Մանվել Գրիգորյանը չէր տեղափոխվել դատարան՝ առողջական վիճակից ելնելով (տեսանյութ)
ԵԿՄ նախկին նախագահ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանն այսօր դարձյալ  չի տեղափոխվել դատարան։ Սակայն նրա կինը՝ Նազիկ Ամիրյանը, ներկա էր նիստին:
Դատական նիստի սկզբում դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը տեղեկացրեց, որ «Նաիրի» բժշկական կենտրոնից դիմում է ներկայացվել դատարան, համաձայն որի՝ Մանվել Գրիգորյանը չի կարող մասնակցել դատական նիստին՝ ելնելով առողջական վիճակից։ Դատավորը նաև նշեց, որ  դատական նիստը պետք է հետաձգվի, քանի  որ ամբաստանյալը ներկա չէ։
Սակայն մինչև նիստը հետաձգելը, դատավորը, անդրադառնալով Մանվել Գրիգորյանի առողջական վիճակն ուսումնասիրելու համար ստեղծվող հանձնաժողովի փորձագետներին, ասաց, որ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ իրենք երկու օտարերկրացի փորձագետների հրավիրել են՝ պարզաբանման համար, ՀՀ քաղաքացի փորձագետների ներկայությունը նույնպես պետք է ապահովեն նիստին։
Նշենք, որ դատարանի որոշմամբ՝ կստեղծվի միջգերատեսչական հանձնաժողով, որը պետք է ուսումնասիրի Մանվել Գրիգորյանի առողջական վիճակն ու նրա մոտ առկա հիվանդություննները՝ համապատասխան եզրակացություն տալու համար։
Հիշեցնենք, որ Մանվել Գրիգորյանը մեղադրվում է 2016թ.- ի ապրիլյան քառօրյա պատերազմի և դրան հաջորդած օրերին Արցախի Հանրապետության սահմանների պաշտպանությունն իրականացնող զինվորականների և կամավորների կարիքները հոգալու նպատակով հատկացված գույքը յուրացնելու համար։
Նրա կինը՝ Նազիկ Ամիրյանը, մեղադրվում է Մանվել Գրիգորյանի որդու՝ Ա. Գրիգորյանի և քննությամբ չպարզված այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, ապօրինի կերպով հրազեն, ռազմամթերք, ակոսափող հրազենի փամփուշտներ, պայթուցիկ նյութեր ձեռք բերելու, փոխադրելու և իրենց պատկանող տներից մեկում պահելու համար։
Նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում Մանվել Գրիգորյանի փաստաբան Արսեն Մկրտչյանը, խոսելով իր պաշտպանյալի առողջական վիճակի մասին, ասաց.
«Մանվել Գրիգորյանի վիճակն այնպիսին է, որ եթե նախանցած դատական նիստին դատավորը կարող էր ասել, որ միայն այն, որ նա դատական նիստին ներկա է, արդեն խոսում է նրա մասին, որ խափանման միջոցը չպետք է փոխվի, հիմա այսօր ներկա չի: Չգիտեմ՝ ինչ եզրահանգման կգա հանձնաժողովային փորձաքննությունը, որովհետև  դառը փորձն ունեցել ենք, երբ որ այդ փորձաքննությունը ոչ պատշաճ անձի կողմից ստորագրվում  է, ոչ նորմալ պայմաններում իրականցվում է, ճնշումների տակ է  իրականացվում, դրա ակաանտեսը ես անձամբ եղել եմ: Չգիտեմ՝ այս անգամ ինչ ձևի կլինի,  բայց փաստը մնում է փաստ, որ Մանվել Գրիգորյանի առողջությունը գնալով վատանում է»։

Манвела Григоряна не переместили в суд, исходя из состояния здоровья (видео)
Бывший председатель СДЕ, бывший депутат НС Манвел Григорян сегодня вновь не был перемещен в суд. Однако его жена Назик Амирян присутствовала на заседании.
В начале судебного заседания Мнацакан Мартиросян сообщил, что из медицинского центра «Наири» в суд было подано заявление, согласно которому Манвел Григорян не может участвовать в судебном заседании, исходя из состояния здоровья. Судья также отметил, что судебное заседание должно быть отложено, поскольку подсудимый не присутствует.
Однако прежде чем отложить заседание, судья, обратившись к экспертам комиссии, создаваемой для изучения состояния здоровья Манвела Григоряна, сказал, что учитывая то обстоятельство, что они пригласили двух иностранных экспертов для разьяснения присутствие экспертов с гражданством Армении также нужно обеспечить на заседании.
Отметим, что решением суды будет создана межведомственная комиссия, которая должна изучить состояние здоровья Манвела Григоряна и имеющиеся у него заболевания, чтобы сделать соответствующее заключение.
Отметим, что Манвел Григорян обвиняется в хищении имущества, выделенного с целью обеспечения нужд военных и добровольцев, осуществляющих защиту границ Арцахской Республики в дни апрельской четырехдневной войны 2016г. и последующих дней.
Его супруга, Назик Амирян, обвиняется в незаконном приобретении,  перемещении и хранении в одном из принадлежащих им домов огнестрельного оружия, боеприпасов, патронов, взрывчатых веществ, по предварительному сговору с сыном Манвела Григоряна А. Григоряном и прочими не установленными следствием лицами.
После заседания в беседе с журналистами адвокат Манвела Григоряна Арсен Мкртчян, говоря о состоянии здоровья своих подзащитных, сказал:
«Состояние Манвела Григоряна таково, что если на предпоследнем судебном заседании судья мог сказать, что только то, что он присутствует на судебном заседании, уже говорит о том, что мера пресечения не должна быть изменена, теперь сегодня он отсутствует. Не знаю, к какому заключению придет экспертиза комиссии,  потому что у нас был горький опыт, когда эта экспертиза подписывалась ненадлежащим лицом, осуществляется в ненормальных условиях, осуществляет под давлением, я лично был свидетелем этому. Не знаю, как будет на этот раз, но факт остается фактом, что состояние Манвела Григоряна постоянно ухудшается».