Գրկախառնված Օսիպյանը
ՀՀ ոստիկանապետ, գեներալ-մայոր Վալերիյ Օսիպյանն այս պահին Տավուշի մարզի Իջևան քաղաքում է, որտեղ գիշերը բախումներ էին տեղի ունեցել ցուցարարների և ոստիկանների միջև։
Լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով բախումներին, Օսիպյանն ասաց, որ հարվածները եղել են միակողմանի. «Քաղաքացիների կողմից է եղել»։
Խոսելով ցույցերի ժամանակագրության մասին՝ նա նշեց, որ մի խումբ քաղաքացիներ 5-6 անգամ տարբեր հատվածներում փակել են ճանապարհները, և ոստիկանության կողմից բացատրական աշխատանքներից հետո ճանապարհները բացվել են։
Սակայն երեկոյան, ըստ Օսիպյանի, ակցիայի մասնակիցների թիվը հասել է 500-600-ի, և նրանք հրաժարվել են կատարել ոստիկանների՝ ճանապարհները բացելու պահանջը։ Ոստիկանապետի հրամանով՝ ոստիկանության աշխատակիցները շղթա կազմած քայլել են առաջ՝ ստիպելով քաղաքացիներին բացել ճանապարհը։
«Սակայն մեր ծառայողների օրինական պահանջները նրանք դիմավորեցին մահակներով, մետաղյա ձողերով և այդ թվում՝  քարերով»,- շեշտեց ոստիկանության գեներալ-մայորը՝ հավելելով, որ դրա հետևանքով 12 ոստիկան տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածք է ստացել և տեղափոխվել հիվանդանոց։
Իրավիճակի մասին տեղեկանալով՝ Օսիպյանը զեկուցել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ու գնացել Իջևան, իսկ այնտեղ իրեն դիմավորել են թվով 30 քաղաքացի։ Բանակցություններ են սկսվել՝ տևելով մոտ 30 րոպե, որի ընթացքում ցուցարարները ցանկություն են հայտնել, որ վերացվեն Տավուշի մարզում տեղակայված անշարժ պահակակետերը, որոնք, Օսիպյանի խոսքով, վերահսկում են Իջևանից ապօրինի ծառահատման դեպքերի բացառումը։
Ըստ Ոստիկանության պետի՝ ակցիայի մասնակիցները պահանջել են բաց թողնել փայտերով բեռնված մեքենաները, վարորդներին և չկազմել որևէ արձանագրություն։
Սակայն Օսիպյանը պատասխանել է, որ վերոնշյալ պահանջները չեն արվելու, և քրեական գործեր են հարուցվելու այս դեպքերով։ «Գործը հարուցված է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի խուլիգանության հատկանիշներով, նաև իշխանության ներկայացուցչին դիմադրություն ցույց տալու հատկանիշներով»,- մանրամասնեց նա՝ հավելելով, որ այս պահին կա 19 բերման ենթարկված անձ։
Անդրադառնալով ոստիկանության նկատմամբ բռնությունների նախկին դեպքերին՝ Վալերիյ Օսիպյանն ասաց, որ հնարավորինս ամեն ինչ արվելու է՝ այդպիսի դեպքերը նվազագույնի հասցնելու համար։ Նա չբացահայտեց ոստիկանության հետագա մարտավարությունը՝ նշելով, որ Իջևանում հասարակական կարգը լինելու է ապահովված։
Լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում մի կին մոտեցավ ոստիկանապետին։ Քաղաքացին հարցրեց, թե արդյո՞ք հիշում է իրեն ընդունելությանից, Օսիպյանը դրական պատասխան տվեց։ Քաղաքացին շնորհակալություն հայտնեց նրան և գրկեց. «Դուք մեզ օգնեցիք։ Երեք տարի մենք ոչինչ չէինք կարողանում անել»,- ասաց քաղաքացին։ Օսիպյանի հարցին, թե հիմա ամեն ինչ կարգի՞ն է, քաղաքացին պատասխանեց, որ շատ, թե քիչ, բայց ինչ-որ բան տեղից շարժվել է։ Քաղաքացին կրկին շնորհակալություն հայտնեց ոստիկանության պետին՝ հույս հայտնելով, որ վերջինիս միջոցով Հայաստանը կրկին կբարձրանա։

Գրկախառնված Օսիպյանը
Начальник полиции РА, генерал-майор Валерий Осипян в настоящее время находится в городе Иджеван Тавушской области, где ночью произошли столкновения между демонстрантами и полицией.
В беседе с журналистами, обратившись к столкновениям, Осипян сказал, что удары были односторонними: «Были со стороны граждан».
Говоря о хронологии демонстрации, он отметил, что группа граждан 5-6 раз на различных участках перекрыли дороги, и после разъяснительных работ со стороны полиции дороги были открыты.
Однако вечером, по словам Осипяна, число участников акции достигло 500-600, и они отказались выполнить требование полицейских открыть дороги. По приказу начальника полиции сотрудники полиции, составив цепь, шагали вперед, заставляя граждан открыть дорогу.
«Однако законные требования наших сотрудников они встретили дубинками, металлическими прутьями и в том числе камнями», - подчеркнул генерал-майор полиции, добавив, что вследствие этого 12 полицейских получили телесные повреждения различной степени тяжести и были перемещены в больницу.
Узнав о ситуации, Осипян доложил премьер-министру Николу Пашиняну и отправился в Иджеван, а там его встретили 30 граждан. Начались переговоры, продлились около 30 минут, в процессе чего демонстранты выразили желание, чтобы размещенные в Тавушской области стационарные сторожевые пункты были устранены, которые, по словам Осипяна, контролируют исключение случаев незаконной вырубки деревьев из Иджевана.
По словам начальника полиции, участники акции потребовали пропустить загруженные досками автомобили, водителей и не составлять никаких протоколов.
Однако Осипян ответил, что вышеуказанные требования не будут выполнены, и по этим случаям будут возбуждены уголовные дела. «Дело возбуждено по признакам хулиганство Уголовного кодекса РА, а также по признакам оказания сопротивления представителю власти», - детализировал он, добавив, что в настоящий момент есть 19 задержанных.
Обратившись к прежним случаям насилия в отношении полиции, Валерий Осипян сказал, что будет сделано все возможное, чтобы свести такие случаи к минимуму. Он не исключил дальнейшую тактику полиции, отметив, что общественный порядок  в Иджеване будет обеспечен.
Во время беседы с журналистами к начальнику полиции подошла женщина. Гражданка спросила, помнит ли он ее на приеме, Осипян дал положительный ответ. Гражданка поблагодарила его и обняла: «Вы помогли нам. Три года мы не могли ничего сделать», - сказала гражданка. На вопрос Осипяна, все ли нормально сейчас, гражданка ответила, что более-менее, но кое-что сдвинулось с места. Гражданка вновь поблагодарила начальника полиции, выразив надежду, что с его помощью Армения вновь воспрянет.