19,5 տոկոսն անբավարար է ստացել հայերենի միասնական քննությունից (տեսանյութ)
Հայոց լեզվի եւ գրականության միասնական քննությունից դիմորդների միայն 9.2 տոկոսը կամ 493 հոգի է հավաքել 18-20 միավոր։ 5370 դիմորդից 1045-ը ստացել է 7.5-ից ցածր միավոր։ Նախորդ տարվա համեմատ արդյունքներն ավելի ցածր են, թեեւ համեմատությունն անելն այնքան էլ ճիշտ չէ։ Անցած տարի քննությանը մասնակցել է գրեթե երկու անգամ քիչ՝ ընդամենը 2715 շրջանավարտ։
Այս տարի մինչ պաշտոնապես արդյունքների հրապարակումներն արդեն դիմորդներն ու ծնողները բողոքում էին հարցաշարի բարդությունից։
Երևանի Խ. Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանի Հայոց լեզվի դասավանդման ամբիոնի դասախոս Ռուզան Ջուլֆայանը համամիտ է դիմորդների հետ։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում նա ընդգծում է, որ հայոց լեզվի շտեմարանները տարիներ շարունակ կազմվել են բավականին խճճված հարցադրումներով։
«Ամեն անգամ ապշել եմ, թե ինչու պետք է թեստերը կազմվեն բարդության այդ աստիճանով, պնդումների փնջերը, ձևաբանական –շարահյուսական առաջադրանքները, հնչյունաբանական նրբագույն հարցերը ավելի խճճում են ուսանողին, նույնիսկ ավելի շատ ատելություն են սերմանում մայրենի լեզվի նկատմամբ, քան գիտելիք ստուգում»,-ասում է նա։
Դասախոսը համոզված է, շտեմարանների բարդ լինելը հաճախ ստիպում է ուսանողին անգիր անել հարցերը, որպեսզի կարողանա հաղթահարել թեստերը։
Շտեմարաններում առկա են հարցեր, որոնք բարդ են անգամ բանասիրական ֆակուլտետի 4-րդ կուրսի ուսանողների համար։
«Երբեմն հետևելով շտեմարաններում առկա նյութին ինձ մոտ տպավորություն է ստեղծվում, որ դասախոսը ուզում է իր հնարավորությունները ցույց տալ: Սակայն ես կասկածում եմ, որ այդ շտեմարան կազմող հեղինակները մտել են դպրոց և ծանոթ են դասավանդվող նյութին։ Այլապես ինչպե՞ս կարող են այսքան խճճված բազմաբաղադրիչ բարդ նախադասություններ դնել, որին հազիվ պատասխանի բանասիրականի ուսանողը»,- շարունակում է նա։
Մասնագետը նաև սխալ է համարում այն մոտեցումը, որ քննական թեստերը նույնն են տարբեր ֆակուլտետների դիմորդների համար:
Սա հատկապես մարտահրավեր է ավագ դպրոցների մաթեմատիկական և բնագիտական հոսքերում սովորող աշակերտների համար։ Եթե նրանք չպարապեն կրկնուսույցների մոտ, ընդհանրապես հնարավորություն չեն ունենա ուսանող դառնալու։ Այս դեպքում խոսելն ավելորդ է անվճար համակարգ ընդունվելու մասին։

19,5% получили неудовлетворительно на едином экзамене по армянскому языку (видео)
На едином экзамене по армянскому языку и литературе только 9,2% абитуриентов или 493 человек набрали 18-20 баллов. 1045 из 5370 абитуриентов получили ниже 7,5. По сравнению с предыдущим годом результаты ниже, хотя проводить сравнение не совсем верно. В прошлом году в экзамене принимали участие почти вдвое меньше – всего 2715 выпускников. В этом году до опубликования официальных результатов уже абитуриенты и родители жаловались на сложность вопросов.
Сравнение показтелей за 2018 и 2019 гг.
Армянский язык и армянская литература |
2018г. |
2019г. |
Общее число участников |
2715 |
5370 |
Средний балл |
12,2 |
11,6 |
Набравших ниже 7,5 баллов |
число |
435 |
1045 |
процент |
16,0 |
19,5 |
Набравших 18-20 баллов |
386 |
493 |
14,2 |
9,2 |
Преподавательница кафедры преподавания армянского языка Ереванского государственного педагогического университета имени Х. Абовяна Рузан Джулфаян согласна с абитуриентами.
В беседе с «А1+» она подчеркивает, что учебники армянского языка годами составляли с довольно запутанными вопросами.
«Каждый раз я поражалась, почему тесты должны составляться с такой степенью сложности, букеты утверждений, морфологически-синтаксические задания, тончайшие фонетические вопросы еще более запутывают студента, даже вызывают больше ненависти к родному языку, чем проверяют знание», - говорит она.
Преподавательница убеждена, что сложность учебников зачастую заставляет студента учить вопросы наизусть, чтобы суметь преодолеть тесты.
Есть вопросы, которые сложны даже для студентов 4-го курса филологического факультета.
«Иногда, когда я слежу за материалом, который имеется в учебниках, у меня создается впечатление, что преподаватель хочет показать свои возможности. Однако я считаю, что авторы, составлявшие этот учебник, вошли в школу и знакомы с преподаваемым материалом. Иначе как они могли поставить такие запутанные сложные предложения, на которые с трудом ответит студент филологического факультета», - продолжает она.
Специалист также считает неверным подход, согласно которому экзаменационные тесты одинаковы для абитуриентов различных факультетов.
Это в особенности является вызовом для учащихся математических и естественно-научных потоков школ. Если они не будут заниматься у репетиторов, вообще не смогут стать студентами. В этом случае излишне говорить о поступлении на бесплатную систему.