Լրատվամիջոցների հաշվառումը ռիսկ է, որ պետությունը կարող է միջամտել դրանց գործունեությանը. Շուշան Դոյդոյան (տեսանյութ)
Արդարադատության նախարարությունը օրերս քննարկման է ներկայացրել Լրատվամիջոցների վերաբերյալ օրենքի նախագիծ, որով առաջարկվում է լրատվամիջոցներին հաշվառել պետռեգիստրում. փոխարենը այդտեղից տվյալները ցանկացած ժամանակ կստանան անվճար՝ առանց պետական տուրք մուծելու (https://www.e-draft.am/projects/1772):
Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի հիմնադիր Շուշան Դոյդոյանի կարծիքով՝ լրատվամիջոցների հաշվառումը կամ գրանցումը ռիսկ է, որ պետությունը կարող է միջամտել դրանց գործունեությանը.
«Մենք չենք ասում, որ՝ այո, կառավարությունն այսօր նման ցանկություն ունի, բնավ ոչ, բայց կա պոտենցիալ ռիսկ, որ վաղը ցանկացած պահի հնարավոր է անհարկի միջամտություն լինի պետության կողմից: 2003թվականին, երբ ընդունվեց Զանգվածային լրատվության մասին օրենքը, հաշվառման գաղափարը իսպառ մերժվեց եւ չընդգրկվեց օրենքի նախագծում, որն էլ ուժի մեջ մտավ 2004 թվականի հունվարից: Այսինքն՝ մի գաղափար, որը մերժվել է, նպատակահարմար այլեւս չի համարվել ընդգրկվել զանգվածային լրատվության ոլորտը կարգավորող հիմնական ակտում, ո՞րն է խնդիրը, որ հիմա՝ 16 տարի անց, հասկանում են, որ դա կարեւոր է, անհրաժեշտ է եւ միակ լուծումն է, բնավ ոչ»:
Արդյո՞ք համարժեք փոխզիջում չէ, որպեսզի մի կողմից պետությունը հնարավորություն ունենա հասկանալու՝ որոնք են լրատվամիջոցներ, որոնք՝ ոչ։ Մյուս կողմից՝ լրատվամիջոցները հնարավորություն կունենան անվճար եւ անկաշկանդ ստանալու ինֆորմացիա։
«Այստեղ մի քանի խնդիր եմ տեսնում. առաջինը՝ մենք մեր օրենսդրության մեջ ժամանակակից պահանջներին համապատասխանող սահմանում չունենք՝ ո՞րն է լրատվամիջոցը, եւ ո՞վ է լրագրողը: Սա է առաջնայինը, սա պետք է մենք ձեւակերպենք եւ հետո նոր դրանից ածանցվող մյուս խնդիրներին փորձենք կարգավորում տալ»,-նշեց Շուշան Դոյդոյանը:
Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի ղեկավարի խոսքով՝ հակասություն կա Տեղեկատվության ազատության մասին օրենքի եւ Արդարադատության նախարարության առաջարկած նախագծի միջեւ:

Регистрация СМИ – это риск, что государство может вмешаться в их деятельность: Шушан Дойдоян (видео)
Министерство юстиции на днях представило на обсуждение законопроект О СМИ, которым предлагается зарегистрировать СМИ в госрегистре, за это они в любой момент будут получать оттуда информацию бесплатно, без выплаты государственной пошлины  (https://www.e-draft.am/projects/1772).
Основатель Центра свободы информации Шушан Дойдоян считает, что учет или регистрация СМИ – это риск, что государство может вмешаться в их деятельность:
«Мы не говорим, что да,  у правительства сегодня есть подобное желание, конечно же нет, но есть потенциальный риск, что завтра в любой момент возможно ненадлежащее вмешательство со стороны государства. В 2003 году, когда был принят Закон о массовой информации, идея учета была полностью отвергнута и не включена в проект закона, который и  вступил в силу с январе 2004 года. То есть, одну идею, которая была отвергнута, отныне нецелесообразно включить в основной акт, регулирующий сферу массовой информации, в чем проблема, что сейчас, спустя 16 лет, понимают, что это важно, необходимо и является единственным решением, конечно же нет».
Не является ли соразмерным компромиссом, чтобы с одной стороны государство имело возможность понять, что является СМИ, а что – нет. С другой стороны, СМИ будут иметь возможность бесплатно и беспрепятственно получать информацию.
«Я вижу здесь несколько проблем: во-первых, у нас в нашем законодательстве нет определения, соответствующего современным требованиям, что такое СМИ и кто такой журналист? Это является первоочередным, мы должны это сформулировать и только после этого попытаться урегулировать другие производные от этого проблемы»,- отметила Шушан Дойдоян.
По словам руководителя Центра свободы информации, есть противоречие между Законом о свободе информации и проектом, предложенном Министерством юстиции.