Վերաքննիչ դատարանը մերժել է դատավոր Իշխան Բարսեղյանին
Վերաքննիչ քրեական դատարանն անփոփոխ է թողել դատավոր Իշխան Բարսեղյանի գործով 7 տարվա ազատազրկման վճիռը։
Հիշեցնենք, որ Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Վաչե Մարգարյանը նախորդ տարվա օգոստոսի 6-ին  Իշխան Բարսեղյանին դատապարտել էր 7 տարվա ազատազրկման։  Իսկ որպես կաշառք տրված  1000  ԱՄՆ դոլարը որոշել էր փոխանցել ԱԱԾ-ին։
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ Իշխան Բարսեղյանը,  1999 թվականից զբաղեցնելով Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավորի պաշտոնը, հանդիսանալով դատական իշխանության մարմնի ղեկավար աշխատող  եւ մշտապես իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ իրականացնող պաշտոնատար անձ, Նորիկ Հակոբյանի օգտին իր լիազորությունների շրջանակում գործողություններ կատարելու համար նրանից միջնորդի միջոցով պահանջել եւ  անձամբ ստացել է խոշոր չափերով կաշառք: Գումարը կազմում է 1000 ԱՄՆ դոլար: Դատավորի կողմից կաշառք ստանալը պատժվում է ազատազրկմամբ՝ յոթից տասներկու տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա:
Իշխան Բարսեղյանն իրեն առաջադրված մեղադրանքը չէր ընդունում եւ իրեն մեղավոր չէր համարում։
Նրա պաշտպան Վարդուհի Էլբակյանն «Ա1+»-ին հայտնեց, որ արդյունավետ պաշտպանության միջոցները Վերաքննիչ դատարանում  չկարողացան  իրացնել։
Նրա խոսքերով՝ վերաքննիչ դատարանում անիմաստ ժամանակ են անցկացրել, քանի որ իրենց կողմից ներկայացված լուրջ  միջնորդությունները, որոնք նշանակություն կարող էին ունենալ գործի հետագա ընթացքի համար, դատավորը չի քննարկել։ Դատավոր Արմեն Դանիելյանը որոշում է կայացրել դրանց անդրադառնալ վերջնական դատական ակտով, ինչը եւս պաշտպանը խախտում է համարում։
Հիշեցնենք,  որ Իշխան Բարսեղյանը  ներկայումս ազատության մեջ է։  Երկու տարի երեք ամիս անազատության մեջ գտնվելուց հետո  Վերաքննիչ դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանը որոշել էր  1 մլն  երաշխքային գումարի դիմաց փոխել նրա խափանման միջոցը։
Պաշտպանական կողմը վերաքննիչ դատարանի որոշումը ստանալուց հետո պատրաստվում է Վճռաբեկ բողոք ներկայացնել։

Апелляционный суд отказал судье Ишхану Барсегяну
Апелляционный уголовный суд оставил неизменным приговор по делу Ишхана Барсегяна лишение свободы на 7 лет.
Напомним, что судья суда общей юрисдикции города Еревана Ваче Маргарян 6-го августа прошлого года осудил Ишхана Барсегяна на 7 лет лишения свободы. А 1000 долларов США, которые были даны в виде взятки, решил передать СНБ.
Согласно обвинительному заключению, Ишхан Барсегян, с 1999 года занимая должность судьи суда общей юрисдикции административного района Шенгавит города Ереван, являясь руководящим сотрудником органа судебной власти и должностным лицом, постоянно осуществляющим функции представителя власти, для совершения действий в рамках своих полномочий в пользу Норика Акопяна через посредника потребовал у него и лично получил взятку в крупных размерах. Сумма составляет 1000 долларов США. Получение взятки судьей наказывается лишением свободы – сроком от семи до двенадцати лет, с конфискацией имущества или без нее.
Ишхан Барсегян не признает выдвинутого ему обвинения и не считает себя виновным.
Его адвокат Вардуи Элбакян сообщила «А1+», что он и не смогли осуществить в Апелляционном суде средства эффективной защиты.
По ее словам, они бессмысленно провели время в апелляционном суде, поскольку представленные ими серьезные ходатайства, которые могут иметь значение для дальнейшего хода дела, судья не рассмотрел. Судья Армен Даниелян принял решение обратиться к ним окончательным судебным актом, что адвокат также считает нарушением.
Напомним, что Ишхан Барсегян в настоящее время находится на свободе. После нахождения в заключении на протяжении двух лет и трех месяцев судья Апелляционного суда Армен Даниелян решил изменить его меру пресечения за гарантийную сумму 1 млн.