Ոստիկանության ներքին զորքերի շտաբի նախկին պետի գործով նոր քայլեր են կատարվել
«Մարտի 1»-ի զոհերից Զաքար Հովհաննիսյանին սպանելու մեջ մեղադրվող Գեղամ Պետրոսյանի գործը կարճելու միջնորդություն է ներկայացվել։
«Armlur.am» լրատվականը գրել էր, որ Գեղամ Պետրոսյանի փաստաբան Վաղարշակ Գևորգյանի հետ զրույցում տեղեկացել է, որ վերջինիս պաշտպանյալին  պատկանող հաշվեցուցակային ատրճանակի մասով կատարվել է  դատաձգաբանական փորձաքննություն։
Փորձաքննության եզրակացության համաձայն՝ Զաքար Հովհաննիսյանի մարմնում հայտնաբերված գնդակը բոլորովին այլ գնդակ է, այսինքն՝ Գեղամ Պետրոսյանին ամրակցված ատրճանակից կրակոցների արդյունքում ստացված գնդակները իրենց կրման հետքերով որեւէ համընկնում չունեն այն գնդակի հետ, որը հայտնաբերվել է Հովհաննիսյանի մարմնում։
Փաստաբանը «Ա1+»-ի հետ հեռախոսազրույցում ասաց, որ հուլիսի 9-ին միջնորդություն է ներկայացրել դատախազությանը՝ Գեղամ Պետրոսյանի գործը կարճելու վերաբերյալ։ Գևորգյանն ասաց, որ մանրամասներ չի կարող հայտնել՝ ելնելով նախաքննական գաղտնիքից:
Հիշեցնենք, որ  2008 թվականին ոստիկանության ներքին զորքերի հրամանատարի նախկին տեղակալ, շտաբի պետ Գեղամ Պետրոսյանը մեղադրվում է «Մարտի»-ի զոհերից մեկի՝ Զաքարի Հովհաննիսյանի սպանության մեջ: Պետրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով. «Սպանությունը՝ ապօրինաբար մեկ ուրիշին դիտավորությամբ կյանքից զրկելը, պատժվում է ազատազրկմամբ՝ ութից տասնհինգ տարի ժամկետով»:
Հունիսի 7-ին ներքին զորքերի նախկին շտաբի պետը ՀՔԾ քննիչի միջնորդությամբ 2 ամսով ձերբակալվել էր:
Փաստաբան Վաղարշակ Գևորգյանը դատարանում լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, որ գործով վկաներից մեկը դատարանում պատմել էր, թե 2008-ի մարտիմեկյան իրադարձությունների ժամանակ ցուցարար Զաքար Հովհաննիսյանը հարձակվել է Գեղամ Պետրոսյանի վրա։ Վկայի խոսքով՝ Հովհաննիսյանը փորձել է հարվածել Պետրոսյանի գլխին, իսկ վերջինս իբր կրակել է։
Համաձայն վկայի ցուցմունքի՝ կա՛մ Զաքար Հովհանիսյանը պիտի հարվածեր Պետրոսյանին, կա՛մ վերջինս պետք է կրակեր։
Այս հարցով «Ա1+»-ը կապ հաստատեց Դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանի հետ: Նա ասաց, որ միջնորդությունը քննարկման փուլում է, և նախաքննական գաղտնիքից ելնելով՝ ավելին չի կարող ասել:

Предприняты новые шаги по делу бывшего начальника штаба внутренних дел полиции
Поддержи А1+!Предьявлено ходатайство о приостановлении дела Гегама Петросяна, обвиняемого в убийстве одного из жертв «1 Марта» Закара Ованнисяна.
«Armlur.am» писал, что адвокат Гегама Петросяна в беседе с Вагаршаком Геворгяном сообщил, что по части принадлежащего подзащитному последнего пистолета совершена судебно-баллистическая экспертиза.
Согласно заключению экспертизы, мяч, обнаруженный в теле Закара Ованнисяна – это совершенно другая пуля, т. е. в результате выстрелов из пистолета, закрепленного за Гегамом Петросяном, по следам их ношения не имеют никаких совпадений с той пулей, которая была обнаружена в теле Ованнисяна.
Адвокат в телефонной беседе с «А1+» сказал, что 9-го июля подал ходатайство в прокуратуру, чтобы дело Гегама Петросяна было приостановлено. Геворгян сказал, что не может сообщить подробностей, исходя из тайны предварительного расследования.
Напомним, что в 2008 году бывший заместитель командира внутренних войск полиции, начальник штаба Гегам Петросян обвиняется в убийстве одного из жертв 1-го Марта закара Ованнисяна. Петросяну выдвинуто обвинение по 1-й части 104-й статьи Уголовного кодекса: «Убийство – незаконное преднамеренное лишение свободы – наказывается лишением свободы сроком от восьми до пятнадцати лет».
7-го июня бывший начальник шатаба внутренних дел при ходатайстве следователя ССС арестован на 2 месяца.
Адвокат Вагаршак Геворгян в беседе с журналистами в суде сказал, что один из свидетелей по делу рассказал в суде, что во время первомартовских событий 2008 года демонстрант Закар Ованнисян напал на Гегама Петросяна. По словам свидетеля, как передает адвокат, Ованнисян попытался ударить Петросяна по голове, а последний якобы выстрелил.
Согласно показанию свидетелю либо Закар Ованнисян должен был ударить Петросяна, либо последний должен был выстрелить.
По этому вопросу «А1+» установил связь с начальником отдела общественных связей прокуратуры Аревик Хачатрян. Она сказала, что ходатайство находится на стадии рассмотрения и, исходя из тайны предварительного расследования, большего она сказать не может.