Նարկոլոգիական հանրապետական կենտրոնում 6951 թմրամոլ է հաշվառված. Պետրոս Սեմերջյան (տեսանյութ)
«Եթե համեմատենք մյուս տարիների հետ, ապա 2018-ին  6%-ի աճ ունենք: 2018թ. նախորդ տարվա համեմատ՝ ունենք 9%-ով  աճ: Սա պայմանավորված չի միայն թմրամոլության աճով,  դա պայմանավորված է նաև առողջապահական համակարգի լավ աշխատանքով, երբ որ մարդիկ վստահում են և դիմում են կենտրոն՝ օգնության։ Նաև պայմանավորված է ոստիկանության լավ աշխատանքով՝  թմրամիջոցներ օգտագործելու անօրինական դեպքերի հայտնաբերմամբ»,- նշեց կենտրոնի տնօրեն  Պետրոս Սեմերջյանը:
Կենտրոնում հաշվառված  թմրամոլները, ըստ Սեմերջյանի՝  բուժվում են աշխարհում ընդունված բոլոր առաջադեմ մեթոդներով:
«Բուժումը բերում է  լիակատար՝ 100%-անոց  թմրանյութից կախվածությունից ազատման: Ուրիշ հարց, որ երբևիցե   մարդը կարող է անդրադառնալ նորից չարաշահման, ապա միշտ կարող է, ինչպես ցանկացած այլ ախտորոշման պարագայում»,- ասաց նա:
Հաշվառված  թմրամոլներից 116-ը կանայք են, իսկ 3-ը՝ անչափահաս: Ինչ վերաբերում է տարիքային խմբին, ապա ամենաշատը  30-40 տարեկան մարդիկ են հաշվառված:
Տարածաշրջանում Հայաստանի տվյալները համեմատաբար ավելի մեղմ են: Պետրոս Սեմերջյանի խոսքով՝ օրինակ հարևան Վրաստանում, ըստ ներկայացված տվյալների, 400 000  հաշվառված թմրամոլ  կա, իսկ Իրանում՝ մոտ 3 մլն թմրամոլ, որը աշխարհում ամենաշատն է:

В Республиканском наркологическом центре зарегистрировано 6951 наркоманов: Петрос Семерджян (видео)
По положению на 1 января 2019г. в Республиканском наркологическом центре зарегистрировано 6951 наркоманов.
«Если сравнить с другими годами, в 2018-м имеем рост на 6%. В 2018г. по сравнению с предыдущим годом – рост на 9%. Это не обусловленон только ростом наркомании, это обусловлено также хорошей работой системы здравоохранения, когда люди доверяют и обращаются в центр за помощью. Также обусловлено хорошей работой полиции – обнружением незаконных случаев использования наркотиков», - отметил директор центра Петрос Семерджян.
Зарегистрированные в центре наркоманы, по словам Семерджяна, лечатся всеми принятыми в мире методами.
«Лечение приводит к полноценному – 100%-у освобождению от зависимости от наркотического вещества. Другой вопрос, что человек может вновь прибегнуть к злоупотреблению, это всегда может быть, как и в случае с любым другим диагнозом», - сказал он.
116 из зарегистрированных наркоманов женщины, 3 – несовершеннолетние. Что касается возрастной группы, больше всего зарегистрированы люди в возрасте 30-40 лет.
Данные Армении в регионе сравнительно более мягкие. По словам Петроса Семерджяна, к примеру, в соседней Грузии, согласно представленным данным, есть 400000 зарегистрированных наркоманов, а в Иране – около 3 млн наркоманов, что является самым большим количеством в мире.