։
Անին մասնագիտությամբ դիրիժոր է և ֆլեյտահար։ Ծնունդով՝ Վանաձորից է։ 1993-ին մեկնել է ֆրանսիա ու այնտեղ բնակություն հաստատել։ 16 տարի է երաժշտական դպրոցի տնօրեն է և սիրողական փողային նվագախմբի ղեկավարը։
«Նվագախմբի մասնակիցների առաջին այցը Հայաստան տասնմեկ տարի առաջ էր։ Որոշեցին գալ որպես զբոսաշրջիկ և ծանոթանալ իրենց ղեկավարի ծննդավայրին,- ժպտալով ասում է Անին։- Սա նրանց երկրորդ այցն է։ Հիսուն հոգանոց խմբի կեսն է այստեղ։ Իրենք ընտրեցին քաղաքներն ու որոշեցին անպատճառ նաև Արցախ այցելել, շրջագայել, ծանոթանալ երկրին։ Իրենց այցելությունը Հայաստան և Արցախ, որոշեցին համեմել համերգային ելույթներով»։
Առաջին ելույթը Արցախի Մարտունի քաղաքում էր։ Այնուհետև հանդես եկան, Վարդենիսում և Վանաձորում։ Եզրափակիչ համերգը՝ Երևանում էր՝ Ազնավուրի հրապարակում։
«Մի քիչ Ազնավուր, մի քիչ Էդիթ Պիաֆ, մի քիչ  ռուսական ու եվրոպական դասականներ, և որպես անակնկալ՝ Կոմիտասի «Կաքավիկը», իր խմբի երաժշտական ծրագիրը ներկայացրեց Անին։
Նվագախմբի անդամները հիացած կիսվում են իրենց տպավորություններով։ Նրանց գերել է Հայաստանի գեղատեսիլ բնությունը, հայերի հյուրընկալությունը։ Մինչ այդ, Հայաստան ասելիս Ազնավուրի անունն էին տալիս, նաև գիտեին, որ Երևանը Հայաստանի մայրաքաղաքն է։ Հիմա երկրի պատմության հետ որոշ չափով կարողացան ծանոթանալ, բացահայտել Հայաստան երկիրն ու Արցախը։ Ուրախ են, որ պատերազմական իրավիճակ չտեսան, սակայն նրանց խոսքով լարվածության շունչը զգացվում էր։
«Ֆրանսիական պաշտոնական կայքերում գրված է, որ Արցախը «կարմիր զոնա է», այսինքն վտանգավոր է և խորհուրդ չի տրվում այցելել,- ասաց Անին,- սակայն խմբի անդամները ցանկացան անպատճառ լինել Արցախում և ստորագրություն տվեցին, որ այցելում են անձնական պատասխանատվությամբ»։
«Ա1+»-ի հարցին, արդյո՞ք ցանկություն ունեն կրկին այցելել Հայաստան, խմբի անդամները միաբերան բացականչեցին՝ «ուի~»։

Немного Азнавура, немного Пиаф и Комитаса: французский духовой оркестр Бург Де Пеажи был на Площади Азнавура (видео)
Поддержи А1+!По профессии они врачи, инженеры, студенты и пенсионеры. По национальности – французы, из города Бург Де Пеаж. Их обьединяет любовь к музыке, основатель и художественный руководитель их любительского духового оркестра Ани Яхинян.
Ани по специальности дирижер и флейтистка. Родом из Ванадзора. В 1993 году она уехала во Францию и поселилась там. 16 лет она является директором музыкальной школы и руководителем любительского духового оркестра.
“Первый визит участников оркестра в Армению был одиннадцать лет назад. Решили приехать как туристы и познакомиться с местом рождения их руководителя, - с улыбкой говорит Ани. – Это их второй визит. Здесь находится половина группы из пятидесяти человек. Они выбрали города и решили обязательно посетить Арцах, путешествовать, познакомиться со страной. Их визит в Армению и Арцах решили приправить концертными выступлениями”.
Первое выступление было в арцахском городе Мартуни. Затем выступят в Варденисе и Ванадзоре. Заключительный концерт был в Ереване – на площади Азнавура.
«Немного Азнавура, немного Эдит Пиаф, немного русских и европейских классиков и в качестве сюрприза “Какавик” Комитаса, представила музыкальную программу своей группы Ани.
Члены оркестра восхищенно делятся своими впечатлениями. Их пленила прекрасная природа Армении, гостеприимство армян. До этого, когда говорили Армения, они называли имя Азнавура, также знали, что Ереван – это столица Армении. Сейчас они смогли в некоторой мере ознакомиться с историей страны, открыть страну Армения и Арцах. Рады, что не увидели военной ситуации, однако, по их словам, напряженность ощущалась.
“На французских официальных сайтах написан, что Арцах – “красная зона”, т. е. опасно и не рекомендуется посещать, - сказала Ани, - однако члены группы захотели обязательно побывать в Арцахе и подписались, что посещают под личную ответственность”.