Արդյո՞ք պարարտանյութերը կարող են լինել քաղցկեղածին
Էկոնոմիկայի նախարարության Բուսաբուծության և բույսերի պաշտպանության վարչության պետ Ռուդիկ Նազարյանը, միևնույն նախարարության Ագրովերամշակման և զարգացման վարչության պետ Գևորգ Ղազարյանը և ՍԱՊԾ Բուսասանիտարիայի տեսչության պետ Արթուր Նիկոյանը հանդես եկան մամուլի ասուլիսով։
Անդրադառնալով պտուղ-բանջարեղենների արտադրության աճեցմանը, Նիկոյանն ասաց, որ օգտագործվում են պեստիցիդներ և ագրոքիմիկատներ։ «Պարարտանյութերն օգտագործվում են բույսի սնուցման համար, իսկ թունաքիմիկատները՝ բույսի հիվանդություններ, մոլախոտեր, անցանկալի տեսակների վերացման համար»,- նշեց նա։
Խոսելով անվտանգության մասին՝ ՍԱՊԾ Բուսասանիտարիայի տեսչության պետն ընդգծեց, որ թե՛ պարարտանյութերը, թե՛ թունաքիմիկատները, եթե օգտագործվում են տեղին ու ժամանակին, ճիշտ չափաքանակով, ապա դրանցով մշակված արտադրանքը դառնում է անվտանգ։ Նա կարևորեց նաև սպասման ժամկետը՝ նշելով, որ թումաքիմիկատ օգտագործելուց մինչև բերքահավաք ընկած ժամանակահատվածը պետք է պահպանվի․ «Կախված թունաքիմիկատի տեսակից, թունունակությունից, ազդեցությունից և այլն»։
Ռուդիկ Նազարյանն իր հերթին նշեց, որ գյուղատնտեսների շրջանում միշտ իրականացնում են իրազեկման և խորհրդատվության աշխատանքներ՝ պարարտանյութերի և պեստիցիդների կիրառման վերաբերյալ։
Սրսկման և կիրառման միջոցառումները, ըստ բուսաբուծության և բույսերի պաշտպանության վարչության պետի, պետք է կատարվեն ճիշտ ժամկետներում և ոչ բոլոր դեպքերում է խորհուրդ տրվում թունաքիմիկատներ օգտագործել։  «Շատ կարևոր է, որ մեր ֆերմերները կարողանան ճիշտ ժամկետներ ընտրել և տնտեսական վնասակարության ճիշտ այն շեմը՝ արդյունավետ պայքար կազմակերպելու համար»,- շեշտեց նա։
Դա այն շեմն է, ըստ Նազարյանի, երբ որ վնասատուների քանակը, խտությունը, նախատեսվածից բարձր է և անհրաժեշտություն կա դրանց դեմ պայքար կազմակերպել։
Ագրովերամշակման և զարգացման վարչության պետ Գևորգ Ղազարյանը նշեց, որ պարբերաբար մշտադիտարկում են իրականացնում վերամշակող ընկերությունների հետ՝ հասկանալու տվյալ տարվա մթերման պահանջարկը, մինչև գյուղատնտեսական աշխատանքների սկսելը պահանջարկը տարածել ֆերմերների շրջանում՝ վերջիններիս կապը վերամշակողների հետ ապահովելու համար։
Տեղեկություններ կան, որ Ֆրանսիայի մի շարք վայրերում կիրառված պարարտանյութերի հետևանքով քաղցկեղի տարածվածություն է գրանցվել, նույնիսկ տեղ-տեղ արգելվել են ծառերն էտել։
Այս դիտարկման կապակցությամբ Նիկոյանն ասաց, որ նախ պետք է ճշտել արդյո՞ք դրանք եղել են ֆրանսիական արտադրության պարարտանյութեր, հավելեց նաև, որ Հայաստանում ֆրանսիական արտադրության պարարտանյութեր չեն օգտագործվում։
«Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներմուծվող և՛ թունաքիմիկատները, և՛ պարարտանյութերը, մինչև ներմուծվելը, պարտադիր պետք է գրանցվեն ՀՀ-ում»,- շեշտեց նա՝ հավելելով, որ գրանցումը բազմաքայլ գործընթաց է իր պահանջներով, որից հետո ներկայացված պահանջներով փաստաթղթերը ՍԱՊԾ-ի  կողմից հանձնվում է կառավարության որոշմամբ ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովին։
Վերոնշյալ հանձնաժողովի անդամ է Ռուդիկ Նազարյանը։ Նա նշեց, որ պարարտանյութերը, եթե սխալ օգտագործվեն, կարող են խնդիրներ առաջացնել․  «Պետք է օգտագործել նորմալ չափաքանակներով՝ հիմք ընդունելով նաև այն հողի քիմիական կազմը, որտեղ մշակվում է տվյալ մշակաբույսը։ Երբ որ նյութերը ավելանում են հողում, արդեն էնտեղ  քիմիական նյութերի փոխարկումները կարող են ընթանալ ըստ էության»։

Могут ли удобрения быть канцерогенными?
Начальник Управления по растениеводству и защите растений Министерства экономики Рудик Назарян, начальник Управления по агропереработке и развитию того же министерства Геворг Назарян и начальник Фитосанитарной инспекции ГСПБ Артур Никоян выступили с совместной пресс-конференцией.
Обратившись к увеличению производства овощей и фруктов, Никоян сказал, что используются пестициды и агрохимикаты. «Пестициды используются для питания растения, а ядохимикаты – для устранения болезний растения, сорняков, нежелательных видов», - отметил он.
Говоря о безопасности, начальник Фитосанитарной инспекции ГСПБ подчеркнул, что и удобрения, и ядохимикаты, если используются уместно и своевременно, в правильном количестве, обработанная ими продукция становится безопасной. Он отметил важность срока ожидания,  отметив, что нужно соблюдать промежуток времени между использованием ядохимиката и сбором урожая: «В зависимости от вида ядохимиката, отравления, влияния и др.».
Рудик Назарян в свою очередь отметил, что среди фермеров всегда проводят работы по информированию и консультации относительно применения удобрений и пестицидов.
Меры по применению опрыскивания, по словам начальника Управления по растениеводству и защите растений, должны производиться в правильные сроки и во всех случаях рекомендуется использовать ядохимикаты. «Очень важно, чтобы наши фермеры могли выбрать правильные сроки и правильный порог экономической опасности, для организации эффективной борьбы», - подчеркнул он.
Это тот порог, по словам Назаряна, когда количество, плотность вредоносных веществ выше предусмотренных и есть необходимость организовать борьбу с ними.
Начальник Управления по агропереработке и развитию Геворг Казарян отметил, что периодически проводятся мониторинги с перерабатывающими компаниями, чтобы понять спрос на закупки в этом году, до начала сельскохозяйственных работ распространить среди фермеров, для обеспечения связи последниих с переработчиками.
Есть сведения, что в ряде местностей Франции вследствие применения удобрений зафиксирована распространенность рака, даже в нескольких местах запрещено обрезать растения.
В связи с этим Никоян сказал, что сначала нужно уточниь, были ли это удобрения французского производства, также добавил, что в Армении не используются удобрения французского производства.
«И ядохимикаты, и удобрения, импортируемые на территорию Республики Армения, до ввоза должны быть обязательно зарегистрированы в РА», - подчеркнул он, что регистрация – это многошаговый процесс со своими требованиями, после чего документы с предусмотренными требованиями передаются ГСПБ передается межведомственной комиссии, созданной по решению правительства.
Членом вышеуказанной комиссии является Рудик Назарян. Он подчеркнул, что удобрения, если будут использоваться неправильно, могут вызвать проблемы: «Нужно использовать в нормальных дозах, принимая за основу также химический состав той земле, где обрабатывается данная культура. Когда вещества добавляются в земле, там уже взаимодействия химических веществ могут идти по сути».