Օրացույց. 17-ը հուլիսի. Հայկական բանակը կործանում է հայկական բալետը (տեսանյութ)
Լոզանում եւ Սանկտ Պետերբուրգի փառատոններին «Դոն Քիշոտ» պարած պատանիները երկու-երեք տարուց պետք է համալրեն հայկական բանակի շարքերը եւ գոնե երկու տարի մոռանան պարելու մասին։ Ահա ինչու նրանք ուզում են հեռանալ Հայաստանից։
1998-ի հուլիսի 17-ին Ռոբերտ Քոչարյանը կոմպոզիտորների միության Դիլիջանի ստեղծագործական տանը հանդիպում են հայ մտավորականներին։ Հանդիպումից հետո Քոչարյանն ասում է, որ ինքը նախկինում մշակույթի խնդիրներով ակտիվ չի զբաղվել։ 1999-ի հուլիսի 17-ին վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը Միխայիլ Կասյանովի հրավերով մեկնում է Մոսկվա։Մոսկովյան լրատվամիջոցները Վազգեն Սարգսյանի այս այցը գնահատել են, որպես Ռոբերտ Քոչարյանի որոշ տեսակետներին հակակշռող քայլ։
Հոկտեմբերի 27-ի զոհերի հարազատները չեն պատրաստվում բողոքարկել մի շարք մեղադրյալներին վերագրվող հանցանքների հանդեպ քրեական գործերի կարճելու մասին զինդատախազության որոշումը։ Սակայն նրանք այդ որոշումը համարում են խայտառակություն։ Նրանք հանդես են գալիս հայտարարությամբ, որտեղ 27-ի գործը համարում են բացահայտված եւ նշում, որ մի շարք մեղադրյալներին վերագրվող հանցանքների հանդեպ քրեական գործերի կարճումով զինդատախազությունը քաղարկում է բացահայտումը։ Նրանք նաեւ ուզում են իմանալ, որ եթե այս մեղադրյալների դեմ ցուցմունքներն ստացվել են բռնությամբ, ովքե՞ր են բռնություն կիրառողները։ 2000-ի հուլիսի 17-ին Երեւանի քաղաքապետարանի դիմաց բողոքում են Փափազյան փողոցում փողոցային առեւտուր անելու իրավունքից զրկվածները։Իր հրամանով քաղաքապետն արգելել է փողոցային առեւտուրը։ «Մենք սովամահ կլինենք»,-ասում են նախկին առեւտրականները 2000 թվականի առաջին կիսամյակում պետական բյուջեն թերակատարվել է, եկամուտների մասով հավաքագրվել է պլանավորվածի 36 տոկոսը։ 2000 թվականի այս օրը Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային հանձնաժողովը լսում էր կառավարության պարզաբանումը՝ թերակատարվել է հարկերի հավաքագրումը, աշխատավարձերը վճարվել են 31 տոկոսով։
2000 թվականի այս օրը նախնական արդյունքներով Գորիսի քաղաքապետ է ընտրվում Ազգային Ժողովի պատգամավոր Սուրեն Խաչատրյանի կողմնակիցը՝ Նելսոն Զաքարյանը։ Ընտրությունների ընթացքում քաղաքում ոչ մի կրակոց չի հնչում։   2000 թվականի այս օրը Միջազգային Կարմիր Խաչի օգնությամբ Հայաստանն Ադրբեջանին է վերադարձնում 6 ռազմագերու։Նրանցի մի քանիսը մեկ ամիս առաջ հրաժարվել էին վերադառնալ այն մտավախությամբ, որ իրենց կդատեն դավաճանության մեղադրանքով։ Եվս 5-ը հենց նույն մտավախության պատճառով դեռ հրաժարվում են վերադառնալ Հայրենիք։ Ի դեպ, գերիների մեծ մասին Հայաստանի միջոցով Ադրբեջանին էր վերադարձնում Ղարաբաղը։
2006-ի այս օրը տեղեկանալով, որ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը պատրաստվում է անդամկցել Հանրապետականին, ԱԺՄ նախագահ Վազգեն Մանուկյանը կտրուկ դեմ է արտահայտվում դրան։ Ըստ պարոն Մանուկյանի, պաշտպանության նախարարն իրավունք չունի զբաղվելու ներքաղաքականությամբ։ «Ես կընդունեի, եթե նա հիմա հրաժարական տար նախարարի պաշտոնից եւ ասեր, որ մտնում է Հանրապետական կուսակցություն, ազնիվ ընտրությունների արդյունքում մեծամասնություն կազմում խորհրդարանում եւ հետո կրկին դառնում նախարար կամ վարչապետ»,-ասում է Վազգեն Մանուկյանը:
2009-ի այս օրերին հրազդանցիները մեծ գոհունակությամբ են խոսում քաղաքում թափառող շների դեմ տարվող պայքարի մասին։ Սակայն քաղաքապետարանն ըստ նրանց պայքարի հետ կապ չունի։ Պարզապես այն օրից, ինչ Հրազդանի ՋԵԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկի շինարարության մրցույթը շահեցին չինացիները, որոնք քաղաքում արդեն մոտ 300 հոգի են, քափառող շների քանակը կտրուկ ընկավ։ Շունը նրանց խոհանոցի կարեւոր բաղադրամասն է։
Հայոց Համազգային շարժամ 2010-ի հուլիսի 17-ի համագումարին մասնակցում են ՀԱԿ շարժման մյուս քաղաքական ուժերը։ Շարժման առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը չի թաքցնում, որ ՀՀՇ-ում ներկուսակցական խնդիրներ կան, որոնք կապված են կուսակցության նախագահ Արարատ Զուրաբյանի եւ փոխնախագահ Խաչատուր Քոքոբելյանի անվան հետ։

Календарь: 17-е июля. Армянская армия уничтожает армянский балет (видео)
На фестивалях в Лозане и Санкт-Петербурге юноши, танцевавшие «Дон Кихот», через два-три года должны пополнить ряды армянской армии и хотя бы пару лет забыть о танцах. Вот почему они хотят уехать из Армении.
17-го июля 1998 года Роберт Кочарян в Доме творчества композиторов в Дилижане встречается с армянской интеллигенцией. После встречи Кочарян говорит, что он раньше активно не занимался проблемами культуры. 17-го июля 1999 года Вазген Саркисян по приглашению Михаила Касьянова едет в Москву. Московские СМИ оценили этот визит Вазгена Саркисяна как шаг, уравновешивающий некоторые точки зрения Роберта Кочаряна.
Родственники жертв 27-го октября не собираются обжаловать решение военной прокуратуры о приостановлении уголовных дел в отношении правонарушений, приписываемых ряду обвиняемых. Однако они считают это решение позором. Они выступают с заявлением, где дело 27-го считают раскрытым и отмечают, что  с приостановлением уголовных дел в отношении правонарушений, предписываемых ряду обвиняемых, скрывается разоблачение. Они также хотят знать, что если показания против этих обвиняемых получены насильно, кто применял насилие? 17-го июля 2000 года напротив мэрии Еревана протестуют те, кто был лишен права на уличную торговлю на улице Папазяна. Мэр своим приказом запретил уличную торговлю. «Мы помрем с голоду», - говорят бывшие торговцы. В первом полугодии 2000 года государственный бюджет был  недовыполнен, по части доходов собрано 36% запланированного. В этот день 2000 года Финансово-бюджетная комиссия Национального собрания слушала разьяснение правительства: недовыполнен сбор налогов, зарплаты выплачены на 31%.
В этот день 2000 года по предварительным результатам мэром Гориса избирается сторонник депутата Национального Собрания Сурена Хачатряна Нельсон Закарян. Во время выборов в городе не звучит выстрел. В этот день 2000 года при помощи Международного Красного креста Армения возвращает Азербайджану 6 военнопленных.
Несколько из них месяц назад отказались вернуться, с тем опасением, что их будут судить по обвинению в предательстве.
Еще 5 из-за того же беспокойства пока отказываются возвратиться на Родину. Кстати, большинство пленных через Армению Азербайджану возвращает Карабах.
В этот день 2006 года, узнав, что министр обороны Серж Саркисян собирается вступить в Республиканскую партию, председатель ННО Вазген Манукян резко высказывается против этого. По словам господина Манукяна, министр обороны не имеет права заниматься внутренней политикой. «Я бы согласился, если б он сейчас подал в отставку с должности министра и сказал, что вступает в Республиканскую партию, в результате честных выборов составляют большинсво  в парламенте и затем вновь становятся министр или премьер-министр», - говорит Вазген Манукян.
В эти дни 2009 года разданцы с большим удовлетворением говорят о борьбе с бродячими собаками в городе. Однако мэрия, по их мнению, не имеет отношения к борьбе. Просто с того дня, когда конкурс на строительство 5-го энергоблока Разданской ГЭС выиграли китайцы, которых уже около 300 человек в городе, количество бродячих собак резко сократилось. Собака – один из важных компонентов их кухни.
В сьезде Армянского Общенационального движения 17-го июля 2010 года участвуют остальные политические силы движения АНК. Лидер движения Левон Тер-Петросян не скрывает, что в АОД-е есть внутрипартийные проблемы, связанные с именем председателя партии Арарата Зурабяна и вице-председателя Хачатура Кокобеляна.