Ինչո՞ւ է ապամոնտաժվել Բաղրամյան 1 հասցեի շենքի գովազդային վահանակը (տեսանյութ)
Բաղրամյան 1 հասցեն սովորականից առավել է հայտնվել անցորդների ուշադրության կենտրոնում։ Շենքի պատին երկար ժամանակ տեղադրված "ԷԳԱ" գովազդային ընկերության արտաքին գովազդի վահանակը երեկ՝ հուլիսի 4-ին մաս- մաս բաժանված, մայթեզրին էր գցած։ Ընկերության աշխատակիցները անծանոթ քաղաքացուց են իմացել վահանակի ապամոնտաժման մասին։
«Մոտենալով Բաղրամյան 1՝ տեղեկացել ենք, որ գովազդն ապամոնտաժվել է Կենտրոն  համատիրության ցուցումով, ինչ-որ անհատ ձեռնարկատիրոջ կողմից»,- ասաց ընկերության աշխատակից Հակոբ Մելիք- Վահանյանը:
Նրա խոսքով՝ 20 տարուց ավել է՝ ընկերությունը զբաղվում է արտաքին գովազդով։ Բաղրամյան 1 հասցեում  գովազդային վահանակ ունենալու համար, ըստ Մելիք –Վահանյանի, Կենտրոն համատիրության հետ  նախկինում պայմանագիր  են ունեցել: Բաղրամյան 1 շենքի բնակիչների կողմից  էլ համաձայնագիր ունեն, որ նրանք դեմ չեն իրենց շենքի պատին գովազդային վահանակ տեղադրելուն:  Կատարվածը խիստ  զարմացրել է ընկերությանը։
«Քաղաքապետարանից և համատիրությունից ոչ մի ծանուցում  չենք  ստացել՝ գրավոր, թե բանավոր: Չեն զգուշացրել, ուղղակի եկել ու ապամոնտաժել են»,- ընդգծեց նա:
Հակոբ Մելիք-Վահանյանը  ոստիկանություն  է դիմել, ոստիկանները եկել ու արձանագրություն են կազմել։
«Ա1+»ի հետ զրույցում Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմի լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի համակարգող Տաթև Զորյանը թեմայի առնչությամբ  պարզաբանեց.
«Հաշվի առնելով բազմաբնակարան շենքի պատին գովազդային վահանակներ ունենալու թույլտվության և համապատասխան փաստաթղթերի բացակայությունը, նաև հիմք ընդունելով Բաղրամյան 1 հասցեում գտնվող բազմաբնակարան շենքի բնակիչների առարկությունն իրենց շենքի պատին գովազդային վահանակների առկայության առնչությամբ (առկա են շենքի բնակիչների ստորագրությունները)՝ Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի արտաքին ձևավորման և գովազդի վարչությունը «Կենտրոն 1» համատիրության հետ համատեղ իրականացրել է ապօրինի գովազդային վահանակների ապամոնտաժումը։ «ԷԳԱ» ՍՊԸ-ին գրավոր ծանուցումն ուղարկվել է դեռևս մեկ տարի առաջ, ինչի համար հիմք է հանդիսացել կազմակերպության կողմից պարտավորությունների չկատարումը»։
Հակառակ այս պարզաբանմանը,  մեզ հետ զրույցում Հակոբ Մելիք-Վահանյանը նշեց, որ մեկ տարի առաջ ընկերությանը նման ծանուցում չի ուղարկվել, և հավելեց, որ մոտ մեկ ամիս առաջ քաղաքապետարանի աշխատակազմի արտաքին ձևավորման եվ գովազդի վարչությունից իրենց տեղեկացրել են, որ պետք է շենքի  արտաքին գովազդները  հեռացվեն:
«Իրենք ասացին, որ շենքի  պատի գովազդները մաքրում ենք, մենք էլ ասացինք՝ խնդիր չկա, մաքրեք բոլորինը,  ոչ թե միայն մեկ կազմակերպությանը,  երբ որ բոլորը կհանեն, մենք էլ կհանենք: Ասացին՝ լավ,  մենք բոլորը մաքրում ենք ու ծանուցենք, դուք գնացեք, ձեր վահանակը հանեք: Ասացինք՝ խնդիր չկա, երբ որ ծանուցեք, հաջորդ օրը դա այդտեղ չի լինի։ Բայց առանց ծանուցելու՝ ինչ-որ կազմակերպության պատվիրեցին  հեռացնել վահանակը»,- պարզաբանեց նա:
Ընկերության աշխատակիցը հավելեց, որ վերջին շրջանում երբևէ շենքի բնակիչներից դժգոհություններ չեն ստացել: Ընկերության հետ Կենտրոն համատիրության պայմանագիրը դադարեցվել է, քանի որ, ըստ Հակոբ Մելիք -Վահանյանի,  արտաքին գովազդ տեղադրելու համար գները բարձրացել են, ինչին ընկերությունը համաձայն չի եղել: Ընկերությունը շարունակել է վճարել գովազդի համար սահմնանված տեղական տուրքը:

Почему демонтирован рекламный щит на здании по адресу Баграмяна 1? (видео)
Дом по адресу Баграмяна 1 оказался в центре внимания прохожих больше обычного. Щит внешней рекламы рекламной компании “ЭГА”, долгое время размещавшийся на стене здания, вчера, 4-го июля, валялся на тротуаре, разделенный на части. Сотрудники компании узнали о демонтаже щита от незнакомца.
«Приблизившись к Баграмян 1, узнали, что реклама была демонтирована по указания кондоминиума Кентрон, каким-то индивидуальным предпринимателем»,- сказал сотрудник компании Акоп Мелик Ваганян.
По его словам, свыше 20 лет компания занимается внешней рекламой. Для того, чтобы иметь рекламный щит по адресу Баграмяна 1, по словам Мелик-Ваганяна, у них ранее был договор с кондоминиумом Кентрон. У них также есть соглашение от жителей здания Баграмяна 1, что они не против размещения рекламного щита на стене их здания. Совершенное крайне удивило компанию.
«От мэрии и кондоминиума мы не получали никаких уведомлений – ни письменных, ни устных. Не предупредили, просто пришли и демонтировали»,- подчеркнул он.
Акоп Мелик-Ваганян обратился в полицию, полиции пришли и составили протокол.
В беседе с  «А1+» координатор по связям со СМИ и общественностью аппарата главы административного района Кентрон Татев Зорян в связи с данной темой пояснила:
«Учитывая отсутствие разрешения размещения рекламных щитов на стене многоквартирного здания и соответствующих документов, также принимая во внимание возражение жителей многоквартирного здания по адресу Баграмян 1 в связи с наличием на их стене рекламных щитов (имеются подписи жителей здания), Управление по внешнему оформлению и рекламе аппарата мэрии Еревана, совместно с кондоминиумом “Кентрон 1” осуществило демонтаж незаконных рекламных щитов. ООО “ЭГА” было направлено письменное уведомление еще год назад, основанием для чего послужило невыполнение обязательств со стороны компании».
В противоположность данному пояснению, в беседе с нами Акоп Мелик-Ваганян отметил, что год назад подобного уведомления компании не отправлялось, и добавил, что приблизительно месяц назад им сообщили из Управления внешнего оформления и рекламы аппарата мэрии им сообщили, что внешние рекламы здания должны быть удалены.
«Они сказали, что убираем рекламы на стенах здания, мы сказали: нет проблем, уберите все, а не только нашей компании, когда все снимут, снимем и мы. Сказали: хорошо, мы все убираем и уведомим, вы идите, снимите ваш щит. Мы сказали: без проблем, когда уведомите, на следующий день ее там не будет. Но без  уведомления они заказали какой-то компании удалить щит»,- пояснил он.
Сотрудник компании добавил, что в последнее время никогда не получали недовольств от жителей здания. Договор кондоминиума Кентрон с компанией был прекращен, поскольку, согласно Акопу Мелик-Ваганяну, повысились цены на размещение внешней рекламы, с чем компания не была согласна. Компания продолжала платить установленную для рекламы местную пошлину.