Ոստիկանությունն ամենակոշտ միջոցները պետք է ձեռնարկի կարգազանց վարորդների նկատմամբ. Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում անդրադարձավ նաեւ վերջին օրերին տեղի ունեցած ողբերգական վթարներին: Նա, դիմելով ոստիկանապետ Վալերիյ Օսիպյանին, նշեց, որ հիմա հատկապես  պետք է ճանապարհային երթեւեկության նկատմամբ  լինի կրկնակի եւ եռակի ավել վերահսկողություն. «Իհարկե, հասկանալի է, որ այսօր ՀՀ-ում եւ հատկապես՝ 2018-19թթ. ավտոմեքենաների քանակի աննախադեպ աճ է արձանագրվել: Այսօր աներեւակայելի թվով ավտոմեքենա կա ՀՀ-ում, եւ մեծ ծավալով ներկրումները շարունակվում են։ Դա իր հերթին բերում է մարտահրավերներ, եւ այդ մարտահրավերներին արձագանքը պետք է լինի հետեւյալը, որ ոստիկանությունն ամենակոշտ միջոցները պետք է ձեռնարկի կարգազանց վարորդների նկատմամբ: Վերջին դեպքերը ցույց տվեցին, որ այդտեղ որեւէ հանդուրժողականություն չի կարելի ցուցաբերել, որովհետեւ խոսքը մարդկանց՝ մեր երեխաների, մեր հայրենակիցների կյանքի, անվտանգության եւ առողջության մասին է»:
Վարչապետը ոստիկանապետ Վալերիյ Օսիպյանից հետաքրքրվեց, թե ի՞նչ միջոցներ է ձեռնարկել ոստիկանությունը եւ ի՞նչ  միջոցներ է պատրաստվում ձեռնարկել՝ այս հարցում շոշափելի փոփոխություն ունենալու համար, մինչ կընդունվի օրենքի նախագիծը:
Վալերիյ Օսիպյանը ներկայացրեց ճանապարհատրասպորտային պատահարների վերջին տարիների վիճակագրությունը:
Վարչապետը նկատեց, որ հարցերը պետք է լուծվեն հետեւողական, տրամաբանված ռազմավարություն եւ ճանապարհային քարտեզ ունենալու միջոցով:  Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց նաեւ, որ միավորների համակարգը շատ լավ համակարգ է, որը էականորեն կփոխի իրավիճակը:
Քննարկման ժամանակ տարբեր առաջարկներ հնչեցին՝ խնդրի լուծման համար: Վարչապետը նշեց, որ պետք  չէ խուսափել գաղափարներ հնչեցնելուց, դրանք կքննարկվեն, եւ եթե կհասկանան, որ ավելի լավ գաղափար կա, դրանով կզբաղվեն:

Полиция должна предпринять самые жетские меры по отношению к водителям-нарушителям: Никол Пашинян (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства затронул также трагические аварии, которые произошли в последние дни. Он, обратившись к начальнику полиции Валерию Осипяну, отметил, что сейчас в особенности необходим двойной и тройной контроль в отношении дорожного движения: «Конечно, понятно, что сегодня в РА и в особенности в 2018-19гг. зафиксирован беспрецидентный рост количества автомобилей. Сегодня в РА есть огромное количество автомобилей и большой обьем импорта продолжается. Это в свою очередь несет в себе вызовы, и реакция на данные вызовы должна быть следующая, что полиция должна предпринять самые жесткие меры в отношении водителей-нарушителей. Последние события показали, что здесь нельзя проявлять никакой терпимости,  потому что речь идет о жизни, безопасности и здоровье людей – наших детей, наших соотечественников».
Премьер-министр поинтересовался у начальника полиции Валерия Осипяна, какие меры предприняла полиция и какие меры собирается предпринять для того, чтобы внести ощутимые изменения в этом вопросе, пока будет принят законопроект.
Валерий Осипян представил статистику дорожно-транспортных происшествий за последние годы.
Премьер-министр отметил, что вопросы должны решаться последовательно, посредством логичной стратегии и дорожной карты. Никол Пашинян также подчеркнул, что система баллов – очень хорошая система, которая существенно изменит ситуацию.
Во время обсуждения прозвучали различные предложения для решения проблемы. Премьер-министр отметил, что не нужно бояться озвучивать идеи, они будут обсуждаться, и если поймут, что есть более хорошая идея, ею займутся.