67224153_2358852931045589_8152451439432564736_n
ՀՀ Արտակարգ իրավիճաների նախարարության « Հրդեհների հաշվառման, վերլուծության և հակահրդեհային քարոզչության» բաժնի պետ Սերգեյ Հայրապետյանը անդրադարձավ վերջին շրջանում Հայաստանում հրդեհների մասսայական բռնկմանը։ Ըստ նրա, այս տարի գրանցվել է հրդեհների թվի  աննախադեպ աճ, հատկապես՝ բուսածածկ տարածքներում:
«Եթե համեմատենք նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի հետ, ապա այս տարի մոտ 4 անգամ ավելի շատ հրդեհներ են եղել, ինչի արդյունքում  5.7 անգամ ավելի տարածքներ են այրվել: Հրդեհների 75 տոկոսից ավելին խոտածածկ տարածքներում է եղել»,- ասաց Սերգեյ Հայրապետյանը:
Նա պնդում է, որ հրդեհները հիմնականում մարդածին են՝ անզգուշությամբ ծխախոտը նետելը խոտածածկ տարածք, հանգստի գնացածների կողմից վառված կրակների չմարումը և այլն:
Սերգեյ Հայրապետյանը կոչ է անում քաղաքացիներին լինել առավել զգույշ և պահպանել հրդեհային կանոնները:
Վարչության պետի տեղակալը շեշտում է, որ հրդեհի դեմ պայքարը միայն հրշեջների գործը չէ, այլ պետք է իրականացվի համատեղ ուժերով՝  բնակիչների, համայնքապետերի,  ՏԻՄ և պետական կառավարման մարմինների համատեղ ուժերով:
«Ա1+»-ի հարցին, թե արդյո՞ք վտանգ կա Խոսրովի անտառի հրդեհման, Սերգեյ Հայրապետյանը պատասխանեց, որ ոչ միայն Խոսրովի անտառի շրջանում այլև ցանկացած վայրում հնարավոր է հրդեհ բռնկվի:
«ՀՀ-ում խիստ հրդեհավտանգ վիճակ է գրանցված և ամեն տեղ էլ սպասելի է ու կա ռիսկ: Եթե անտառին է վերաբերում՝ աչքով չտանք, այս տարի դեռ լոկալ չի եղել ,միայն մի քանի տեղերում, որոնք արագ հանգցվել են»,- ասաց  Հայրապետյանը:
Հայրապետյանը՝ որպես ամենահրդեհավտանգ հատված, առանձնացնում է Երևանը և նրա հարակից մարզերը։ Հայտնի է, որ  Էրեբունի վարչական շրջանում գրանցվել է առավել թվով հրդեհներ:

67224153_2358852931045589_8152451439432564736_n
Начальник отдела «Учета, анализа пожаров и противопожарной агитации» Сергей Айрапетян обратился к массовой вспышке пожаров в Армении в последнее время. По его словам, в этом году зарегистрирован беспрецедентный рост пожаров, в особенности, на покрытых растительностью территориях.
«Если сравнить с тем же периодом прошлого года, в этом году пожаров было приблизительно в 4 раз больше, в результате чего сгорело в 5,7 раз больше территории. Свыше 75% пожаров были на покрытых травой территориях», - сказал Сергей Айрапетян.
Он утверждает, что пожары в основном антропогенные: окурок, по неосторожности брошенный на покрытую травой территорию, непотушенный огонь выехавших на отдых и др.
Сергей Айрапетян призывает граждан быть более осторожными и соблюдать пожарные правила.
Заместитель начальника управления подчеркивает, что борьба с пожаром касается не только пожарных,  но и должна осуществляться совместными усилиями – жителей, начальников общин, ОМС и органов государственного управления.
На вопрос «А1+», есть ли опасность поджога Хосровского леса, Сергей Айрапетян ответил, что не только в районе Хосровского леса, но и в любом месте может вспыхнуть пожар.
«В РА зафиксирована крайне пожароопасная ситуация и везде ожидаем и есть риск. Если касается леса, не сглазим, в этом году пока локальных не было, только  в нескольких местах, которые были быстро потушены», - сказал Айрапетян.
Айрапетян, в качестве самого пожароопасного участка, выделяет Ереван и сопредельные регионы. Известно, что в административном округе Эребуни было зафиксировано наибольшее количество пожаров.