Հայաստան- Վրաստան էլեկտրոհաղորդման գծի քննարկում (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է «Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց» (Հայաստան-Վրաստան հաղորդիչ գիծ/ենթակայաններ) ծրագրի իրականացման ընթացքը:
Ներկայացվել են ծրագրի շրջանակում նախատեսված՝ 400/220/10 կՎ «Դդմաշեն» ենթակայանի, էլեկտրահաղորդման 400/500 կՎ օդային գծի, հաստատուն հոսանքի «Այրում» փոխակերպիչ կայանի կառուցման աշխատանքները, ընթացիկ խնդիրները և առաջարկվող տեխնիկական լուծումները, ինչպես նաև տարածաշրջանային էներգահամակարգերի աշխատանքի սինխրոնիզացման հնարավորությունները: Արծարծվել են նաև Հայաստան-Իրան և Հայաստան-Վրաստան էլեկտրահաղորդման գծերի կառուցմանը, տարածաշրջանային էներգետիկ համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է ծրագրի կարևորությունը՝ Վրաստանի հետ արդյունավետ էներգետիկ հաղորդակցության ապահովման, Հայաստանի էներգետիկ ենթակառուցվածքների զարգացման, էներգետիկ համակարգերի տարածաշրջանային ինտեգրման համատեքստում և հանձնարարել պատասխանատուներին՝ շարունակել ծրագրով նախատեսված աշխատանքների իրականացումը:

Обсуждение линии электропередач Армения-Грузия (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян провел в правительстве совещание, в ходе которого был обсужден процесс реализации программы “Кавказская сеть электропередач” (Линия электропередач/подстанции Армения-Грузия).
Были представлены запланированные в рамках программы работы по строительству подстанции “Ддмашен” 400/220/10 кВ, воздушной линии электропередач 400/500 кВ, преобразовательной станции “Айрум”, текущие проблемы и предлагаемые технические решения, а также возможности синхронизации работ региональных энергосистем. Были также затронуты вопросы, связанные со строительством линий электропередач Армения-Иран и Армения-Грузия и развитием регионального энергетического сотрудничества.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность программы в контексте обеспечения эффективной энергетической связи с Грузией, развития энергетической инфраструктуры Армении, региональной интеграции энергосистем, и поручил ответственным лицам продолжить реализацию отмеченных в программе работ.