Ըստ ոստիկանության՝ Քոչարյանի աջակիցները բերման են ենթարկվել՝ ոստիկանի օրինական պահանջը չկատարելու համար (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱնցյալ տարի հուլիսի 28-ին կալանավորվեց Ռոբերտ Քոչարյանը։ Այդ առթիվ այսօր Կառավարության մոտ բողոքի ակցիա էին իրականացնում Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցները։
Ակցիայի մասնակիցներից Գագիկ Բաղդասարյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ երեկ ուշ գիշեր ակցիա անելիս իրեն և ևս 3 հոգու ոստիկանները բերման են ենթարկել։ Հարցին, թե ի՞նչ ակցիա էին իրականացնում, Գագիկ Բաղդասարյանն ասաց, որ ակցիայի բնույթն այդքան էլ էական չի։ Վերջինս նշում է, որ իրենց նկատմամբ ոստիկանությունն ուժ է կիրառել։
Ըստ Բաղդասարյանի՝ զեկուցագրում ոստիկանները գրել են, որ իրենց բերման են ենթարկել՝ ոստիկանության օրինական պահանջին չենթարկվելու համար։ Իսկ բերման ենթարկվածների փաստաբան Վահե Եփրիկյանն էլ ասաց, որ նրանք, ըստ էության, ակցիա չէին իրականացրել, այլ պատրաստվում էին իրականացնել, պարզապես զբոսնում էին։
Նա նույնպես պնդեց, որ այս պարագայում ակցիայի էությունն էական չի։ Եփրիկյանի խոսքով՝ ոստիկանները բերման ենթարկելիս չեն ներկայացել։ Բերման ենթարկվածների վերաբերյալ կազմվել է վարչական ձերբակալման մասին արձանագրություն։
Կառավարության դիմաց ակցիայի մասնակիցները սկսեցին վանկարկել «Քոչարյան հերոս», և վիրավորական արտահայտություններ հնչեցրին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հասցեին։
Այս առնչությամբ «Ա1+»-ը մեկնաբանություն խնդրեց ոստիկանության լրատվության վարչության պետի տեղակալ Էդգար Ջանոյանից։
«Գիշերը, ժամը երեքի սահմաններում, ոստիկանության կենտրոնական բաժին բերվել է չորս անձ՝ ոստիկանի օրինական պահանջը չկատարելու համար։ Համապատասխան արձանագրություն է կազմվել, և նրանք ազատ են արձակվել»,- ասաց Ջանոյանը։
Այն հարցին, որ բերման ենթարկվածները պնդում են, որ իրենց նկատմամբ ոստիկաններն ուժ են կիրառել, Էդգար Ջանոյանն ասաց, որ եթե իրենք պնդում են, որ ոստիկանները ուժ են գործադրել, թող գնան, հաղորդում ներկայացնեն, դա իրենց իրավունքն է։

По мнению полиции, сторонники Кочаряна задержаны за невыполнение законного требования полицейского (видео)
Поддержи А1+!28-го июля прошлого года был арестован Роберт Кочарян. В связи с этим сегодня у здания Правительства проводят акцию протеста сторонники Роберта Кочаряна.
Один из участников акции Гагик Багдасарян в беседе с журналистами сказал, что во время акции вчера поздней ночью полицейские задержали его и еще 3 человек. На вопрос, какую акцию они проводят, Гагик Багдасарян сказал, что характер акции не столь важен. Последний отмечает, что полицейские применили силу по отношению к ним.
По словам Багдасаряна в отчете полицейские написали, что их задержали за неподчинение законным требованиям полиции. А адвокат задержанных Вагэ Еприкян сказал, что они, по сути, не проводили акцию, а только собирались ее провести, просто прогуливались.
Он также утверждал, что в этом случае сущность акции несущественна. По словам Еприкяна, полицейские при задержании не явились. Относительно задержанных был составлен протокол об административном задержании.
Участники акции напротив Правительства начали скандировать «Кочарян – герой» и озвучили оскорбительные высказывания в адрес премьер-министра РА Никола Пашиняна.
В этой связи «А1+» попросил комментарий у заместителя начальника информационного управления полиции Эдгара Джанояна.
«Ночью, в районен трех часов, в центральное отделение полиции привели четырех человек из-за неисполнения законного требования полицейского. Составлен соответствующий протокол, и их освободили», - сказал Джаноян.
На вопрос, что задержанные утверждают, что полиция применила по отношению к ним силу, Эдгар Джаноян сказал, что если они утверждают, что полицейские применили силу, пусть пойдут, дадут сообщение, это их право.